ITPP2/443-31/08/AK - Usługa naprawy samochodu na zlecenie kontrahenta unijnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-31/08/AK Usługa naprawy samochodu na zlecenie kontrahenta unijnego.

"(...) Czy prawidłowym będzie - w sytuacji, gdy faktura za remont od podatnika polskiego za wykonaną usługę remontu samochodu wystawiona będzie z 22% stawką podatku od towarów i usług - wystawienie refaktury na kontrahenta niemieckiego za remont samochodu i uzgodnioną w umowie prowizję bez podatku od towarów i usług?

(...) W przypadku świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług podstawowe znaczenia ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jak stanowi art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Usługami na ruchomym majątku rzeczowym są takie czynności jak uszlachetnianie, naprawianie czy wytwarzanie (przetwarzanie) towarów z materiałów powierzonych. Z założenia wykonywane usługi prowadzą do przekształcenia cech towarów będących ich przedmiotem po to, by nadać im nową postać, zgodnie z zamówieniem zleceniodawcy. W stanie faktycznym opisanym we wniosku naprawa na terenie Rzeczpospolitej samochodu będącego własnością niemieckiego zleceniodawcy stanowi usługę na ruchomym majątku rzeczowym.

W myśl art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Zgodnie z art. 28 ust. 8 ww. ustawy, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca zawarł z kontrahentem niemieckim umowę na wykonanie na terytorium kraju usługi polegającej na naprawie należącego do zleceniodawcy samochodu, przy czym usługi tej nie wykona osobiście. W celu realizacji świadczenia nabędzie od podmiotu polskiego wymienioną usługę, po czym zwiększając koszty usługi o swoją prowizję, wystawi fakturę na podmiot niemiecki. Usługa ta, mimo iż niewykonana bezpośrednio przez Wnioskodawcę nie traci statusu usługi na ruchomym majątku rzeczowym. (podkreśl. red.) zgodnie bowiem z uregulowaniami obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 roku Dyrektywy Rady nr 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dziennik Urzędowy UE L z 2006 r. Nr 347/1 ze zm.), w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 28 Dyrektywy).

Analizując przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż w przypadku świadczenia - będącej usługą na ruchomym majątku rzeczowym - usługi naprawy samochodu, wykonywanej na zlecenie kontrahenta z kraju Unii Europejskiej przez polskiego podatnika, w sytuacji gdy nabywca usługi (podatnik kraju UE) podał polskiemu podatnikowi świadczącemu usługę, numer pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej oraz przerobiony towar obcy zostanie wywieziony z terytorium Polski niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nim usługi, miejscem świadczenia usługi będzie kraj Unii Europejskiej (zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w tym kraju), który nadał nabywcy usługi numer identyfikacyjny - Niemcy w okolicznościach przedmiotowej sprawy. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/6/18-19