ITPP2/443-39/07/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-39/07/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007 r. (data wpływu 28 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 5 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu (działek przeznaczonych pod zabudowę) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu (działek przeznaczonych pod zabudowę).

W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, od dnia 12 grudnia 1995 r. właścicielem gruntu - działek o łącznej powierzchni 4,4056 ha położonego w P. zapisanego w KW sklasyfikowanego jako rola, rowy i pastwisko.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, od 27 października 2005 r. grunt przeznaczony jest pod zabudowę. Powyższy grunt został zakupiony z myślą o przyszłym inwestowaniu a nie do sprzedaży, z uwagi jednak, iż wspólnicy spółki "U." J. i A. zakupili dodatkowo 0,1521 ha atrakcyjnego gruntu w G. przy ul. K., na którym w 2007 r. zakończyli budowę własnej siedziby, zdecydowali o zamiarze sprzedaży ww. gruntów położonych w P.

W piśmie z dnia 30 października 2007 r. uzupełniono opis zdarzenia przyszłego o informację, że grunt będący przedmiotem zapytania jest całkowicie niezabudowany, nie występują na nim żadne budowle ani drogi a zakupiony został od osób fizycznych na podstawie aktu notarialnego. Nie odliczono również przy zakupie podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przedmiotowego gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż przedmiotowych gruntów winna być opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Z powyższych zapisów wynika, że od chwili wejścia w życie tych przepisów tj. od 1 maja 2004 r. zasadą jest opodatkowanie dostawy gruntów ww. podatkiem. Ustawa przewiduje jednakże w art. 43 ustawy katalog czynności, których dokonanie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W ustępie 1 pkt 9 powołanego art. 43 ustawodawca zwolnił od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Dostawy gruntów niezabudowanych będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi nieprzeznaczonymi pod zabudowę są natomiast zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Dalej, w ust. 2 ustawodawca określił, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy, Spółka nabyła będące przedmiotem zapytania niezabudowane grunty działając jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, z zamiarem wykorzystywania ich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Charakter prawny spółki jawnej przewiduje jedynie zarobkowy cel działalności takiego podmiotu, zgodnie bowiem z art. 22 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Użyty w tym przepisie zwrot "prowadzenie przedsiębiorstwa" wskazuje, iż ta forma współdziałania wspólników - w odróżnieniu do spółki cywilnej - obejmuje jedynie zarobkową działalność gospodarczą, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

W związku z tym, iż od opodatkowania podatkiem od towarów i usług - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, zważywszy dodatkowo na zarobkowy charakter działalności prowadzonej przez spółki jawne, transakcje zawierane przez Spółkę dotyczące działek sklasyfikowanych zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania jako grunt przeznaczony pod zabudowę nie mogą korzystać z powyższego zwolnienia.

Stanowisko wnioskodawcy zakładające, że sprzedaż przedmiotowych gruntów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według 22% stawki uznać zatem należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl