ITPP2/443-346/09/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-346/09/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 16 lipca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% do dostawy towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 8 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% do dostawy towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków marynarki wojennej.

W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"M" eksploatuje jednostki pływające. Największe statki wypływają poza obszar wód terytorialnych RP i wykonują zadania na obcych akwenach. Tam także wpływają do portów. Do utrzymania jednostek używają olejów i smarów. Z tymi towarami (produktami smarowymi) wypływają z kraju i co jakiś czas wpływają do portów zagranicznych. Zatem zabierają dostarczone towary poza polski obszar celny. Towary te są dostarczane przez Wnioskodawcę bezpośrednio na zaopatrzenie statków. Każda dostawa na takie jednostki jest objęta zwolnieniem od podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie i jest dokumentowana, zgodnie ze szczególnymi przepisami uprawniającymi do zwolnień z podatku akcyzowego. W związku z jego odpowiednim dokumentowaniem, ewidencjonowaniem oraz sprawozdawczością odbiorca olejów i smarów, tj. marynarka wojenna, składa odpowiednie oświadczenia, zatem "łatwe i proste" jest stwierdzenie, czy oleje dostarczane były na jednostki uprawnione do zwolnienia z akcyzy. Tym samym jest możliwość sprawdzenia i pełnej kontroli do określenia i zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może zastosować 0% stawkę podatki na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy jest to zasadne, ponieważ statki (okręty) marynarki wojennej wypływają poza akwen RP i zawijają (wpływają) do zagranicznych portów, czyli spełniony jest ustawowy warunek zawarty w art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia, ustawodawca przewidział opodatkowanie ściśle określonych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie ich od podatku.

Stosownie do zapisu art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c) ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków marynarki wojennej, wypływających z kraju do zagranicznych portów i przystani.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 83 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Wykładania cyt. wyżej przepisu art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c) ustawy, pozwala stwierdzić, że aby zasadnie zastosować na jego podstawie obniżoną, 0% stawkę podatku łącznie muszą być spełnione następujące warunki: towary muszą służyć bezpośrednio zaopatrzeniu statków należących do marynarki wojennej, a statki te po wypłynięciu z kraju zawijają do zagranicznych portów i przystani.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków", wobec czego należy odwołać się do znaczenia językowego, użytych w przywoływanym przepisie sformułowań. Zgodnie z definicjami zawartymi w "Słowniku języka polskiego PWN", słowo "bezpośrednio" oznacza "bez jakiegokolwiek pośrednictwa; osobiście, wprost" (a więc sytuacja gdy dostawa dokonywana jest bez ogniw pośrednich) natomiast słowo "zaopatrzyć", "zaopatrzenie" oznacza "to, w co kogoś zaopatrzono; środki do życia, żywność, sprzęt, ekwipunek stanowiący wyposażenie kogoś lub czegoś".

Na gruncie omawianego przepisu równorzędnym kryterium, w kontekście zastosowania ww. preferencji, jest wymóg wypływania statków marynarki wojennej z kraju do zagranicznych portów i przystani. Należy przez to rozumieć rejsy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca dostarcza i zamierza dostarczać na statki marynarki wojennej oleje oraz smary. Największe statki wypływają poza obszar wód terytorialnych RP i wykonują zadania na obcych akwenach. Tam także wpływają do portów. Do utrzymania tych jednostek stosuje się ww. produkty. Z tymi towarami (produktami smarowymi) wypływają z kraju i co jakiś czas wpływają do portów zagranicznych (zatem zabierają dostarczone towary poza polski obszar celny). Dostarczane przez Wnioskodawcę towary służą bezpośrednio do zaopatrzenia tych statków.

Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość co do zasadności zastosowania - na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług - 0% stawki podatku w stosunku do dostarczanych materiałów eksploatacyjnych (olejów i smarów).

Mając na uwadze całokształt przedstawionego zdarzenia przyszłego, powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, a przede wszystkim treść art. 83. ust. 1 pkt 10 lit. c) ustawy, należy potwierdzić stanowisko Wnioskodawcy, co do zasadności stosowania 0% stawki podatku, w związku z realizowaniem dostaw materiałów eksploatacyjnych na jednostki marynarki wojennej, które wypływają "poza polski obszar celny" i wpływają do portów zagranicznych, w oparciu o ten przepis. Stosowanie przedmiotowej preferencji podatkowej, poza warunkami podmiotowo-przedmiotowymi, jest zasadne, o ile zostanie spełniony dodatkowy wymóg formalny, którym w niniejszym przypadku jest prowadzenie dokumentacji, o której mowa w art. 83 ust. 2 ustawy. Przykładem takiej dokumentacji, w sytuacji realizowania dostaw wyrobów akcyzowych, jest dokumentacja określona odrębnymi przepisami, której posiadanie jest warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku akcyzowego do sprzedaży określonych towarów ze względu na ich przeznaczenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl