ITPP2/443-39/10/AJ - Odzyskanie podatku z tytułu realizacji projektu rozwoju Ośrodka Kształcenia Kadr.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-39/10/AJ Odzyskanie podatku z tytułu realizacji projektu rozwoju Ośrodka Kształcenia Kadr.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2010 r. (18 stycznia 2010 r.), uzupełnionym dnia 12 lutego 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn. "Rozwój Ośrodka Kształcenia Kadr, poprzez adaptację, modernizację i wyposażenie pomieszczeń do celów szkoleniowych"- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 12 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn. "Rozwój Ośrodka Kształcenia Kadr, poprzez adaptację, modernizację i wyposażenie pomieszczeń do celów szkoleniowych".

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi edukacyjne zwolnione od podatku od towarów i usług i realizuje projekt inwestycyjny pn. "Rozwój Ośrodka Kształcenia Kadr, poprzez adaptację, modernizację i wyposażenie pomieszczeń do celów szkoleniowych", w ramach Działania 1.1.9 Inne inwestycje w przedsiębiorstwach _RPO 2007-2013. Inwestycja związana jest z prowadzoną działalnością edukacyjną. Spółka nie może odliczyć podatku zawartego w cenie zakupionych towarów i usług, ponieważ zakupy te nie służyły czynnościom opodatkowanym. Podatek od towarów i usług został uznany za wydatek kwalifikowalny.

Działalność Spółki co do zasady jest zwolniona od podatku - usługi edukacyjne, naukowo-badawcze (podstawą zwolnienia jest art. 43 ust. 1 ustawy). W załączniku Nr 4 do ustawy, wymieniono między innymi usługi edukacyjne jako czynności zwolnione od podatku, które nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku dokonywania zakupów związanych z działalnością edukacyjną, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku, gdyż jest on związany wyłącznie z czynnościami zwolnionym od podatku. Zatem odliczeniu nie podlega podatek w pełnej wysokości. Działalność szkoleniowa Spółki jest sklasyfikowana w PKWiU 80.42.B "kształcenie ustawiczne i pozostałe formy kształcenia gdzie indziej niesklasyfikowane".

Przedmiotowa inwestycja służy tylko i wyłącznie do celów szkoleniowych, pomieszczenia będące przedmiotem adaptacji, modernizacji i wyposażenia będą wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano pytanie sprowadzające się do kwestii możliwości odzyskania podatku od towarów i usług od zakupionych towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Z kolei z brzmienia art. 86 ust. 1 powołanej wyżej ustawy wynika, ze jednostce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tylko w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Świadczone przez Spółkę usługi o symbolu PKWiU 80.42.B "kształcenie ustawiczne i pozostałe formy kształcenia gdzie indziej niesklasyfikowane" - podlegają zwolnieniu od podatku. Spółka nie mogła odliczyć podatku zawartego w cenie zakupionych towarów i usług, ponieważ podatek naliczony związany jest wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku i nie podlega odliczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Ustawodawca w samej ustawie, jak i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, wprowadził obniżone stawki podatku, jak również zwolnienia od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika stanowiącego "Wykaz usług zwolnionych od podatku" wskazano, że zwolnieniu podlegają usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane wg PKWiU ex 80.

W rozdziale 9 obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224 poz. 1799), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 7 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

W treści złożonego wniosku wskazano, iż Spółka realizuje projekt inwestycyjny pn. "Rozwój Ośrodka Kształcenia Kadr, poprzez adaptację, modernizację i wyposażenie pomieszczeń do celów szkoleniowych" W ramach inwestycji poniosła wydatki na zaadaptowanie, zmodernizowanie i wyposażenie pomieszczeń. Pomieszczenia te będą wykorzystywane jedynie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku - usługi edukacyjne sklasyfikowane przez Wnioskodawcę jako "kształcenie ustawiczne i pozostałe formy kształcenia gdzie indziej niesklasyfikowane" (84.42.B.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem poniesione wydatki mają związek wyłącznie z wykonywaniem czynności zwolnionych (usługi edukacyjne). Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo do zwrotu tego podatku, gdyż środki otrzymane na jego realizację nie są środkami, o których mowa w § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2009 r.

Podkreślić jednak należy, iż kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych świadczonych usług, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Wobec powyższego niniejszą interpretację wydano na podstawie podanej przez Spółkę klasyfikacji świadczonych usług.

Końcowo wskazać należy, iż tut. organ nie rozstrzygał kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl