ITPP2/443-311/11/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-311/11/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2011 r. (data wpływu 3 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 2 maja 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego w związku z przejęciem przedsiębiorstwa - jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane przez Wnioskodawcę.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 2 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego w związku z przejęciem przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest jedynym udziałowcem spółki "P." Wspólnicy Spółki podjęli decyzję, iż w celu efektywniejszego zarządzania majątkiem obu podmiotów należy przeprowadzić połączenie spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, przy czym podmiotem przejmującym będzie Spółka, zaś przejmowanym spółka "P.". Ze względu na fakt, że Spółka posiada całość udziałów w spółce "P.", inkorporacja odbędzie się bez ekwiwalentu, tj. udziały spółki "P." zostaną umorzone, a udziałowiec nie otrzyma żadnego świadczenia. W wyniku fuzji na Spółkę zostanie przeniesiony cały majątek spółki "P.", który stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 55 1 Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym zadano, m.in. następujące pytanie

Czy w przedstawionym stanie faktycznym powstanie obowiązek podatkowy na gruncie podatku od towarów i usług, w związku z przekazaniem całego majątku (przedsiębiorstwa) spółki "P." do Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, fuzja spółek nie wywołuje żadnych konsekwencji na gruncie podatku od towarów i usług, gdyż nie występuje w tym przypadku dostawa towarów, ani świadczenie usług w rozumieniu przepisów art. 7 i 8 w zw. z art. 5 ustawy o podatku do towarów i usług. W opinii Spółki, przekazanie majątku ma charakter nieodpłatny, a poza tym przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego. Zdaniem Spółki, pojęcie "zbycia" w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje jakąkolwiek czynność prowadzącą do przeniesienia własności.

W ocenie Spółki, w przypadku przejęcia przedsiębiorstwa spółki "P.", nie zachodzi również potrzeba korekty podatku naliczonego, o który spółka ta obniżyła należny podatek od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1.

osób prawnych,

2.

osobowych spółek handlowych,

3.

osobowych i kapitałowych spółek handlowych

* wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Stosownie do treści § 2 ww. artykułu, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1.

innej osoby prawnej (osób prawnych);

2.

osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki tj. odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 91 ust. 1 tejże ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania (ust. 2 ww. artykułu).

Na podstawie ust. 9 tegoż artykułu, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka jest jedynym udziałowcem spółki "P.". Wspólnicy Spółki podjęli decyzję, iż w celu efektywniejszego zarządzania majątkiem obu podmiotów należy przeprowadzić połączenie spółek, przy czym podmiotem przejmującym będzie Spółka, zaś przejmowanym spółka "P.". Ze względu na fakt, że Spółka posiada całość udziałów w spółce "P.", inkorporacja odbędzie się bez ekwiwalentu, tj. udziały spółki "P." zostaną umorzone, a udziałowiec nie otrzyma żadnego świadczenia. W wyniku fuzji na Spółkę zostanie przeniesiony cały majątek spółki "P.", który stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 55 1 Kodeksu cywilnego.

Skoro w świetle powołanych wyżej przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa Spółka w związku z przejęciem spółki "P." wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki, to o ile przejęte przedsiębiorstwo będzie wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych nie wystąpi obowiązek dokonywania korekty uprzednio odliczonego podatku. Jednakże należy mieć na względzie, że w przypadku zmiany przeznaczenia składników ww. przedsiębiorstwa w okresie korekty, Spółka będzie miała obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego. Należy przy tym podkreślić, że kwestia czy przejęcie spółki "P." stanowić będzie czynność odpłatną czy nieodpłatną, nie ma wpływu na powyższe rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl