ITPP2/443-314/09/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-314/09/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2009 r. (data wpływu 14 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku wraz z użytkowaniem wieczystym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku wraz z użytkowaniem wieczystym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (komornik sądowy) prowadzi postępowanie egzekucyjne w trybie kodeksu postępowania cywilnego przeciwko dłużnikom Hannie i Adamowi J. Dłużnik Adam J. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W toku postępowania dokonał zajęcia gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste. Grunt stanowi ustawową wspólność małżeńską. Z gruntem na trwałe związany jest budynek, którego 3 kondygnacje oddane są w najem, a jedna jest użytkowana jako lokal mieszkalny. Zgodnie z procedurą zawartą w Kodeksie postępowania cywilnego, budynek wraz z gruntem został oszacowany, a kolejnym etapem będzie sprzedaż w trybie licytacji (art. 972 Kodeksu postępowania cywilnego). Ponieważ zgodnie z art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług, komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dokonywanej w trybie egzekucji, dostawy towarów będących własnością dłużnika, w obwieszczeniu o licytacji użytkowania wieczystego powinien podać ostateczną cenę wywoławczą, zawierającą również podatek od towarów i usług.

W związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., powstały wątpliwości co do właściwej stawki podatku (zwolniona czy 22%). Z oświadczenia podatnika wynika, ze budynek został wzniesiony w roku 2000 i nie został całkowicie wykończony. Podatnik wprowadził budynek jako środek trwały w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (za zgodą małżonki). W sierpniu 2004 r. dłużnik oddał lokale do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (najem). Lokale do chwili obecnej są wynajmowane, a podatnik odprowadza z tego tytułu podatek od towarów i usług. Podatnik podał, że ponosił wydatki na ulepszenie budynku w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej. Ostatnie znaczące remonty (wydatki na ulepszenie) zostały zakończone w latach 2004-2005.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy dostawa budynku wraz z użytkowaniem wieczystym, podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czy jeśli dostawa budynku podlega opodatkowaniu podatkiem, należy stosować jednakową stawkę podatku w wysokości 22% dla budynku i gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste.

Zdaniem Wnioskodawcy dostawa budynku w opisanym stanie podlega zwolnieniu od podatku, ponieważ dostawa nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy zasiedleniem a dostawą upłynął okres dłuższy niż 2 lata. W takim przypadku należy wystawić fakturę ze stawką "zwolniony". W przypadku opodatkowania dostawy budynku stawką podatku w wysokości 22%, taką samą stawkę należy zastosować do gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 pkt 6-7 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie praw do użytkowania wieczystego.

Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku (art. 29 ust. 1 ustawy).

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (ust. 5 ww. artykułu).

Na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do treści art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca (komornik sądowy) ma dokonać egzekucji w stosunku budynków znajdujących się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Ewentualna dostawa obejmowała będzie przedmiotowy budynek wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu.

Lokale w budynku wzniesionym w 2000 r., w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu (najem), zostały oddane do użytkowania w 2004 r. Na przełomie lat 2004-2005 budynek poddany został ulepszeniu, a wydatki poniesione na to ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej. W chwili obecnej lokale w budynku są wynajmowane (3 kondygnacje), a jedna z jego kondygnacji użytkowana jest jako lokal mieszkalny.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że dostawa przedmiotowego budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl