ITPP2/443-245/07/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-245/07/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2007 r. (data wpływu 4 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków powstałych przy realizacji projektu pod nazwą "Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości D." nie związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony dnia 20 grudnia 2007 r. i 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków powstałych przy realizacji projektu pod nazwą "Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości D." nie związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego otrzymała dofinansowanie na zrealizowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą "Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości D." (numer projektu Z/2.04/III/3.1/180/04). Koszty związane z przedmiotową inwestycją zostały poniesione w roku 2005. Zakres projektu obejmował wodociąg o średnicy 110 mm (długość 1156,00 m) wodociąg o średnicy 160 mm (długość 421,00 m), zasuwy odcinające (4 szt. o średnicy 100 mm), zasuwy odcinające (2 szt. o średnicy 150 mm), hydranty podziemne (13 szt. o średnicy 80 mm), a także przyłącza z opaskami do nawiercenia z zasuwami (62 szt. o średnicy 32 mm). W czasie trwania inwestycji Gmina nie dokonywała odliczeń podatku naliczonego i w związku z wykonanym zadaniem nie osiągnęła jakichkolwiek przychodów. Infrastruktura wodociągowa natychmiast po jej wykonaniu została nieodpłatnie przekazana Zakładowi, który ją użytkuje pobierając opłaty za wodę. Podmiot ten jest zakładem budżetowym Gminy, zarejestrowanym jako podatnik podatku od towarów i usług, posiadającym odrębny numer NIP.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy realizacji projektu numer Z/2.04/III/3.1/180/04 pod nazwą "Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości D." istnieje możliwość odliczenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy zrealizowane zadanie nie jest wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, dlatego Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z zakupami dokonanymi przy jego realizacji. W opisanej sytuacji nie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl