ITPP2/443-379b/11/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-379b/11/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2011 r. (data wpływu 14 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia w 2012 r. udziału w prawie własności nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia w 2012 r. udziału w prawie własności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka nabyła w 2006 r. od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, nieruchomość zabudowaną budynkiem w trakcie budowy (stan surowy zamknięty). Przy nabyciu tej nieruchomości nie odliczała podatku naliczonego, bowiem podatek taki - z uwagi na status zbywcy - nie został w ogóle naliczony. Po dniu nabyciu nieruchomości Spółka nabywała i prowadziła dalsze prace budowlane i budowlano-montażowe w celu wykończenia nieruchomości. Przy nabyciu tych towarów i usług służących dokończeniu budowy budynku odliczała podatek naliczony, jako że cały budynek miał służyć sprzedaży opodatkowanej wykonywanej przez Spółkę.

W budynku znajdują się trzy samodzielne lokale: na parterze budynku samodzielny lokal użytkowy oraz pomieszczenie garażowe. Na piętrze budynku znajdują się dwa samodzielne lokale o charakterze mieszkalnym, które obecnie są wykorzystywane przez Spółkę na cele inne niż mieszkalne. Przedmiotowy budynek od momentu oddania go do używania nie był przedmiotem najmu, dzierżawy ani innej umowy stanowiącej podstawę prawną czynności podlegającej opodatkowaniu. W budynku nie ustanowiono odrębnej własności żadnych lokali. Decyzję o pozwoleniu na użytkowanie tej nieruchomości wydano w dwóch etapach po zakończeniu prac budowlanych, odrębnie dla części usługowej i odrębnie dla części mającej charakter mieszkalny. Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie części usługowej została wydana w dniu 28 stycznia 2008 r., zaś decyzja o użytkowaniu części mającej charakter mieszkalny została wydana w dniu 26 czerwca 2009 r. Powierzchnia części usługowej, zgodnie z wydaną decyzją o użytkowaniu, wynosi 227,10 m 2, zaś powierzchnia części mającej charakter mieszkalny, zgodnie z wydaną decyzją o użytkowaniu, wynosi 252,30 m 2. Spółka zamierza w przyszłości zbyć ten budynek w ten sposób: w 2011 r. dokona zbycia udziału w prawie własności opisanej wyżej nieruchomości w wysokości 1/2; w konsekwencji tego zbycia powstanie współwłasności nieruchomości w częściach ułamkowych, w 2012 r. dokona zbycia udziału w prawie własności opisanej wyżej nieruchomości w postaci przysługującego jej udziału w prawie własności w wysokości 1/2. Zbycie może nastąpić na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny.

W związku z powyższym zadano pytanie.

Czy zbycie w 2011 r. części nieruchomości w postaci udziału w prawie własności wynoszącego 1/2 spowoduje, iż zbycie kolejnej części nieruchomości w 2012 r. w postaci pozostałego udziału w prawie własności wynoszącego 1/2 będzie można uznać za dokonane po pierwszym zasiedleniu budynku.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie w 2011 r. części nieruchomości w postaci udziału w prawie własności nieruchomości zabudowanej wynoszącego 1/2, nie spowoduje, iż zbycie kolejnej części nieruchomości w 2012 r. w postaci pozostałego udziału w prawie własności tej nieruchomości (wynoszącego również 1/2) będzie można uznać za dokonane po pierwszym zasiedleniu budynku. Ustawa o podatku od towarów i usług w definicji pierwszego zasiedlenia zawartej art. 2 pkt 14 posługuje się zwrotem "części budynku". W konsekwencji dostawa przez Spółkę w 2011 r. części budynku w postaci udziału w prawie własności nieruchomości zabudowanej spowoduje, iż o pierwszym zasiedleniu możemy mówić wyłącznie w odniesieniu do tej części budynku. Nie można zatem uznać, że zbycie opisanego udziału spowoduje zasiedlenie całego budynku i w konsekwencji kolejna sprzedaż udziału (planowana na 2012 r.) będzie już dokonana po pierwszym zasiedleniu. Oczywiście, gdyby nawet uznać, że w 2011 r. wystąpi pierwsze zasiedlenie całego budynku, to kolejna sprzedaż udziału w 2012 r. będzie sprzedażą dokonaną przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. W konsekwencji sprzedaż ta również nie będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że kwestia zwolnienia od podatku zbycia w 2011 r. udziału w prawie własności nieruchomości została rozstrzygnięta w interpretacji nr ITPP2/443-379a/11/AF.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl