ITPP2/443-389/11/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-389/11/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2011 r. (data wpływu 14 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniach 10, 26 i 30 maja 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 10, 26 i 30 maja 2011 r., o dzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 2009 r. Gmina prowadzi inwestycję polegającą na modernizacji stacji uzdatniania wody, która zostanie zakończona w maju 2011 r. Przedmiotowa inwestycja jest objęta dofinansowaniem ze środków europejskich w ramach PROW na lata 2007-2011, przy czym podatek od towarów i usług nie jest wydatkiem kwalifikowalnym. Gmina zajmuje się dostarczaniem wody dla mieszkańców, co jest Jej zadaniem własnym. W chwili obecnej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług jest Urząd Gminy, który składa deklaracje VAT-7 i sprzedaż wody jest fakturowana przez Urząd Gminy.

Faktury dotyczące inwestycji, która prowadzona jest od 2009 r., są wystawiane na Gminę. Od miesiąca kwietnia 2011 r. Gmina jest zarejestrowana, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i od tego czasu sprzedaż wody jest fakturowana przez Gminę, która nie posiada zakładu komunalnego. W związku z powyższym sprzedaż wody z wodociągu gminnego prowadzona jest przez Gminę. Podatek naliczony związany z realizacją przedmiotowej inwestycji nie był dotychczas rozliczany przez Urząd Gminy, ani przez Gminę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zarejestrowania Gminy, jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług, która posiada nadany NIP od maja 2008 r., możliwe jest odliczenie podatku naliczonego od całej inwestycji, pomimo że dotychczas z tytułu podatku od towarów i usług rozliczał się Urząd Gminy, przy pomocy którego Gmina realizuje zadania własne.

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje taka możliwość z chwilą zarejestrowania Gminy, jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług i prowadzenia sprzedaży, wówczas na podstawie art. 91 ustawy będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty i obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ciągu kolejnych 10 lat, ponieważ inwestycja zostanie zaliczona do środków trwałych i jest związana z prowadzoną sprzedażą wody.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z regulacji ust. 10 tego artykułu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

W myśl ust. 11 tegoż artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z ust. 13 powyższego artykułu, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Gmina od 2009 r. prowadzi inwestycję polegającą na modernizacji stacji uzdatniania wody, która zostanie zakończona w maju 2011 r. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem ze środków europejskich w ramach PROW na lata 2007-2011. Gmina zajmuje się dostarczaniem wody dla mieszkańców, co jest Jej zadaniem własnym. Od kwietnia 2011 r. Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i od tego czasu sprzedaż wody jest fakturowana przez Gminę. Podatek naliczony związany z realizacją przedmiotowej inwestycji nie był dotychczas rozliczany przez Urząd Gminy, ani przez Gminę.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, powołane przepisy prawa oraz fakt, że treść wniosku wskazuje, iż prowadzona inwestycja ma służyć sprzedaży opodatkowanej, należy stwierdzić, że Gminie, jako czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług - pomimo dokonania rejestracji w miesiącu kwietniu 2011 r. - przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ponoszonymi zakupami na jej realizację, o ile nie zajdą przesłanki wyłączające to prawo, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl