ITPP2/443-275/09/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-275/09/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2009 r. (data wpływu 3 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnie przekazanych nieruchomości i środków pieniężnych na rzecz innych organizacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnie przekazanych nieruchomości i środków pieniężnych na rzecz innych organizacji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Uchwałą z dnia 28 listopada 2008 r., podjętą przez kuratora ustanowionego na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego, wszczęto postępowanie likwidacyjne Fundacji, ustanawiając na jej rzecz likwidatora. Majątkiem Fundacji są:

* nieruchomość gruntowa o pow. 825 m 2, składająca się z działki budowlanej o nr 572/6, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, nieujawnionym w księdze wieczystej nieruchomości, którą nabyto w drodze darowizny aktem notarialnym z dnia 19 marca 1996 r.

* nieruchomość gruntowa o pow. 139 m 2, składająca się z działki budowlanej o nr 272/3, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, nieujawnionym w księdze wieczystej nieruchomości, którą nabyto w drodze darowizny aktem notarialnym z dnia 19 marca 1996 r.

* nieruchomość gruntowa o pow. 290.618 m 2" składająca się z działki o nr 109/2 - rola, sad, łąki, pastwisko, las, wodościeki, zabudowania, nieużytki, dla której Sad Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, nieruchomość nabyto w drodze darowizny aktem notarialnym z dnia 3 października 1996 r.

* środki pieniężne.

Zgodnie z § 44 Statutu Fundacji, majątek pozostały po niej, przekazany zostanie organizacjom na obszarze państwa polskiego, prowadzącym działalność wychowawczą młodzieży w duchu poszanowania wartości chrześcijańskich. W związku z tym zapisem likwidator Fundacji, po spłacie wszelkich wierzytelności, przekaże nieodpłatnie pozostały majątek na rzecz wskazanych organizacji, będących fundacjami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nieodpłatne przekazanie przez likwidatora Fundacji nieruchomości i środków pieniężnych, na rzecz organizacji będących fundacjami, spowoduje po stronie Fundacji (przekazującego) powstanie zobowiązania w podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie przez likwidatora Fundacji nieruchomości i środków pieniężnych, na rzecz organizacji będących fundacjami, nie spowoduje powstania po stronie Fundacji (przekazującego) zobowiązania w podatku od towarów i usług.

Fundacja nabyła nieruchomości w drodze darowizny, a zatem nie przysługiwało Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności w drodze darowizny, nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do ust. 2 pkt 2 powołanego artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Konstrukcja powołanego wyżej przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy jednoznacznie wskazuje, że aby nieodpłatna dostawa towarów podlegała opodatkowaniu muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

1.

przekazanie musi nastąpić na cele inne niż prowadzone przedsiębiorstwo oraz

2.

przekazującemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w skutek wszczętego postępowania likwidacyjnego majątek Fundacji (nieruchomości i środki pieniężne), zgodnie z jej statutem, przekazany zostanie, po wcześniejszej spłacie wszelkich wierzytelności, nieodpłatnie organizacjom na terenie kraju, prowadzącym działalność wychowawczą młodzieży w duchu poszanowania wartości chrześcijańskich.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie nieruchomości, przy nabyciu których Fundacji nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast przekazanie darowizny pieniężnej, jako niestanowiącej towaru, ani usługi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, pozostaje poza sferą opodatkowania tym podatkiem, bez względu na status podatnika dokonującego takich czynności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl