ITPP2/443-401b/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-401b/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług służących do przebudowania sieci energetycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług służących do przebudowania sieci energetycznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zrealizowała inwestycje w zakresie budowy zespołu fabryk okien i drzwi wraz z infrastrukturą techniczną (towarzyszącą), m.in. siecią wodociągowo-kanalizacyjną, układem drogowo-komunikacyjnym oraz modernizacją istniejącej sieci energetycznej. Aktualnie, po ukończeniu inwestycji Spółka osiąga przychody z wynajmu powierzchni w fabrykach podmiotom prowadzącym w nich działalność produkcyjną.

W okresie od marca do listopada 2008 r. przeprowadzono modernizację linii energetycznej, przechodzącej przez działkę, na której została wybudowana fabryka okien i drzwi, będącej własnością innego podmiotu (spółki akcyjnej). Zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania terenu Spółka była zobowiązana podnieść klasę bezpieczeństwa linii poprzez wymianę jej określonych elementów technicznych. Po uzgodnieniu zakresu prac ze spółką akcyjną (operatorem sieci energetycznej) zleciła prace modernizacyjne wykonawcy, ponosząc ich koszty. Wnioskodawca w związku z dokonanymi zakupami usług, odliczył podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez wykonawcę robót.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług służących do przebudowania sieci energetycznej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług służących do przebudowania sieci energetycznej. Po powołaniu treści przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wskazał, że nakłady poniesione na przebudowę sieci energetycznej są nierozerwalnie związane z inwestycją główną - budową zespołu fabryk okien i drzwi, których wynajem stanowi dla Spółki źródło sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług służących modernizacji (przebudowie) sieci energetycznej na zasadach ogólnych.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Spółka powołała wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 sierpnia 2000 r. (sygn. akt I SA/Łd 766/98) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lipca 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 3537/06).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Z kolei art. 88 tej ustawy określa przypadki, w których nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Spółka zrealizowała inwestycje budowy zespołu fabryk okien i drzwi wraz z infrastrukturą techniczną. Dla zachowania założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zobowiązana była przeprowadzić prace modernizacyjne linii energetycznej, będącej własnością spółki akcyjnej (operatora sieci), przechodzącej przez działkę, na której zostały wzniesione obiekty zespołu fabryk. Wykonane prace polegały na wymianie określonych elementów technicznych sieci w celu podniesienia klasy bezpieczeństwa. Spółka odliczyła podatek naliczony od nakładów dotyczących przebudowy sieci energetycznej. Po ukończeniu modernizacji linii doszło do nieodpłatnego jej przekazania na rzecz ww. operatora. Nakłady poniesione na przebudowę sieci energetycznej są nierozerwalnie związane z inwestycją główną - budową zespołu fabryk okien i drzwi, których wynajem stanowi dla Spółki źródło sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe oraz brzmienie powołanych przepisów stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach VAT, dokumentujących nabycie towarów i usług dotyczących przebudowy linii energetycznej, o ile poniesione wydatki - jak wskazano we wniosku - związane są ze sprzedażą opodatkowaną i nie zachodzą okoliczności wyłączające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy.

Wskazać należy, iż kwestia opodatkowania nieodpłatnego świadczenia zrealizowanego przez Wnioskodawcę na rzecz operatora, została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej znak ITPP2/443-401a/09/AW.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl