ITPP2/443-361/11/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-361/11/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu 10 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny udziału na rzecz innego wspólnika spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2011 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny udziału na rzecz innego wspólnika spółki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, w której wspólnikami są Pana żona oraz córka i zięć. Z uwagi na wiek - działając w oparciu o art. 10 k.s.h. oraz zapisy spółki - zamierza Pan darować córce ogół swoich praw i obowiązków związanych z posiadanym udziałem ww. spółce. Skutkiem umowy darowizny, udział córki zwiększy się z #188; do #189;. Udziały pozostałych wspólników pozostaną bez zmian, po #188;. Po przekazaniu udziałów będzie Pan kontynuował własną działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano pytanie sprowadzające się do kwestii:

Czy opisana darowizna jest wyłączona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna ogółu praw i obowiązków związanych z udziałem w spółce jawnej między wspólnikami tej spółki (ojcem i córką) jest wyłączona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Po powalaniu treści art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdził Pan, że art. 7 i 8 ww. ustawy definiują pojęcia dostawy towarów i świadczenie usług. Zakres opodatkowania podatkiem wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze. Odwołując się do treści art. 15 ust. 1 i 2 ustawy wskazał Pan, że działalność gospodarcza nie obejmuje nabywania i zbywania udziałów w spółce jawnej, gdyż nie mieści się w ramach profesjonalnej aktywności podmiotu, tzn. nie będzie dokonywana w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Za odpłatne świadczenie usług - zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r. - uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Udziałem w spółce jawnej jest ogół praw i obowiązków wspólnika zarówno majątkowych (np. prawo do podziału i wypłaty zysku, obowiązek uczestniczenia w stratach), jak i niemajątkowych (np. prawo do reprezentowania spółki, prawo do prowadzenia jej spraw, obowiązek prowadzenia spraw spółki).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Biorąc pod uwagę treść wskazanych wyżej regulacji należy zauważyć, iż dla stwierdzenia, czy dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, istotne jest, czy w odniesieniu do tej czynności, dany podmiot działa jako podatnik prowadzący w tym zakresie działalność.

W świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) działalność gospodarcza nie obejmuje posiadanie udziałów i innych papierów wartościowych (sprawa C-60/90 Polysar Investments Netherlands BV v. Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen sygn., sprawa C-80/95 Harnas Helm CV v. Staatssecretaris van Financiën) oraz czynności polegających na nabywaniu i zbywaniu udziałów (sprawa C-155/94 Wellcome Trust Ltd v. Commissioners of Customs and Excise).

Jednakże TSUE od ww. zasady nieopodatkowania przeniesienia udziału w spółce dopuszcza następujące wyjątki, tj. gdy:

1.

posiadacz akcji (udziałów) uczestniczy w zarządzaniu spółką, której akcje (udziały) posiada,

2.

sprzedaż akcji (udziałów) prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej,

3.

posiadanie akcji (udziałów) jest bezpośrednim, stałym i koniecznym warunkiem rozszerzenia działalności gospodarczej posiadacza.

Przy czym warunek pierwszy i trzeci jest związany z możliwością korzystania przez podatnika z prawa do odliczeń wówczas, kiedy z samym posiadaniem akcji (udziałów) i uczestnictwem w zarządzie spółki związane są określone nakłady (zakupy).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, w której wspólnikami są Pana żona, córka i zięć. Zamierza Pan darować córce ogół swoich praw i obowiązków związanych z posiadanym udziałem. W konsekwencji czego jej udział zwiększy się z #188; do #189;., a pozostałych wspólników pozostaną bez zmian, po #188;. Po przekazaniu udziałów będzie Pan kontynuował własną działalność gospodarczą.

Biorąc pod uwagę powyższe w świetle przytoczonych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz orzeczeń TSUE należy stwierdzić, że z treści wniosku nie wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie obrotu udziałami (akcjami), wobec czego nie będzie posiadał statusu podatnika w odniesieniu do przedmiotowej czynności. W konsekwencji planowana darowizna udziału w spółce jawnej na rzecz jednego z jej wspólników (córki) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl