ITPP2/443-275/13/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-275/13/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2013 r. (data wpływu 21 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniach 3 i 7 czerwca 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 3 i 7 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 28 sierpnia 2009 r., postanowieniem Sądu Rejonowego, Gmina nabyła w drodze spadku zabudowaną nieruchomość gruntową po zmarłym w dniu 1 maja 2009 r., oznaczoną numerem ewidencyjnym 6063, o powierzchni 0,3 ha. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem gospodarczym, budynkiem garażowym i fundamentem. Nie jest ogrodzona, jest porośnięta dziką zielenią. Posiada dostęp do drogi publicznej oraz dojazd z dwóch stron - drogi utwardzone, gruntowe. W pasie drogowym przebiegają urządzenia infrastruktury technicznej: elektryczna, wodociągowa, telefoniczna i gazowa. Najbliższe sąsiedztwo stanowi rzadka zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna lub zagrodowa. W pobliżu znajduje się kompleks leśny.

Budynek gospodarczy wolnostojący, parterowy, częściowo podpiwniczony, został posadowiony na fundamentach betonowych, ściany nadziemne z pustaków żużlowych oraz częściowo z cegły sylikatowej, nieotynkowany. Więźba dachowa drewniana, dach dwuspadowy, kryty eternitem falistym. Powierzchnia zabudowy 70 m2. Budynek garażowy jest wybudowany z cegły sylikatowej potrójnej na fundamentach betonowych, dach dwuspadowy, pokryty dachówką ceramiczną, nie posiada rur spustowych. Powierzchnia zabudowy to ok. 20 m2. Pośrodku działki znajduje się fundament murowany w kształcie litery T. Powierzchnia zabudowy 102,6 m2. Przedmiotowa działka nie jest objęta aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy, położona jest w obszarze chronionego krajobrazu. Zgodnie ze Studium zagospodarowania przestrzennego gminy, działka położona jest w obszarze istniejącej i wyznaczonej w planach miejscowych zabudowy zagrodowej i letniskowej oraz różnych form mieszkalnictwa z możliwością modernizacji i uzupełnień oraz lokalizacji inwestycji, z wyjątkiem inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi. Działka została nabyta jako spadek po zmarłym i była przez niego wiele lat użytkowana. Od momentu nabycia spadku przez Gminę, nieruchomość nie była przedmiotem dzierżawy, najmu, ani nie zawierano innych umów o podobnym charakterze. Z posiadanych dokumentów wynika, że zmarły nabył nieruchomość od swojej matki w drodze nieodpłatnego przekazania gospodarstwa rolnego (akt notarialny z dnia 13 lutego 1990 r.). Zgodnie z aktem notarialnym, na nieruchomości została ustanowiona dożywotnia nieodpłatna służebność osobista na rzecz matki zmarłego.

Gmina zamierza sprzedać przedmiotową działkę w przetargu nieograniczonym. Od momentu jej nabycia nie ponosiła żadnych nakładów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do wylicytowanej ceny sprzedaży należy doliczyć podatek od towarów i usług, jeżeli tak, to jaką zastosować stawkę.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż opisanej nieruchomości powinna być zwolniona od podatku. Gmina stwierdziła, że przedmiotową nieruchomość należy zaklasyfikować jako towar używany. Wskazała, iż sprzedaż nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. W stosunku do nieruchomości nie przysługiwało Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie ponosiła wydatków na jej ulepszenie. W związku z powyższym, w ocenie Gminy, sprzedaż będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku (budowli) lub jego części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, bowiem zarówno sprzedaż, jak i najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Ustęp 11 powyższego artykułu stanowi, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z ust. 7a powyższego artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Artykuł 29 ust. 5 ustawy stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 28 sierpnia 2009 r. Gmina nabyła w drodze spadku po zmarłym zabudowaną działkę gruntu o powierzchni 0,3 ha. Na działce znajduje się budynek gospodarczy, budynek garażowy i fundament. Nie jest ogrodzona, jest porośnięta dziką zielenią. Posiada dostęp do drogi publicznej oraz dojazd z dwóch stron - drogi utwardzone, gruntowe. W pasie drogowym przebiegają urządzenia infrastruktury technicznej: elektryczna, wodociągowa, telefoniczna i gazowa. Przedmiotowa działka nie jest objęta aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy, położona jest w obszarze chronionego krajobrazu. Zgodnie ze Studium zagospodarowania przestrzennego gminy, jest to obszar istniejącej i wyznaczonej w planach miejscowych zabudowy zagrodowej i letniskowej oraz różnych form mieszkalnictwa, z wyjątkiem inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi. Zmarły otrzymał ww. działkę w drodze nieodpłatnego przekazania i wiele lat ją użytkował. Od momentu jej nabycia Gmina nie ponosiła żadnych nakładów. Nieruchomość nie była przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej czynności o podobnym charakterze.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że dostawa budynków znajdujących się na przedmiotowej działce, nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż - wbrew stwierdzeniu Gminy - będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Transakcja będzie jednak - zgodnie ze stanowiskiem Gminy - zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ przy nabyciu budynków Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie ponosiła wydatków na ich ulepszenie.

W konsekwencji, uwzględniając treść art. 29 ust. 5 ustawy, sprzedaż działki gruntu, na której posadowione są budynki, również będzie podlegała zwolnieniu od podatku.

Pomimo wskazania przez Gminę prawidłowej podstawy prawnej zwolnienia od podatku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, z uwagi na błędne stanowisko, że stanowi ona towar używany i jej dostawa nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, stanowisko całościowo należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl