ITPP2/443-472/14/RS - Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłat do czynszu otrzymanych na podstawie umowy sprzedaży klubu fitness, a także opodatkowania kwot pobranych od członków klubu przed jego sprzedażą za możliwość korzystania z wyposażenia klubu po dacie sprzedaży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-472/14/RS Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłat do czynszu otrzymanych na podstawie umowy sprzedaży klubu fitness, a także opodatkowania kwot pobranych od członków klubu przed jego sprzedażą za możliwość korzystania z wyposażenia klubu po dacie sprzedaży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2014 r. (data wpływu 9 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 9 lipca 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych dopłat do czynszu oraz niepodlegania opodatkowaniu przekazanych kwot pobranych przed sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa od członków klubu za jego korzystanie po ww. sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 9 lipca 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych dopłat do czynszu oraz niepodlegania opodatkowaniu przekazanych kwot pobranych przed sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa od członków klubu za jego korzystanie po ww. sprzedaży.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności dokonała zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Klubu Fitness, która nie podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej u.p.t.u.). W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej ZCP) wchodzi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia Klubu Fitness zlokalizowanego w Centrum Handlowym. W ramach przedmiotowej transakcji Sprzedający przeniósł na rzecz Kupującego m.in. prawa i obowiązki z umowy najmu zawartej przez Sprzedającego z innym podmiotem, oraz bazę klientów. W przedmiotowej umowie sprzedaży ZCP wprowadzono następujące zapisy: "1. Sprzedający potwierdza, że obecna stawka miesięcznego czynszu najmu (dalej jako "Czynsz") należnego na podstawie Umowy Najmu wynosi równowartość w złotych polskich kwoty XX euro i Strony postanawiają, że podejmą wysiłki aby obniżyć Czynsz o 25% lub więcej. Sprzedający potwierdza, że niezależnie od Czynszu zobowiązany jest do ponoszenia opłat serwisowych w wysokości 8 PLN za 1 m2 oraz opłat za media.

2. Jeżeli Czynsz nie zostanie zmniejszony zgodnie z postanowieniami ust. 1 powyżej Sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty Kupującemu kwoty różnicy pomiędzy aktualną kwotą Czynszu, a kwotą Czynszu obniżonego o 25% na podstawie faktur VAT wystawianych comiesięcznie przez Kupującego. Powyższe zobowiązanie w żadnym razie nie będzie trwało dłużej aniżeli przez okres 36 miesięcy począwszy od daty sprzedaży".

Sprzedający zobowiązany ww. zapisami w związku z faktem, że wysiłki do obniżenia czynszu nie zostały zakończone pozytywnym rezultatem, dokonuje dopłat do nieobniżonego czynszu w wysokości 25% czynszu przez okres 36 miesięcy. Reasumując, przedmiotowa dopłata dokonywana przez Sprzedającego ZCP nie wynika z żadnych czynności i jest jedynie konsekwencją zapisu zawartego w umowie sprzedaży ZCP zacytowanych wyżej.

Ponadto, zgodnie z art. 6 ww. umowy, "Płatności dokonane przez członków klubu na rachunek Sprzedającego, a dotyczące okresu korzystania z klubu przypadające po Dacie Sprzedaży, zostaną Zwrócone Kupującemu" W związku z powyższym zapisem Sprzedający przekazał na konto Kupującego otrzymane wcześniej (przed datą sprzedaży ZCP) wpłaty członków klubu dotyczące opłat wstępu za okres następujący po dniu sprzedaży ZCP.

Na podstawie porozumienia trójstronnego z dnia 11 lutego 2014 r., po akceptacji trójstronnej (tekst jedn.: Sprzedawcy ZCP, Nabywcy ZCP oraz Właściciela Nieruchomości), które zostało ostatecznie podpisane i weszło w życie w dniu 19 lutego 2014 r. - Spółka weszła w prawa i obowiązki poprzedniego Najemcy na warunkach zawartych w ww. porozumieniu.

Pod pojęciem strony Spółka ma na myśli Sprzedającego ZCP oraz Nabywcę ZCP.

Stwierdzenie " (...) Sprzedający przeniósł na rzecz kupującego m.in. prawa i obowiązki z umowy najmu zawartej przez Sprzedającego z innym podmiotem (...)" oznacza, że Sprzedający ZCP przeniósł na rzecz Kupującego ZCP (tekst jedn.: Spółkę) wszystkie prawa i obowiązki wynikające z zawartej przez Sprzedającego ZCP umowy najmu z innym podmiotem tj. spółką, która jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości.

Spółka jako Kupujący ZCP, która na mocy porozumienia weszła w prawa i obowiązki najemcy z dniem 19 lutego 2014 r. uiszcza opłaty za najem na podstawie faktur wystawianych przez właściciela nieruchomości.

Zbycie ZCP zgodnie z zawartą umową sprzedaży miało miejsce 31 stycznia 2014 r., z tym, że zgodnie z zapisem umowy sprzedaży ZCP ze skutkiem na dzień uzyskania zgody Wynajmującego (tekst jedn.: Sprzedającego ZCP) na przeniesienia umowy najmu na Kupującego (tekst jedn.: Spółkę), co miało miejsce w dniu 19 lutego 2014 r. - zgodnie z porozumieniem trójstronnym. Zaliczki uiszczone przez członków klubu zostały przekazane przez Sprzedającego ZCP w późniejszym okresie tj. 18 marca 2014 r. oraz 22 maja 2014 r.

W oparciu o informację uzyskaną od Sprzedającego ZCP, Sprzedający opodatkował zaliczki otrzymane od członków klubu, które przekazał Spółce.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

#61485;

* Czy dokonana przez Sprzedającego na rzecz Kupującego dopłata do czynszu wynikająca z zapisów przedmiotowej umowy ZCP podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

* Czy zwrot płatności dokonanych przez członków klubu przed dniem sprzedaży ZCP, a dotyczących okresu korzystania z klubu przypadającego po dacie sprzedaży ZCP, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonana przez Sprzedającego na jego rzecz dopłata do czynszu wynikająca z zapisów przedmiotowej umowy ZCP nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zwrot płatności dokonanych przez członków klubu przed dniem sprzedaży ZCP, a dotyczących okresu korzystania z klubu przypadającego po dacie sprzedaży ZCP, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe wynika z faktu, że przedmiotowe płatności nie wiążą się ze świadczeniem żadnej usługi między Kupującym a Sprzedającym a są jedynie elementem sprzedaży ZCP.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. - opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 u.p.t.u., przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.t.u., przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 5a u.p.t.u., towary lub usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zatem ze świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do wykonania określonej czynności, istnieje jej odbiorca w zamian za świadczenie występuje odpłatność. Czynność opodatkowana powstaje wyłącznie w związku z zaistnieniem stosunku prawnego określonego umową między stronami.

W przedmiotowym stanie faktycznym między kontrahentami doszło do dostawy ZCP i z tego tytułu kupujący zapłacił sprzedającemu określoną kwotę. Dodatkowo należy wskazać, że sama dostawa ZCP nie podlega ustawie o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 u.p.t.u. Między stronami nie ma zawartej umowy najmu, Sprzedający ZCP zobowiązał się jedynie do pokrycia części kosztów czynszu w przypadku, gdy nie zostanie obniżona stawka czynszu z tytułu umowy najmu jaką ma zawarte przedsiębiorstwo (obecnie kupujący, poprzednio sprzedający) z innym podmiotem.

W związku z powyższym zapłata czynszu nie wiąże się ze świadczeniem żadnej usługi między kupującym przedsiębiorstwo a sprzedającym je. W wyniku powyższego przedmiotowa zapłata nie podlega ustawie o VAT i jest nieopodatkowana.

Podobna sytuacja występuje w przypadku zwrotu płatności dokonanych przez członków klubu, a dotyczących okresu korzystania z klubu przypadającego po dacie sprzedaży, gdyż Strony nie wiąże żadna dodatkowa umowa dotycząca tej płatności, a Sprzedający przedsiębiorstwo zobowiązał się jedynie do zwrotu tej kwoty. W wyniku powyższego przedmiotowa zapłata jest elementem składowym ZCP i nie podlega opodatkowaniu u.p.t.u.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W powyższym przepisie przyjęto generalną zasadę, zgodnie z którą usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, iż definicja "świadczenia usług" ma charakter dopełniający definicję "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Usługami w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń, które nie są ujęte w tych klasyfikacjach.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Należy jednak zaznaczyć, że nie każde działanie, powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji jest uznawane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy. Dana czynność podlega opodatkowaniu tym podatkiem wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy czynnością, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią wynagrodzenie za czynności wykonywane w ramach stosunku prawnego. Zatem otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania usługi (wynagrodzenie musi być należne za jej wykonanie).

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący do-stawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z powyższego przepisu wynika, że do podstawy opodatkowania wchodzi m.in. dopłata mająca bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zatem, aby dana dopłata była opodatkowana musi mieć związek z konkretnym świadczeniem usług lub dostawą towaru.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że otrzymywane przez Spółkę od sprzedającego zorganizowaną część przedsiębiorstwa dopłaty do czynszu nie mogą zostać uznane za odpłatność z tytułu jakichkolwiek czynności, gdyż w zamian - jak wynika z treści wniosku - Spółka nie wykonuje żadnych czynności. W związku z brakiem wzajemnego świadczenia, ww. dopłaty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również otrzymane przez Spółkę, jako kupującego, od sprzedającego płatności dokonane przez członków klubu przed dniem sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dotyczące okresu korzystania z klubu przypadającego po ww. sprzedaży, nie stanowiły odpłatności za czynności wykonywane na rzecz sprzedającego, gdyż Spółka takich czynności nie wykonywała.

Należy jednocześnie podkreślić, że płatności te stanowiły zaliczki na poczet możliwość korzystania z klubu przez jego członków, a więc zapłatę za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wykonywane przez Spółkę na ich rzecz, które zgodnie z art. 5 ust. 1 powołanej ustawy podlegały opodatkowaniu przez zbywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jednocześnie wskazuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii wynikającego z umowy sposobu dokumentowania zwrotu różnicy pomiędzy aktualną kwotą czynszu, a kwotą czynszu obniżonego o 25%, gdyż w tym zakresie nie postawiono pytania oraz nie przedstawiono stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl