ITPP2/443-218/08/AF - Zakup maszyn od kontrahenta "unijnego".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-218/08/AF Zakup maszyn od kontrahenta "unijnego".

"(...) Czy nabycie maszyn poligraficznych i części do nich, transportowanych bezpośrednio z Niemiec do Polski, w sytuacji, gdy ich dostawcą i wystawcą faktury jest firma ze Szwajcarii będzie stanowiło dla Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy). Zgodnie z ust. 2 tego artykułu przepis powyższy stosuje się pod warunkiem, że:

1)

nabywcą towarów jest:

a)

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b)

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a) - z zastrzeżeniem art. 10.

2)

dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

W opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym mamy niewątpliwie do czynienia z nabyciem przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, które w wyniku dokonanej dostawy były transportowane na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego. W opisanej sprawie wątpliwości budzi możliwość uznania przedmiotowej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ze względu na brak informacji, czy kontrahent ze Szwajcarii jest podatnikiem podatku od wartości dodanej (na otrzymanej fakturze nie podano numeru identyfikacyjnego podatnika przyznanego mu na potrzeby tych transakcji na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, ani nie naliczono podatku). Jeżeli jednak dokonujący dostawy towarów, w związku z tym, że wykonuje na terenie Niemiec czynności podlegające opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, występuje w charakterze podatnika podatku od wartości dodanej (np. z tytułu importu przedmiotowych towarów), opisana transakcja spełnia warunki określone w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy, a co za tym idzie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. O tym, czy kontrahent ze Szwajcarii jest na terytorium Niemiec podatnikiem podatku od wartości dodanej decydują jednak przepisy tego państwa.

Reasumując, stwierdzić należy, że w opisywanym przypadku mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, o ile kontrahent szwajcarski jest na terenie Niemiec podatnikiem podatku od wartości dodanej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/9/13-14