ITPP2/443-428/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-428/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu 10 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturze VAT, dokumentującej usługę przeglądu gwarancyjnego pojazdu sprzedanego w ramach umowy przetargu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 5 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturze VAT, dokumentującej usługę przeglądu gwarancyjnego pojazdu sprzedanego w ramach umowy przetargu.

W przedmiotowym wniosku, oraz ww. piśmie uzupełniającym, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła umowę w postępowaniu zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, na dostawę środków transportu. Zgodnie z warunkami gwarancji, wynikającymi z zawartej umowy, Spółka - jako wykonawca umowy - winna zapewnić świadczenie usług gwarancyjnych i serwisowych w autoryzowanych przez producenta pojazdów stacjach obsługi na terenie całego kraju na okres 36 miesięcy, lub przebieg do 150.000 km W ramach obowiązujących przeglądów koszty materiałów eksploatacyjnych pokrywa użytkownik, a koszty usług gwarancyjnych, dostępnych na terenie całego kraju i świadczonych w miejscu użytkowania samochodu, pokrywa wykonawca, czyli Spółka.

Wnioskodawca otrzymał od stacji serwisowej, zlokalizowanej na terenie kraju, fakturę VAT, w treści której jako nabywcę usługi przeglądu gwarancyjnego wskazano Spółkę. Dostawa środków transportu w ramach umowy przetargu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%. Podobnie usługa przeglądu gwarancyjnego, wynikająca z tej samej umowy przetargu, świadczona przez obce stacje serwisowe opodatkowana jest stawką 22%. Spółka na fakturach sprzedaży zamieszcza numer nadwozia pojazdu. Numer ten widnieje również na fakturze wystawionej przez stację serwisową za wykonaną usługę przeglądu gwarancyjnego. Zatem numer nadwozia pozwala zidentyfikować pojazd określony w umowie przetargu oraz potwierdza związek między poniesionymi kosztami, a uzyskanymi przychodami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku określonego w fakturze otrzymanej od stacji serwisowej za wykonaną usługę przeglądu gwarancyjnego samochodu sprzedanego w ramach umowy przetargu.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w opisanej wyżej fakturze VAT na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast z treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanej ustawy wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z kolei art. 88 tej ustawy określa przypadki, w których nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę, w postępowaniu zamówienia publicznego, na dostawę środków transportu. Otrzymała od stacji serwisowej fakturę VAT, dokumentującą wykonanie usługi przeglądu gwarancyjnego sprzedanego pojazdu.

Mając na uwadze brzmienie powołanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy stwierdzić należy, iż dla określenia, czy przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanych faktur VAT, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Jak podaje Wnioskodawca, wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu wg stawki podstawowej, a nabycie usług przeglądu gwarancyjnego ma związek z prowadzoną działalnością, polegającą na dostawie środków transportu. Spółka jest bowiem zobowiązana - na podstawie zawartej umowy przetargu - do zapewnienia nabywcom pojazdów świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w określonych stacjach obsługi na terenie całego kraju. Powyższe wskazuje, iż poniesione wydatki w sposób pośredni wpływają na działalność gospodarczą Spółki, która związana jest ze sprzedażą opodatkowaną, wobec czego wydatki te należy zakwalifikować do ogólnych kosztów dotyczących działalności gospodarczej, które spełniają przesłanki określone w art. 86 ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że nabycie usługi świadczonej przez firmę zewnętrzną, w ramach przeglądów gwarancyjnych sprzedanych pojazdów, związane jest z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zatem, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wykonanie przeglądu przez stację serwisową, pod warunkiem, że nie wystąpi żadna z okoliczności wyłączających to prawo, określonych w art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl