ITPP2/443-350/10/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-350/10/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 25 czerwca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez uczestników usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (tzw. cash poolingu) niebędących bankiem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 25 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez uczestników usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (tzw. cash poolingu) niebędących bankiem.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka, wraz ze spółką z siedzibą w Szwecji (Pool Leaderem), ma zamiar zawrzeć z Bankiem z siedzibą w Danii, działającym w Polsce poprzez swój oddział, umowę o świadczenie usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową na rzecz Spółki i Pool Leadera. Stronami umowy będą wyłącznie: Spółka i Pool Leader oraz Bank. Pool Leader jest większościowym udziałowcem Spółki.

Umowa o zarządzanie płynnością finansową jest umową nienazwaną typu cash-pooling. Zarządzanie płynnością finansową jest systemem, za pośrednictwem którego zeruje się salda rachunków, umożliwiającym wspólne zarządzanie płynnością i naliczanie odsetek dla Spółki i Pool Leadera (Grupy). Zawarcie z Bankiem umowy cash-pooling będzie miało na celu optymalizację płynności finansowej Grupy oraz obniżenie kosztów odsetkowych i/lub zwiększenie zysków odsetkowych na poziomie całej Grupy. Dodatkowo, poza korzyściami z tytułu uczestniczenia w systemie cash-pooling, jakie uzyskuje Grupa jako całość, przystąpienie do umowy cash-pooling wiąże się również z wymiernymi korzyściami dla samej Spółki, takimi jak gwarancja wysokiego oprocentowania całości posiadanych środków, bez konieczności podjęcia jakichkolwiek działań ze strony Spółki (czyli na przykład założenia depozytu), czy swobodny dostęp do finansowania, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Zarządzanie płynnością finansową w ramach systemu, następuje poprzez koncentrację środków pieniężnych obu spółek Grupy na jednym specjalnym rachunku rozliczeniowym, którego saldo jest podstawą dokonywania rozliczeń pomiędzy Bankiem a Grupą jako całością. Zarządzanie płynnością finansową będzie się odbywało w oparciu o rachunek prowadzony w polskich złotych.

W celu realizacji powyższych założeń, Bank otworzy w swoim polskim oddziale specjalny rachunek rozliczeniowy (rachunek główny), którego posiadaczem będzie Pool Leader. Jednocześnie Bank otworzy, w swoim polskim oddziale, odrębnie dla Spółki oraz odrębnie dla Pool Leadera, rachunki bieżące (rachunki szczegółowe lub odpowiednio rachunek szczegółowy). Obecnie Spółka ma rachunek bieżący w polskim oddziale Banku, dlatego w przypadku Spółki, obecny rachunek bieżący stanie się rachunkiem szczegółowym i zostanie włączony do struktury cash-pooling. Natomiast Pool Leader nie jest obecnie klientem polskiego oddziału Banku, dlatego dla Pool Leadera w polskim oddziale Banku, obok rachunku głównego, zostanie otwarty nowy rachunek, jakim będzie rachunek szczegółowy. Oba rachunki szczegółowe zostaną dołączone do rachunku głównego, ich posiadaczami (rachunków szczegółowych) będą odrębnie Spółka oraz Pool Leader.

Zerowanie sald oznacza, że wszelkie wpłaty dokonywane na rachunek szczegółowy będą jednocześnie zapisywane przez Bank w ciężar tego rachunku oraz w dobro rachunku głównego. Podobnie, wypłaty z rachunku szczegółowego będą jednocześnie zapisywane w dobro tego rachunku oraz w ciężar rachunku głównego. Innymi słowy, po każdej transakcji następuje przeniesienie przez Bank salda dodatniego bądź ujemnego, powstałego na rachunku szczegółowym, na rachunek główny. Saldo na rachunku głównym będzie zawsze odzwierciedleniem salda pomiędzy Bankiem a Pool Leaderem, natomiast saldo na rachunku szczegółowym będzie zawsze wynosiło zero.

Dysponowanie rachunkiem głównym będzie się odbywać wyłącznie poprzez uznania i obciążenia rachunku szczegółowego. Wypłat z rachunku szczegółowego będzie się dokonywać jedynie wówczas, gdy w chwili transakcji na rachunku głównym będą dostępne wystarczające środki. Wyłącznym właścicielem salda dodatniego będzie Pool Leader.

Ewentualny limit kredytowy na rachunku głównym będzie uzgadniany odrębnie przez Bank oraz Pool Leadera. Należący do Spółki rachunek szczegółowy, nie będzie nigdy źródłem zobowiązania do zapłaty na rzecz Spółki po stronie Banku oraz nie może mieć własnego limitu kredytowego. Wypłaty oraz wpłaty dokonywane "z" i "na" rachunek szczegółowy, a jednocześnie obciążające i zapisywane w dobro rachunku głównego w sposób opisany powyżej, stanowią wierzytelności i zobowiązania pomiędzy Pool Leaderem a Spółką. W konsekwencji wprowadzenia umowy cash-pooling powstaną dla Spółki krótkoterminowe należności od Pool Leadera i/lub zobowiązania Spółki w stosunku do Pool Leadera, w zależności od tego, jaki będzie udział Spółki w saldzie rachunku głównego. Jak nastąpi wpłata na rachunek szczegółowy Spółki, która automatycznie jest zapisywana na rachunku głównym, to wówczas Spółka jest wierzycielem, a Pool Leader dłużnikiem. Natomiast gdy nastąpi wypłata z rachunku szczegółowego Spółki, która automatycznie obciąży rachunek główny, to wówczas Spółka jest dłużnikiem, a Pool Leader jest wierzycielem.

Prawo do uzyskania od Banku całości informacji dotyczących rachunku głównego przysługuje wyłącznie Pool Leaderowi. Za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej Spółka może w dowolnym momencie sprawdzić saldo środków, jakie dla niej są dostępne.

Bank będzie naliczał odsetki "wewnętrzne" od kwot należnych Spółce lub kwot przypadających do zapłaty przez Spółkę, w odniesieniu do rachunku głównego, poprzez wpłaty i wypłaty z rachunku szczegółowego Spółki. Odsetki "wewnętrzne", to odsetki, które są wypłacane Spółce przez Pool Leadera jako właściciela rachunku głównego, lub płatne przez Spółkę, jeżeli jej udział w saldzie rachunku głównego będzie ujemny. Termin odsetki "wewnętrzne" został użyty dla odróżnienia tych odsetek od odsetek wypłacanych przez Bank lub należnych Bankowi z tytułu sald na rachunku głównym. Wysokość oprocentowania odsetek "wewnętrznych" jest kwestią, którą ustalają pomiędzy sobą Spółka oraz Pool Leader. Warunki oprocentowania odsetek "wewnętrznych" i częstotliwość księgowania odsetek "wewnętrznych" będą określone w przekazanej Bankowi dyspozycji Pool Leadera. Na tej podstawie Bank będzie automatycznie wyliczał i księgował odsetki "wewnętrzne" w trakcie trwania umowy.

W przypadku umowy cash-pooling odsetki księgowane są w dwóch etapach. Dla uproszczenia opis dotyczy tylko odsetek dodatnich. Należy jednak pamiętać, że dokładnie taka sama zasada dotyczy odsetek ujemnych. W pierwszym etapie, następuje księgowanie odsetek naliczonych na rachunku głównym (Pool Leadera). Te odsetki, naliczone w oparciu o dzienne salda na rachunku głównym (czyli salda netto Grupy), są wypłacane przez Bank na rachunek szczegółowy, należący do Pool Leadera (na rachunku głównym nie można dokonywać żadnych księgowań - służy wyłącznie do koncentracji sald).

Następnie w drugim etapie, Bank księguje odsetki należne właścicielowi danego rachunku szczegółowego (tzn. Spółki), obliczone na podstawie codziennego udziału tego rachunku w saldzie rachunku głównego, debetując rachunek szczegółowy Pool Leader i uznając rachunek szczegółowy Spółki. Czyli Bank wykonuje księgowanie, ale odsetki są fizycznie wypłacane na rzecz Spółki przez Pool Leadera. Każde księgowanie natychmiast spowoduje transakcję zerującą mającą na celu (jak w każdym innym przypadku) tylko i wyłącznie koncentrację sald.

Oprocentowanie rachunku głównego będzie przedmiotem odrębnych uzgodnień między Bankiem a Pool Leaderem.

Pool Leader będzie miał obowiązek informować Spółkę o oprocentowaniu oraz wszelkich zmianach oprocentowania Jej rachunku szczegółowego. W odniesieniu do jej rachunku szczegółowego, Spółka będzie mogła - za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej Banku - uzyskiwać informacje o aktualnym oprocentowaniu oraz wyliczeniach w oparciu o prowadzone na bieżąco raportowanie dotyczące rachunku szczegółowego, z wyłączeniem zapisów zerujących salda. Naliczanie odsetek oraz dokonywanie zapisów księgowych będzie następowało według zasad przyjętych przez Bank dla rachunków podmiotów gospodarczych z kredytem w rachunku bieżącym.

Na podstawie odrębnej umowy z Pool Leaderem, Bank będzie mógł zarejestrować wewnętrzny limit przypisany do rachunku szczegółowego. Rejestracja wewnętrznego limitu zakłada zwykle blokowanie płatności, która spowoduje przekroczenie zarejestrowanego limitu. Dokonywane w systemie bankowości elektronicznej płatności powodujące przekroczenie zarejestrowanego limitu będą blokowane z powodu niewystarczających środków na rachunku. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu limit zostanie przekroczony, Spółka będzie zobowiązana niezwłocznie wpłacić kwotę odpowiadającą kwocie przekroczonego salda ujemnego na Jej rachunku szczegółowym na rachunek szczegółowy Pool Leadera, chyba że strony dokonają innych uzgodnień. Opisane powyżej przekroczenie limitu będzie oznaczać, że łączna kwota obciążeń rachunku szczegółowego przekroczyła łączną kwotę uznań o kwotę wyższą niż zarejestrowany limit. Nie uwzględnia się przy tym zapisów zerujących salda. Zazwyczaj limit będzie ustalany w ten sposób, że Spółka będzie mogła wykorzystać wszystkie swoje środki plus ewentualny limit, to jednak jest kwestią do ustalenia pomiędzy Spółką a Pool Leaderem. Informacje o aktualnej wysokości wewnętrznego limitu Spółka będzie mogła uzyskać za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej Banku.

Płatności dokonywane za pośrednictwem rachunku szczegółowego Spółki mogą być źródłem zobowiązań jedynie po stronie Pool Leadera, natomiast wypłaty dokonywane za pośrednictwem rachunku szczegółowego Spółki mogą być źródłem zadłużenia jedynie wobec Pool Leadera. Saldo Spółki w stosunku do Banku zawsze będzie wynosiło zero. Spółka przystępując do struktury cash-pooling udostępnia swoje środki finansowe Pool Leaderowi, nie mając przy tym żadnego roszczenia wobec Banku o zwrot tych środków. Ewentualne roszczenie o zwrot środków Spółka będzie miała jedynie w stosunku do Pool Leadera.

Opłaty za administrowanie systemem Cash-pooling, będą należne wyłącznie Bankowi.

Pool Leader zapłaci Bankowi opłatę za otwarcie każdego rachunku szczegółowego lub przekształcenie istniejącego rachunku bieżącego w rachunek szczegółowy i jego włączenie do systemu zarządzania płynnością finansową Grupy.

Ponadto, Pool Leader zapłaci Bankowi roczną opłatę administracyjną za każdy rachunek szczegółowy. Opłaty będą pobierane za każdy rok kalendarzowy z góry. Pierwsze opłaty administracyjne będą pobierane w proporcjonalnej wysokości należnej za pozostałą część roku, w którym utworzono system zarządzania płynnością finansową Grupy. Opłaty administracyjne nie będą podlegały zwrotowi.

Dodatkowo, Pool Leader zapłaci Bankowi stałe opłaty w uzgodnionej wysokości, za każdą zmianę do umowy cash-pooling oraz za rozwiązanie umowy cash-pooling naliczaną od każdego rachunku szczegółowego. Opłatami tymi zostanie obciążony rachunek szczegółowy Pool Leadera.

Na wniosek Pool Leadera, Bank może alternatywnie obciążyć powyższymi opłatami i należnościami dotyczącymi Spółki, Jej odpowiedni rachunek szczegółowy.

Czyli generalnie to Pool Leader ponosi wszelkie opłaty na rzecz Banku, związane z administrowaniem strukturą cash-pooling. Jeżeli jednak Pool Leader podejmie stosowną decyzję, to wówczas Spółka zostanie obciążona opłatami w części na nią przypadającej.

W dowolnie wybranym przez siebie momencie, Spółka może zrezygnować z uczestnictwa w systemie zarządzania płynnością finansową Grupy na podstawie pisemnego wypowiedzenia przekazanego Pool Leaderowi oraz Bankowi.

Pismem z dnia 11 marca 2010 r. Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych (GUS), w odpowiedzi na zapytanie Spółki dokonał klasyfikacji opisanych powyżej czynności według zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Zdaniem GUS wszystkie czynności opisane w stanie faktycznym, należy zakwalifikować łącznie do jednej jednostki klasyfikacyjnej tj. PKWiU 65.23.10-00.00 "Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane".

W odpowiedzi na wezwanie do usunięcia braków formalnych wniosku Spółka wskazała, iż z umowy (porozumienia) zawartego pomiędzy Pool Leaderem a Spółką, określającego warunki handlowe dotyczące koncentracji środków pieniężnych obu podmiotów na specjalnym rachunku rozliczeniowym nie wynika, że Pool Leader z tytułu reprezentowania grupy (w tym Spółki) w ramach kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash-pooling), pobiera od Spółki wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, czynności wykonywane przez Spółkę i Pool Leadera w ramach systemu cash-pooling stanowią usługi, które winny być oceniane jako czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, zwolnione od tego podatku bądź nie podlegające opodatkowaniu.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W omawianym stanie faktycznym, Spółka zamierza skorzystać z oferowanej przez Bank usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (tzw. cash-pooling). Oprócz Spółki drugim uczestnikiem systemu jest Pool Leader. W relacjach z Bankiem związanych z systemem cash-pooling, Pool Leader reprezentuje Grupę, w tym również Spółkę, oraz wykonuje działania niezbędne dla funkcjonowania systemu cash-pooling, bez pobierania od Spółki wynagrodzenia za te czynności. Z kolei Spółka zobowiązana jest w zamian do korzystania ze środków finansowych w sposób ściśle określony w umowie cash-pooling, wedle której Spółka otworzy w Banku rachunek szczegółowy powiązany z rachunkiem głównym Pool Leadera. Po każdej transakcji na rachunku szczegółowym Spółki, następuje przeniesienie przez Bank na rachunek główny salda dodatniego bądź ujemnego, powstałego na rachunku szczegółowym. Bank nalicza odsetki "wewnętrzne" w oparciu o rachunek główny Pool Leadera, a nie w oparciu o rachunek szczegółowy Spółki.

Zdaniem Spółki, z powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dostawa towarów oraz świadczenie usług (za wyjątkiem ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy przypadków), podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie.

Wskazała, że odnosząc treść przytoczonych regulacji do opisanej sytuacji Spółka stoi na stanowisku, iż w omawianym przypadku w roli usługodawcy występuje wyłącznie Bank. Bank jest jedynym podmiotem, u którego wystąpi obrót z tytułu wykonania usługi cash-pooling, sklasyfikowanej według zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), łącznie do jednej jednostki klasyfikacyjnej, tj. PKWiU 65.23.10-00.00 "Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane". Spółka oraz Pool Leader nie świadczą dla siebie wzajemnie jakiekolwiek usługi, ani też nie świadczą usług na rzecz Banku. Spółka oraz Pool Leader, wykonują jednie działania, które zostały im przypisane jako usługobiorcom usługi świadczonej przez Bank w ramach umowy cash-pooling. Na poparcie powyższego stanowiska Spółka wskazała opinię Urzędu Statystycznego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2002 r. znak RE-5672-976a1272912002 stanowiącą odpowiedź na zapytanie dotyczące kwalifikacji czynności wykonywanych przez uczestników innych niż Bank w ramach tzw. cash-poolingu. Urząd Statystyczny w Warszawie stwierdził, iż "... zgodnie z obowiązującą od dnia 1 lipca 1997 r. Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42/97 poz. 264 z 29 kwietnia 1997 r. z późn. zm.) oraz zgodnie z Klasyfikacją Wyrobów i Usług, usługi są to czynności (będące końcowymi efektami działalności) o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności. Opisane czynności klientów banku nie spełniają ww. zasad i nie stanowią usług w rozumieniu Klasyfikacji PKWiU (KWiU)". Jak wynika z uzasadnienia przytoczonego postanowienia organ statystyczny uznał, iż w przypadku czynności wykonywanych w ramach tzw. cash-poolingu usługa świadczona jest przez ten podmiot, który organizuje operacje przepływów środków pieniężnych, zaś pozostałe podmioty uczestniczące w dokonywanych operacjach finansowych za pośrednictwem podmiotu organizującego przepływy, są jedynie odbiorcami usługi. W związku z powyższym, czynności dokonywane przez Spółkę oraz przez zagranicznego Pool Leadera, będących uczestnikami systemu cash-pooling, nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zauważyć jednak należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 14b § 2 ustawa - Ordynacja podatkowa). A zatem wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego, nie zaś grupy osób. Z tych też względów - z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego - zaznacza się, iż niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Spółki, nie zaś wszystkich uczestników transakcji cash poolingu. Uwzględniając powyższe wskazać zatem należy, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych uczestników, którzy chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinni wystąpić z odrębnymi wnioskami o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tych podmiotów.

W myśl art. 3 pkt 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, przez przepisy prawa podatkowego należy rozumieć przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

W związku z powyższym należy wskazać, iż niniejsza interpretacja indywidualna swym zakresem obejmuje tylko i wyłącznie rozstrzygnięcie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, a nie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl