ITPP2/443-22/12/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-22/12/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2011 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego oraz zachowania tego prawa w przypadku przeznaczenia samochodu na inny cel niż najem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego oraz zachowania tego prawa w przypadku przeznaczenia samochodu na inny cel niż najem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jako podatnik podatku od towarów i usług, rozszerzył Pan działalność gospodarczą o nowe źródło przychodów - najem samochodów luksusowych. Rozszerzenie działalności nie będzie wymagało zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, bowiem zakres działalności obejmuje najem pojazdów mechanicznych. W tym celu nabył Pan jeden samochód luksusowy. Jeżeli działalność okaże się odpowiednio rentowna, dokona zakupu kolejnych pojazdów. Samochód został wynajęty podmiotowi trzeciemu na okres 6 miesięcy. W związku z tym samochód w ww. okresie jest i będzie przeznaczony wyłącznie na wynajem, czyli jest i będzie fizycznie używany wyłącznie przez osobę trzecią. Po upływie okresu najmu nie wyklucza Pan, że będzie wykorzystywał samochód na pozostałe cele prowadzonej działalności gospodarczej (niezwiązanej z najmem).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy podatnik będzie miał prawo do całkowitego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem w sytuacji, gdy okres najmu będzie trwał 6 miesięcy.

2.

Czy podatnik zachowa prawo do całkowitego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego w sytuacji, gdy po upływie sześciomiesięcznego okresu wynajmu zaprzestanie wynajmu i przeznaczy ten samochód w swojej działalności na inny cel niż wynajem.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie miał prawo do całkowitego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem w sytuacji, gdy umowa najmu będzie trwała 6 miesięcy. Jest Pan również zdania, że zachowa prawo do całkowitego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego w sytuacji, gdy po upływie sześciomiesięcznego okresu wynajmu, zaprzestanie wynajmu samochodu i przeznaczy ten samochód w swojej działalności na inny cel niż najem. Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2010 r. Nr 247, poz. 1652), ograniczenia dotyczące odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów osobowych nie stosuje się w przypadku między innymi, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Skoro umowa najmu będzie trwała 6 miesięcy, to warunek rozliczenia podatku naliczonego przy zakupie pojazdu osobowego należy uznać za spełniony. Z przepisu tego wynika, ze podatnik nie będzie zobowiązany do dokonywania korekt podatku naliczonego, nawet jeżeli po upływie tego okresu samochód zostanie przeznaczony na inne cele związane z prowadzona działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 247, poz. 1652), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 2 pkt 7 lit. b) powyższego artykułu, przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Analiza powyższych regulacji jednoznacznie wskazuje, że ograniczenie wynikające z art. 3 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, nie dotyczy sytuacji, gdy przedmiotem działalności podatnika jest wynajem pojazdów na okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Ponadto ustawodawca wskazuje, obok przeznaczenia samochodów na cele określone w tym przepisie, również na konieczność ich wykorzystywania, tj. fizycznego używania przez podmiot trzeci. Samochody przez ww. okres muszą być przeznaczone wyłącznie na ten cel. Powyższe oznacza, że po okresie 6 miesięcy podatnik może przeznaczyć pojazd, oprócz najmu, również na pozostałe cele prowadzonej działalności, zachowując pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że rozszerzył Pan działalność gospodarczą o nowe źródło przychodów - najem samochodów luksusowych. W tym celu nabył Pan jeden samochód luksusowy. Jeżeli działalność okaże się odpowiednio rentowna, dokona zakupu kolejnych pojazdów. Samochód został wynajęty podmiotowi trzeciemu na okres 6 miesięcy. Po upływie okresu najmu nie wyklucza Pan, że będzie wykorzystywał samochód na pozostałe cele prowadzonej działalności gospodarczej (niezwiązanej z najmem).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że w związku z faktem, iż samochód, o którym mowa we wniosku, jest używany do celów najmu przez co najmniej 6 miesięcy, przysługuje Panu prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu jego nabycia. Przeznaczenie samochodu po upływie ww. okresu do innej działalności niż najem nie spowoduje utraty prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl