ITPP2/443-264/07/EŁ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-264/07/EŁ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółdzielnię we wniosku z dnia 10 grudnia 2007 r. (data wpływu 11 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 przekształcenia prawa lokatorskiego ustanowionego po 30 kwietnia 2004 r. w prawo własności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 przekształcenia prawa lokatorskiego ustanowionego po 30 kwietnia 2004 r. w prawo własności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) ustanawia i przenosi na rzecz swoich członków prawa odrębnej własności lokali w miejsce wcześniej ustanowionych na rzecz tych członków spółdzielczych lokatorskich praw do lokali. Budynki mieszkalne, w których zlokalizowane są lokale mieszkalne wybudowane zostały przed 2000 r. Obiekty te spełniają definicję towaru używanego określoną w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawą towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy jest między innymi ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Z dniem 1 stycznia 2008 r. przestał obowiązywać przepis przejściowy ustawy o podatku od towarów i usług, tj. art. 146 ust. 1 pkt 3c, zgodnie z którym do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 0%. Na podstawie art. 153 ust. 2 ustawy, ustanowienie prawa odrębnej własności w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie podlega ustawie w sytuacji, jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego lokatorskiego prawa odrębnej własności lokalu i jednocześnie spełniony zostaje warunek, że ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu nastąpiło przed 1 maja 2004 r. Art. 153 ust. 2 ustawy, nie wyłącza poza zakres przedmiotowy ustawy czynności ustanowienia prawa odrębnej własności w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w sytuacji, gdy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa miało miejsce po 30 kwietnia 2004 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ustanowienie i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni prawa odrębnej własności po 31 grudnia 2007 r. w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ustanowionego po 30 kwietnia 2004 r. podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług jako dostawa towarów używanych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w sytuacji, gdy lokal mieszkalny znajduje się w budynku mieszkalnym wybudowanym przed 2000 r....

Zdaniem Wnioskodawcy po 31 grudnia 2007 r. dla ustanowienia i przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ustanowionego po 30 kwietnia 2004 r. należy stosować zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy. Zgodnie z przepisem przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zdaniem Spółdzielni ustanowienie i przeniesienie prawa odrębnej własności w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest dostawą towarów - części budynków, a upływ okresu przekraczający 5 lat od momentu zakończenia budowy obiektów, w których znajduje się lokal, stanowi podstawę do uznania czynności ustanowienia prawa odrębnej własności do lokalu (dostawy towaru) jako czynności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do dyspozycji art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Tak więc przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności po 1 stycznia 2008 r. co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Stosownie natomiast do art. 43 ust. 7 - zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

Zgodnie z art. 29 ust. 8 ustawy, jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Z art. 153 ust. 2 wynika, iż przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed 1 maja 2004 r.

Jak wynika z opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca po 1 stycznia 2008 r. będzie ustanawiał i przenosił na rzecz członka spółdzielni prawo odrębnej własności w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ustanowionego po 30 kwietnia 2004 r., w przypadku gdy lokal mieszkalny znajduje się w budynku mieszkalnym wybudowanym przed 2000 r.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących, przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, należy rozumieć, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednak ustawodawca powołał w treści ww. przepisu zastrzeżenie w postaci art. 43 ust. 1 pkt 10, które związane jest z przepisem art. 43 ust. 7 i art. 29 ust. 8. Z powyższych przepisów wynika, że do obiektów budownictwa mieszkaniowego nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 tylko przepisy zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Zatem uwzględniając powyższe przepisy w przypadku, gdy zasiedlenie spółdzielczego lokalu mieszkalnego i ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu miało miejsce po 1 maja 2004 r., a przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu następuje przed upływem 5 lat od ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu - nie może korzystać ze zwolnienia (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jak twierdzi Wnioskodawca) a podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl