ITPP2/443-504/13/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-504/13/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu 29 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z planowaną realizacją projektu dotyczącego modernizacji pomieszczeń szpitalnych, nabycia sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego oraz sprzętu do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z planowaną realizacją projektu dotyczącego modernizacji pomieszczeń szpitalnych, nabycia sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego oraz sprzętu do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem leczniczym, którego przeważającym rodzajem działalności jest lecznictwo (PKD 8610.Z). Jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), prowadzącym działalność mieszaną. W 2012 r. 96% z całości przychodów Spółki stanowiły przychody z działalności medycznej, zaś 4% przychodów stanowiły przychody z działalności gospodarczej. W 2013 r. struktura sprzedaży nie ulegnie zmianie, bowiem Spółka nie planuje zmiany działalności.

W 2013 r. zamierza przystąpić do konkursu związanego z pozyskaniem funduszy unijnych - norweskich i EOG. Przedmiotem zaplanowanego projektu jest modernizacja pomieszczeń szpitalnych, nabycie sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego przeznaczonego na potrzeby opieki długoterminowej i osób przewlekle chorych oraz nabycie sprzętu do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Planuje - zarówno powstałe nakłady w zakresie modernizacji, jak i zakupiony specjalistyczny sprzęt - wykorzystywać do działalności medycznej, zwolnionej z opodatkowania.

Na etapie składania wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie z funduszy norweskich i EOG wymagane jest oświadczenie o kwalifikowalności podatku wraz z dołączoną interpretacją indywidualną wydaną przez właściwego dyrektora Izby Skarbowej, który ma prawo wydawania interpretacji indywidualnych w imieniu Ministra Finansów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z planowaną inwestycją finansowaną ze środków Unii Europejskiej - funduszy norweskich i EOG, w ramach której planuje się modernizację pomieszczeń szpitalnych oraz nabycie sprzętu specjalistycznego na potrzeby opieki długoterminowej oraz z zakresu profilaktyki nowotworowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej, które są zwolnione od podatku - nie może odliczyć podatku zawartego w cenie nabytych towarów i usług, ponieważ nie będą wykorzystane do czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji finansowanej z funduszy norweskich i EOG. Odliczenie nie przysługuje, gdy nabywane towary czy usługi służą wyłącznie działalności zwolnionej z opodatkowania.

W ocenie Spółki, powołującej brzmienie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

W uzasadnieniu zaprezentowanego stanowiska, Spółka powołała się na przepis art. 43 ust. 1 ww. ustawy oraz treść załącznika nr 4 poz. 9 do tej ustawy, jak również przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347, poz. 1 z późn. zm.) i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wskazała, że państwa członkowskie zwalniają od podatku m.in. opiekę szpitalną i medyczną oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub na warunkach specjalnych, porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne, odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze. Dokonywanie zwolnień od podatku tych czynności jest obligatoryjne. Stosowanie zwolnień w związku ze świadczeniem usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów bądź usług, ponieważ takie prawo przysługuje wyłącznie w związku z czynnościami opodatkowanymi.

W związku z powyższym - zdaniem Spółki - zasadne jest uznanie podatku od towarów i usług jako wydatku w pełni kwalifikowanego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, skoro planowane w ramach realizacji ww. projektu zakupy towarów i usług - jak wskazano we wniosku - nie będą miały związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Jednocześnie wskazuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii, czy wykonywane przez Spółkę czynności są zwolnione od podatku od towarów i usług, ponieważ nie postawiono w tym zakresie pytania, a udzielając niniejszej interpretacji powyższe przyjęto jako element zdarzenia przyszłego.

Ponadto należy zaznaczyć, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, ponieważ kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Końcowo należy wskazać, że powoływany przez Spółkę załącznik nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, został uchylony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. Unormowania dotyczące usług zwolnionych od podatku od towarów i usług zostały przeniesione bezpośrednio do ustawy o podatku od towarów i usług (w art. 43 dodano w ust. 1 pkt 17-41 oraz ust. 13-20).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl