ITPP2/443-44/11/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-44/11/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2011 r. (data wpływu 13 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "K." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2011 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

"A.", przygotował wiosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" dla środka 3.4 "Rozwój nowych rynków i kampanie promocyjne" pn. "K." Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy na temat korzyści płynących ze spożywania ryb i przetworów rybnych wśród młodzieży ponadgimnazjalnej. Zostanie on osiągnięty poprzez przeprowadzenie serii warsztatów w formie konwersatoriów w oddziałach szkół ponadgimnazjalnych województwa. Dodatkowo wszystkie materiały szkoleniowe zostaną przekazane rodzicom uczniów biorących udział w warsztatach. Podczas wspomnianych warsztatów wykwalifikowani oraz przeszkoleni wykładowcy będą uświadamiać młodzież, jakie wartości niesie ze sobą spożycie ryb oraz będą zachęcać do ich spożywania. Nacisk zostanie położony na uwypuklenie wartości odżywczych ryb w tak ważnym dla młodzieży okresie (2 klasa liceum oraz klasy maturalne). Ww. projekt nie jest związany z działalnością opodatkowaną, prowadzoną przez Uczelnię (najem, dzierżawa, prace naukowo-badawcze, działalność pomocnicza).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z faktem, że nie będzie prowadzona działalność gospodarcza, ani nie będzie prowadzona sprzedaż w ramach projektu, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku, zawartego w fakturach dokumentujących zakup urządzeń i materiałów w ramach projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Uczelnia wskazała, iż w trakcie realizacji projektu nie wystąpi zewnętrzny podmiot będący odbiorcą usługi, a wyniki badań nie będą sprzedawane konkretnym nabywcom, lecz bezpłatnie upowszechniane zainteresowanym instytucjom w formie szkoleń. Z rezultatów projektu będzie mogło bezpłatnie korzystać grono zainteresowanych podmiotów publicznych oraz prywatnych. Wskazała, iż związku z faktem, że Uczelnia nie dokonuje żadnego świadczenia na rzecz innego podmiotu, nie zostały spełnione przesłanki wynikające z treści art. 86 ust. 1 ustawy, w efekcie czego realizacja projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Reasumując, Uczelnia stwierdza, że nie będzie istniała możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu, a podatek ten stanowić będzie koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT czynny, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Uczelnia ubiega się o dofinansowanie na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Jego celem jest rozpowszechnienie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej, wiedzy na temat korzyści płynących ze spożywania ryb i przetworów rybnych. W ramach realizacji zadania zostanie przeprowadzona seria warsztatów w formie konwersatoriów w oddziałach szkół ponadgimnazjalnych województwa. Dodatkowo materiały szkoleniowe zostaną przekazane rodzicom uczniów biorących udział w warsztatach. Ww. projekt nie jest związany z działalnością opodatkowaną prowadzoną przez Uczelnię (najem, dzierżawa, prace naukowo-badawcze, działalność pomocnicza).

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Uczelni nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie istnieje związek towarów i usług nabywanych w ramach przedmiotowego projektu z czynnościami opodatkowanymi.

Końcowo wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl