ITPP2/443-374/10/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-374/10/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu 23 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 5 lipca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania procedury VAT-marża do sprzedaży wyrobów wykonywanych przez "autorów-hobbystów", w przypadku nie zawiadomienia na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania procedury VAT-marża do sprzedaży wyrobów wykonywanych przez "autorów-hobbystów", w przypadku nie zawiadomienia na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej przyjmuje (nabywa) Pani w komis, do dalszej sprzedaży, obrazy, pejzaże, rzeźby wykonywane przez autorów-hobbystów, nie posiadających legitymacji artysty i nie zrzeszonych w żadnym związku artystów, jak również wyroby ze szkła typu "T" przedstawiające np: kwiatki, aniołki, zwierzątka, motylki, itp., które wykonane są z elementów kolorowych szkieł oprawionych cyną. Są to prace ręczne bez zastosowania maszyn, czy urządzeń.

W odpowiedzi na pytanie tut. organu zawarte w wezwaniu z dnia 17 czerwca 2010 r., które dotyczyło kwestii wskazania, jak w świetle przepisów o statystyce publicznej (Nomenklatura Scalona, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług) sklasyfikowane są towary, o których mowa we wniosku, zaznaczyła Pani, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług obrazy i malowidła sklasyfikowane są w grupowaniu 92.31.10-00.1, rzeźby i posągi wykonane przez artystę w grupowaniu 92.31.10.-00.2, witraże w grupowaniu 26.15.12-00.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zgodnie z art. 120 ust. 4 może Pani sprzedawać ww. towary w systemu VAT-marża, nie powiadamiając o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, zgodnie z art. 120 ust. 13 w zw. z art. 120 ust. 11 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czy sprzedając te towary w systemie VAT-marża, bez powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, może Pani być zobowiązana w stosunku do zdarzenia zaistniałego, do opodatkowania całej transakcji według zasad ogólnych (stawka 22%).

Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do opodatkowania ww. transakcji w systemie VAT-marża, bez powiadamiania o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, ponieważ towary te nie spełniają wymogów określonych w art. 120 ust. 1 pkt 1 lit. a), tzn. nie są w całości wykonane przez artystę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 ust. 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 zd. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

W myśl przepisu art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez dzieła sztuki rozumie się:

a.

obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografie teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna (PCN 9701), (CN 9701), (PKWiU 92.31.10-00.1),

b.

oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (PCN 9702 00 00 0), (CN 9702 00 00), (PKWiU ex 92.31.10-00.90),

c.

oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (PCN 9703 00 00 0), (CN 9703 00 00), (PKWiU 92.31.10-00.2),

d.

gobeliny (PCN 5805 00 00 0), (CN 5805 00 00), (PKWiU 17.40.16-30.00) oraz tkaniny ścienne (PCN 6304), (CN 6304), (PKWiU ex 17.40.16-59.00 i 17.40.16-53.00) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,

e.

fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach.

Zgodnie z art. 120 ust. 11 pkt 2 ustawy, przepisy ust. 4 może mieć również zastosowanie do dostawy dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców.

Ustęp 13 powyższego artykułu przesądza, że przepis ust. 11 stosuje się w przypadku, gdy podatnik zawiadomił na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z ust. 4 i 5 przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.

Zgodnie z definicjami "Współczesnego Słownika Języka Polskiego" pod redakcją prof. Bogusława Dunaja (wyd. Lagenscheidt, Warszawa 2007) przez słowo:

* artysta - rozumie się:

1.

autora lub odtwórcę dzieła sztuki,

2.

określenie człowieka wykonującego jakąś czynność, dzieło po mistrzowsku, perfekcyjnie, mistrza.

* twórca - rozumie się: osobę, która tworzy, stworzyła coś; autora, wynalazcę, organizatora.

Powyższe oznacza, że dana osoba fizyczna nie musi być artystą (wystarczy, aby była twórcą) by podmiot nabywający od niej określone dzieła sztuki, mógł zastosować przy ich sprzedaży opodatkowanie marżą, z zastrzeżeniem konieczności uczynienia zadość wymogowi określonemu w z art. 120 ust. 11 pkt 2 ustawy.

Wspólnotowe źródło ww. zasad opodatkowania, a precyzyjnej katalog towarów objętych definicją dzieła sztuki, zawarty w część A załącznika nr IX do Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347 str. 1 z późn. zm.), wskazuje na jeszcze jeden podmiotowo-przedmiotowy aspekt zastosowania tych zasad.

Zgodnie z częścią A ww. załącznika, pojęcie dzieła sztuki obejmuje różnego rodzaju przedmioty będące efektem indywidualnej pracy twórczej, takie jak np. obrazy, litografie, rzeźby, fotografie. Przedmioty te muszą być wykonane osobiście przez artystów i, poza ściśle określonymi przypadkami, nie mogą być powielane. Powyższe wskazuje na istotny warunek osobistego, własnoręcznego wykonania określonego dzieła, utworu, w odróżnieniu od produktów masowych, których wytworzenie wymaga znikomego wkładu pracy konkretnej osoby i nie ma indywidualnego charakteru, jak również nie posiada choć w minimalnym zakresie wartości artystycznej. Użycie przez prawodawcę unijnego dla potrzeb opcji opodatkowania marżą tego typu wyrobów, zwrotu "artysta", miało podkreślić twórczy charakter procesu wykonania wyrobu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dla celów prowadzonej działalności gospodarczej przyjmuje Pani w komis - z zamiarem dalszej sprzedaży - obrazy (w tym pejzaże), rzeźby wykonywane przez autorów - hobbystów, nie posiadających legitymacji artysty i nie zrzeszonych w żadnym związku artystów, jak również wyroby ze szkła typu "T" przedstawiające np: kwiatki, aniołki, zwierzątka, motylki itp., które wykonane są z elementów kolorowych szkieł oprawionych cyną. Są to prace ręczne wykonywane bez zastosowania maszyn, czy urządzeń.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług obrazy i malowidła sklasyfikowane są w grupowaniu 92.31.10-00.1, rzeźby i posągi wykonane przez artystę w grupowaniu 92.31.10.-00.2, witraże w grupowaniu 26.15.12-00.00.

Na tym tle powzięła Pani wątpliwość dotyczącą możliwości zastosowania procedury VAT-marża do sprzedaży ww. wyrobów, w przypadku nie zawiadomienia na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności faktyczne, powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 120 ust. 13 w zw. z art. 120 ust. 11 pkt 2 oraz poczynione powyżej uwagi natury ogólnej stwierdzić należy, iż warunkiem koniecznym opcjonalnego opodatkowania sprzedaży wyrobów, o których mowa we wniosku (z wyjątkiem witraży, nie mieszczących się w zakresie ww. autonomicznej definicji dzieła sztuki) z zastosowaniem procedury VAT-marża, jest złożenie stosowanego zawiadomienia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Niespełnienie tego wymogu zobowiązuje Panią do stosowania zasad ogólnych opodatkowania dokonywanej sprzedaży, w zakresie których podstawą opodatkowania jest cała kwota należna od nabywcy, podlegającej opodatkowaniu według stawki 22%.

Wobec powyższego stanowisko Pani należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, a w przypadku zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl