ITPP2/443-341/12/AD - Prawo stowarzyszenia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w zakresie wyposażenia świetlicy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-341/12/AD Prawo stowarzyszenia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w zakresie wyposażenia świetlicy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2012 r. (data wpływu 21 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 30 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku związanego z realizacją projektu polegającego na wyposażeniu świetlicy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 30 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku związanego z realizacją projektu polegającego na wyposażeniu świetlicy.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie jest społeczną organizacją pozarządową skupiającą 26 członków, będących osobami fizycznymi. Nie jest zarejestrowanym podatnikiem w świetle art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług i nie prowadzi działalności gospodarczej. Celem Stowarzyszenia jest propagowanie działalności kulturalno-regionalnej i rozwoju kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, podnoszenie sprawności fizycznej. Działalność Stowarzyszenia finansowana jest ze składek własnych, a także częściowo ze środków Gminy i pochodzących od sponsorów (organizowanie imprez kulturalnych m.in. pod hasłem: "Żyj zdrowo i unikaj zagrożeń"). Świetlicę we wsi wyremontowano dzięki pracy własnej społeczności lokalnej oraz członków Stowarzyszenia i środków przy współudziale Funduszu Sołeckiego. Zabrakło jednak środków finansowych na wyposażenie świetlicy. W tym celu złożono wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pomocy na ww. wyposażenie w zakresie małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju". W załączniku rzeczowo finansowym do umowy zostały uwzględnione faktyczne koszty operacji wraz z podatkiem od towarów i usług, jako koszt kwalifikowany operacji. Pomoc została przyznana w kwocie 17.984,97 zł. Umowę o dofinansowanie projektu zawarło Stowarzyszenie, które zarejestrowane jest w KRS. Stowarzyszenie wskazało, iż nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i jako podmiot nieuprawniony do odliczenia podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, ma prawo uznać podatek zawarty w dokonanych zakupach, jako koszt kwalifikowany podlegający w całości finansowaniu zgodnie z wnioskiem o dotację. Z powodu braku własnych środków na realizację ww. zadania (zakup wyposażenia: stoliki, krzesła, szafki kuchenne, naczynia oraz sprzęt multimedialny) otrzymało pożyczkę z Gminy w ww. wysokości. Realizując zakup wyposażenia otrzymało faktury VAT od dostawców z zawartym w nich podatkiem od towarów i usług. Z żadnej z otrzymanych faktur nie dokonało odliczenia tego podatku uznając, że w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług takie prawo nie przysługuje.

Wnioskodawca wskazał, iż na podstawie art. 34 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Zdaniem Stowarzyszenia, w zakresie przedmiotowych wydatków nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i ust. 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Stowarzyszenie nie spełnia tych warunków, zatem nie będzie mieć możliwości ubiegania się o zwrot podatku od towarów i usług na podstawie przepisów rozdziału 9 tego rozporządzenia.

Zakupiony sprzęt do świetlicy wiejskiej nie będzie wykorzystywany "zarobkowo". Świetlica wraz z wyposażeniem będzie służyła mieszkańcom do organizacji imprez kulturalnych i sportowych nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizacją ww. zadania Stowarzyszeniu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (obniżenia podatku należnego) zawartego w fakturach dostawców dokumentujących sprzedaż wyposażenia lub ubieganie się o zwrot tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT. Stowarzyszenie wskazało, iż w myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczania podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo wskazać należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl