ITPP2/443-468/13/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-468/13/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem ciągu technologicznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem ciągu technologicznego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży różnego rodzaju produktów wytwarzanych na bazie lnu (np. olejów, wyciągów, plastrów). Planuje nabycie ciągu technologicznego (zespołu maszyn i urządzeń) służącego do wykańczania materiałów. Zakłada jednak możliwość, że zdecyduje się na odprzedaż ciągu technologicznego innemu przedsiębiorcy z siedzibą na terytorium Polski. W takiej sytuacji zaksięguje nabyty ciąg technologiczny nie jako środek trwały, ale jako towar przeznaczony do sprzedaży i nie będzie używała go w ramach własnej działalności. Ww. ciąg technologiczny zamierza nabyć od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, posiadającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski (dalej "Sprzedawca"). Sprzedawca nabył ciąg technologiczny z zamiarem wykorzystania w działalności gospodarczej, której jednak, z uwagi na obiektywne przeszkody zdecydował się nie podejmować. W związku z tym postanowił go sprzedać. W związku z planowaną transakcją Sprzedawca uzyskał dwie interpretacje indywidualne, dotyczące skutków podatkowych związanych ze sprzedażą ciągu technologicznego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Z interpretacji tych wynika, że o ile na gruncie podatku dochodowego Sprzedawca nie będzie traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (sprzedaż ciągu po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie będzie podlegała opodatkowaniu), tak na gruncie podatku od towarów i usług Sprzedawca będzie uznany za podatnika i będzie zobowiązany do rejestracji oraz opodatkowania transakcji sprzedaży. Podatnikiem jest bowiem również osoba, która zadeklarowała zamiar prowadzenia działalności gospodarczej i poczyniła w tym zakresie pewnie nakłady, mimo że sama sprzedaż jeszcze się nie rozpoczęła lub nawet nigdy się nie rozpocznie. Sprzedawca ma zamiar zastosować się do otrzymanej interpretacji, zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i udokumentować sprzedaż ciągu technologicznego na rzecz Spółki fakturą VAT, wykazując i odprowadzając należny z tego tytułu podatek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w ramach opisanego zdarzenia przyszłego Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup ciągu technologicznego od Sprzedawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 86 ust. 1 ust. 2 pkt 1 lit. a i ust. 10 pkt 1 oraz art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup ciągu technologicznego. Spółka stwierdziła, że fakt, że sprzedaż zostanie dokonana przez osobę fizyczną, która zarejestruje się dla celów VAT wyłącznie dla potrzeb dokonania jednej czynności (postępując zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną), nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wskazała ponownie, że Sprzedawca zarejestruje się dla celów podatku VAT, gdyż transakcja ta, zgodnie z otrzymaną przez niego interpretacją indywidualną będzie podlegała opodatkowaniu. Nabyty ciąg technologiczny zostanie sprzedany innemu przedsiębiorcy, która to sprzedaż, w przekonaniu Spółki, również będzie podlegała opodatkowaniu. Stwierdziła, że nie zajdzie żaden z przypadków wyłączających prawo do odliczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie ust. 2 pkt 1 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści powołanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Według art. 88 ust. 3a ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

1.

sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

a.

wystawionymi przez podmiot nieistniejący,

b.

(uchylony),

2.

transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3.

(uchylony),

4.

wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a.

stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,

b.

podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c.

potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności,

5.

faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego,

6.

(uchylony),

7.

wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa oraz uwzględniając fakt, że - jak wskazano we wniosku - sprzedawca uzyskał interpretację, z której wynika, że sprzedaż przez niego ww. ciągu technologicznego będzie opodatkowana, należy stwierdzić, że o ile sprzedawca zarejestruje się jako podatnik VAT czynny dla celów rozliczenia tej sprzedaży, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez niego faktury, gdyż - w związku z tym, że zamierza sprzedać ww. ciąg technologiczny jako towar handlowy (nie używając go do celów własnej produkcji) - jego nabycie będzie związane z czynnością opodatkowaną i nie będą miały zastosowania wyłączenia określone w art. 88 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy, pod warunkiem, że nie zajdą inne przesłanki wyłączające prawo do odliczenia określone w art. 88 ust. 3a ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl