ITPP2/443-406/08/EŁ - Termin rozliczenia podatku należnego z faktury korygującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-406/08/EŁ Termin rozliczenia podatku należnego z faktury korygującej.

"(...) Czy korekta faktury VAT wystawiana po odbiorze rzepaku powoduje obowiązek skorygowania deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wystawiono pierwotną fakturę?

(...) Zasady wystawiania faktur, w tym faktur korygujących, uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.).

Zgodnie z § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Wystawiając taką fakturę korygującą - treścią § 17 ust. 6 ww. rozporządzenia - sprzedawca zobowiązany został do uzyskania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę. Na podstawie § 16 ust. 4 cyt. rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Przepisy podatkowe nie określają wprost zasady dotyczącej sposobu rozliczania faktur korygujących wystawionych w przypadku zwiększenia kwoty podatku należnego jak ma to miejsce w przypadku faktur stanowiących podstawę do obniżenia kwoty podatku. Dlatego też należy odnieść się do ogólnej reguły określonej w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl art. 19 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Dlatego też, w przypadku gdy dokonana korekta spowoduje zwiększenie kwoty podatku należnego, powinna być ona rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej sprzedaży, bez względu na przyczynę dokonanej korekty.

Odnosząc się do przedstawionej przez Spółkę we wniosku argumentacji, iż sposób rozliczenia wystawionych faktur korygujących zwiększających podatek uzależniony jest od przyczyn, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, wskazać należy, że z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu lipcu 2007 r. dokonano sprzedaży i w tym momencie Spółka nie była w stanie ustalić ceny ostatecznej. W umowie z tego samego dnia zawartej z nabywcą, zobowiązano się do przechowywania rzepaku o określonych parametrach w stanie niepogorszonym, a następnie do wydania go nabywcy. Dokonanie oceny jakości dostarczonych nasion (ustalane laboratoryjnie przez odbiorcę na podstawie pobranych prób), stanowi podstawę do ostatecznego rozliczenia danej dostawy. Wynika z tego, że Spółka dokonała sprzedaży towaru, natomiast przy odbiorze częściowym (po dokonanej analizie przez kontrahenta) cena ta uległa zmianie. Wskazać należy, iż zawarta umowa gwarantuje cenę minimalną (warunkiem umowy jest, iż towar nie może być w gorszym stanie) lub może ulec zmianie, tj. podwyższeniu. Stwierdzić należy, iż w momencie dostawy towarów Spółka, jak i nabywca, na podstawie zawartej umowy przewidywały możliwość zmiany cen. W tym przypadku nie można mówić, iż przyczyną korekty są okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży (podkreśl. red.). Powyższy warunek (zmiana ceny) został uzgodniony z kontrahentem w umowie. Zatem Spółka zdawała sobie sprawę z możliwości zmiany ceny i konieczności - w związku z tym faktem - wystawienia faktury korygującej. Oznacza to, że podwyższenie ceny nie było jak wskazuje Spółka nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktur pierwotnych.

Zatem, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołując się na przepis art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje się, iż dokonana korekta powodująca zwiększenie kwoty podatku należnego, powinna być ujęta w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej sprzedaży, bez względu na przyczynę dokonanej korekty (podkreśl. red.), tj. Spółka powinna ująć fakturę korygującą (...) w rozliczeniu za miesiąc lipiec 2007 r., czyli w miesiącu, w którym ujęta została pierwotna faktura VAT (...) dokumentująca dostawę towarów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/12/27-28