ITPP2/443-243/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-243/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu 9 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług pomocniczych wykonywanych dla towarzystw ubezpieczeniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 5 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług pomocniczych wykonywanych dla towarzystw ubezpieczeniowych.

W przedmiotowym wniosku, oraz ww. piśmie uzupełniającym, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia na terytorium Polski usług pomocniczych, polegających na reprezentowaniu pokrzywdzonych zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych przed polskimi organami ścigania (np. policja, sądy, prokuratura), likwidacji powstałych szkód ubezpieczeniowych na zlecenie ww. towarzystw - np. kradzieże. Usługi te wykonuje Pan jako pośrednik, działający w imieniu i na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych mających siedzibę za granicą i niebędących polskim towarzystwami ubezpieczeniowymi. Nabywcy usług nie są zarejestrowani na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium kraju, natomiast są zarejestrowani na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Wspólnoty. Za wykonane usługi wystawia Pan faktury na rzecz podmiotów zagranicznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczenie usług na rzecz podmiotów zagranicznych z siedzibą w Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, wskazującego w polu 47 części D3 wniosku przepis art. 27 ust. 3 oraz art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, świadczenie przedmiotowych usług na rzecz podmiotów zagranicznych z siedzibą w Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, lecz w kraju, w którym odbiorca usług ma siedzibę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 ustawy).

W przypadku usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca ich świadczenia. Od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce opodatkowania wykonanej usługi.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od tej ogólnej zasady ustawodawca przewidział wyjątki, które w zależności od charakteru usługi określają miejsce jej opodatkowania w odmienny sposób. I tak, w ust. 3 powołanego wyżej artykułu wskazano, iż w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

* miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Ww. regulacja ma zastosowanie m.in. do usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy, tj. bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki. Przepis ust. 3 stosuje się również do usług agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1 - 10 (art. 27 ust. 4 pkt 11).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, świadczy Pan na terytorium Polski usługi pomocnicze na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, mających siedzibę na terenie Wspólnoty, ale w krajach innych niż Polska, zarejestrowanych jako podatnicy podatku od wartości dodanej. Usługi, o których mowa we wniosku, wykonuje Pan jako pośrednik, działający w imieniu i na rzecz ww. zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych.

Z powyższego wynika, że wykonywane przez Pana usługi są usługami wymienionymi w art. 27 ust. 4 pkt 11 ustawy, tj. usługami pośredników działających w imieniu i na rzecz innych podmiotów, uczestniczących w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 4 (usług ubezpieczeniowych).

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy uznać, iż miejscem świadczenia i opodatkowania usług pomocniczych świadczonych na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, mających siedzibę w krajach Wspólnoty innych niż Polska, które są zarejestrowanymi podatnikami podatku od wartości dodanej, jest terytorium państwa, gdzie usługobiorca posiada siedzibę, bądź stałe miejsce prowadzenia działalności. Zatem czynności wykonywane przez Pana - jako pośrednika, działającego w imieniu na rzecz ww. podmiotów zagranicznych, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl