ITPP2/443-447/09/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-447/09/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2009 r. (data wpływu 29 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami służącymi realizacji projektu pn. "Budowa...", dofinansowywanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami służącymi realizacji projektu pn. "Budowa...", dofinansowywanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest publiczną szkoła wyższą w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze. zm.) oraz jednostką organizacyjną w rozumieniu ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 43, poz. 277 ze. zm.). Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest: szkolenie i doskonalenie zawodowe policjantów i pracowników, kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej, prowadzenie badań naukowych oraz świadczenie usług badawczych.

Wnioskodawca otrzymuje dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na działalność dydaktyczną oraz dotacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność badawczą.

W 2008 r. dotacja MSWiA stanowiła 93,9% wszystkich przychodów, a dotacje MNiSzW 1,08%. W ramach działalności pomocniczej (pozostałej) szkoła prowadzi działalność wydawniczą (produkcja i sprzedaż książek), świadczy usługi żywieniowe, hotelowe, transportu oraz wynajmu pomieszczeń do działalności gospodarczej.

W dniu 19 marca 2009 r. w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski podpisano umowę o dofinansowaniu projektu pn. "Budowa...". W ramach projektu zakłada się budowę i wyposażenie dwóch budynków: Systemu Biblioteczno-lnformacyjnego oraz Centrum A. Zgodnie z warunkami zawartej umowy w wymienionych obiektach prowadzona będzie działalność dydaktyczna i szkoleniowa oraz badania naukowe. Prace naukowo-badawcze nie będą wykonywane odpłatnie na rzecz innych podmiotów. W całości będą finansowane z dotacji budżetowych. Wnioskodawca zobowiązał się nie prowadzić działalności gospodarczej (przynoszącej dochody) na majątku powstałym w wyniku realizacji projektu (zachować trwałość projektu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupów związanych z realizacją projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, gdzie pod pozycją nr 7 (ex 80) zawarte są usługi edukacyjne. W związku z tym, na mocy art. 86 ust. 1 tej ustawy, podatnikowi nie przysługuję prawo do odliczenia i zwrotu podatku od towarów i usług, ponieważ towary i usługi zakupione w ramach projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, podatkiem od towarów i usług objęte są odpłatne świadczenia. Z uwagi na to, że powyższe badania naukowe będą prowadzone nieodpłatnie, po zakończeniu realizacji projektu nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług, podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy zakupach towarów i usług związanych z realizacją projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, oraz - zgodnie z upoważnieniem ustawowym - w rozdziale 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Podstawowe uprawnienie podatnika podatku od towarów i usług tj. prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, które nie ma bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, a podatek naliczony winien wynikać z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który - co do zasady - związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez danego podatnika.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będzie realizował projekt pn. "Budowa...". Zgodnie z informacjami podanymi we wniosku, efekt końcowy ww. inwestycji służył będzie wykonywaniu przez Wnioskodawcę zwolnionych od podatku usług edukacyjnych oraz niepodlegających opodatkowaniu (bo świadczonych nieodpłatnie) usług badawczych. Tym samym zakupy towarów i usług dokonywane przez Wnioskodawcę w ramach przedmiotowej inwestycji, nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zatem, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu, gdyż nie zostanie spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl