ITPP2/443-404/11/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-404/11/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2011 r. (data wpływu 18 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 10 czerwca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 10 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków zostały przez Pana i żonę (majątek wspólny) nabyte w dniu 31 października 2002 r., jako element przedsiębiorstwa nabywanego wówczas na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 48 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, w oparciu o zarządzenie Wojewody w sprawie prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: X. Prawo użytkowania wieczystego ww. nieruchomości oraz budynki były przez Pana wykorzystywane w prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zawarł Pan z Fundacją przedwstępną umowę sprzedaży, mocą której zobowiązał się sprzedać w stanie wolnym od wszelkich praw, obciążeń i zobowiązań na rzecz osób trzecich, prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o łącznej powierzchni 0,6189 ha wraz z prawem własności budynków stanowiących odrębną nieruchomość (budynki niemieszkalne: budynek biurowy, hala magazynowa, budynek warsztatowy, portiernia), a Fundacja zobowiązała się powyższe kupić. Zgodnie z postanowieniami umowy przedwstępnej, umowa przyrzeczona ma zostać zawarta w terminie do dnia 31 stycznia 2012 r.

Pomiędzy dniem nabycia ww. nieruchomości, a dniem zawarcia przedwstępnej umowy, wykonywał Pan prace polegające na budowie, przebudowie, rozbudowie, nadbudowie istniejących na gruncie budynków, a także na dobudowie do nich nowego budynku i budowie nowego budynku. W odniesieniu do każdego z budynków (budynek biurowy, hala magazynowa, budynek warsztatowy, portiernia) zostały poczynione nakłady, których wartość początkowa przekracza 30% wartości początkowej każdego z nich. Skorzystał Pan z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nakładów. Budynki nowe oraz ulepszone były przez Pana wykorzystywane przez okres krótszy niż 5 lat. W związku z tym, że nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

* Jaką stawkę należy zastosować do opodatkowania transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków stanowiących odrębną nieruchomość.

* Jaka będzie podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynków stanowiących odrębną nieruchomość.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynków stanowiących odrębną nieruchomość będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według 23% stawki, przy czym wartość prawa wieczystego użytkowania powinna zostać wliczona do podstawy opodatkowania dostawy budynku. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 7 w zw. z pkt 6 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego. W związku z brzmieniem powyższych przepisów stwierdził Pan, że odpłatne zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, wraz z budynkami stanowiącymi odrębną nieruchomość, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, że od momentu nabycia nieruchomości poniósł Pan nakłady w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej nieruchomości i korzystał z prawa odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych nakładów, dostawa nie będzie korzystała ze zwolnień od podatku przewidzianych w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W związku z tym, że definitywna sprzedaż nieruchomości będzie ich pierwszym "oddaniem do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu" po tym, jak je Pan wybudował albo poniósł na ich ulepszenie wydatki w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej, będzie ona stanowiła dostawę w ramach pierwszego zasiedlenia. Dostawa ta nie będzie zatem korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b) ustawy, nie stosuje się, jeżeli budynki lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. W związku z tym, że budynki w stanie ulepszonym były przez Pana wykorzystywane przez okres krótszy niż 5 lat, wyłączenie to nie może mieć zastosowania. Wskazał Pan, że nakłady poczynione na nieruchomościach, podanych w stanie faktycznym, przekraczają 30% ich wartości początkowej, tym samym zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do ich dostawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawowa stawka podatku, w okresie od dnia zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości do planowanego dnia zawarcia umowy przyrzeczonej, wynosi 23%. W związku z tym, że nie ma przepisu określającego preferencyjną stawkę dla przedmiotowej dostawy będzie podlegała opodatkowaniu według podstawowej stawki 23%. Ponownie wskazała Pan, że przedmiotem umowy sprzedaży między Panem a Fundacją będzie prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynków stanowiących odrębne nieruchomości.

Z regulacji z art. 29 ust. 5 ustawy wynika, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie wliczona do podstawy opodatkowania dostawy budynku. Nie będzie miał przy tym zastosowania art. 29 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ dotyczy wyłącznie oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, a nie zbycia tego prawa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl