ITPP2/443-211b/10/RS - Miejsce świadczenia i opodatkowania usług elektronicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-211b/10/RS Miejsce świadczenia i opodatkowania usług elektronicznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2010 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniach 30 kwietnia i 19 maja 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług elektronicznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 30 kwietnia i 19 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług elektronicznych.

We wniosku, oraz w jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Ma Pani zamiar rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w zakresie uruchomienia i prowadzenia na polskim rynku internetowej strony afiliackiej. Głównym zadaniem tej strony będzie generowanie ruchu do stron internetowych przedsiębiorców oferujących swoje produkty i usługi w internecie. Ruch oznacza wyrażenie zbiorcze, obejmujące prawidłowe wyświetlenia, kliknięcia, kontakty, użytkowników i transakcje kupno/sprzedaż dokonywane przez użytkowników tej strony. Ruch generowany będzie za pomocą umieszczonych na stronie linków (odsyłaczy) do jednej lub wielu stron internetowych przedsiębiorców. Ponadto do zadań spółki będzie należała aktualizacja linków, danych, informacji i ofert przedsiębiorców zamieszczonych na prowadzonej przez nią stronie. Za wygenerowany ruch spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie, na podstawie określonych z góry przez przedsiębiorców taryf i raportu obejmującego sumę ruchów wygenerowanych na Jej stronie internetowej. Model ten będzie wykorzystywany w relacjach bezpośrednich z przedsiębiorcami jak również przy użyciu pośredników - platform afiliacyjnych (firm zarządzających grupą programów partnerskich), które nie prowadzą sklepu internetowego działając jako pośrednik pomiędzy przedsiębiorcami a stronami afiliackimi (stroną spółki), oferując pomoc, technologie do obsługi programu i usługi administracyjne.

W pierwszym przypadku w programie partnerskim będą brały udział takie podmioty jak:

*

strona afiliacka, czyli firma świadcząca usługi (obsługa i prowadzenie stron internetowych odsyłających do stron internetowych przedsiębiorców), na rzecz przedsiębiorcy, na podstawie zawartej umowy o współpracy,

*

użytkownicy strony afiliackiej, czyli klienci indywidualni zarejestrowani w serwisie strony, którzy zaakceptowali regulamin serwisu (osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, posiadają pełną zdolność do czynność prawnych, zamieszkują w Polsce, dokonujące zakupów na cele nie związane z działalnością gospodarczą), do których serwis jest skierowany,

*

przedsiębiorcy oferujący swoje produkty i usługi w programie partnerskim, będący usługobiorcami strony afiliackiej.

W drugim przypadku w programie partnerskim będą brały udział:

*

platforma afiliacyjna, jako podmiot organizujący program i zarządzający nim,

*

strona afiliacka, czyli firma świadcząca usługi (obsługa i prowadzenie stron internetowych odsyłających do stron zarejestrowanych w systemie platformy afiliacyjnej), na rzecz platformy afiliacyjnej na podstawie zawartej umowy o współpracy,

*

wyżej wskazani użytkownicy strony afiliackiej,

*

przedsiębiorcy oferujący produkty i usługi w programie partnerskim, będący usługobiorcami platformy i pośrednio strony afiliackiej.

Współpracę zamierza Pani rozpocząć z platformą afiliacyjną - firmą szwedzką, której siedziba i stałe miejsce prowadzenia działalności znajdować będzie się na terenie Szwecji. W przyszłości wykonywane będą również usługi na rzecz innych firm, których adresy stałego miejsca prowadzenia działalności mogą być inne od ich siedzib. W sytuacji, gdy usługa będzie świadczona dla stałych miejsc prowadzenia działalności znajdować się będą one na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym również Polski. Uwzględniając planowane rozmiary działalności, jak również ciągły sposób jej wykonywania będzie to działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów podatkowych. Zawiązana i zarejestrowana spółka ma zamiar rozliczać tą działalność na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów z zastosowaniem skali podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadkach świadczenia przez spółkę cywilną usług tylko na rzecz osób prawnych zidentyfikowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej lub dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z siedzibą na terenie kraju wspólnoty innym niż Polska, miejscem świadczenia tych usług będzie miejsce gdzie usługobiorca usług posiada siedzibę, miejsce stałego zamieszkania, a spółka nie będzie świadczyła usług opodatkowanych na terytorium Polski.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 28a pkt 1, art. 28b ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług, oraz w związku z tym, że współpraca ma być prowadzona z firmą szwedzką, będącą spółką akcyjną posiadającą osobowość prawną, z siedzibą w Szwecji, zidentyfikowaną dla potrzeb podatku od wartości dodanej, w tym również dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, miejsce świadczenia wykonywanych przez spółkę usług będzie na terenie Szwecji. Wskazała Pani, że jeżeli spółka będzie świadczyła usługi na rzecz podmiotów, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, będących podatnikami zgodnie z art. 28a pkt 1 lit a) ustawy, miejscem świadczenia będzie miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. W przypadku świadczenia usług elektronicznych na rzecz podatników (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych zidentyfikowanych dla podatku od wartości dodanej), posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, w innym kraju niż Rzeczypospolita Polska, miejscem świadczenia jest kraj, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. W tych sytuacjach spółka cywilna nie będzie podatnikiem podatku z tytułu wykonania tych usług, a jedynie usługobiorcy usług. W Pani ocenie, skoro miejscem świadczenia jest terytorium kraju Wspólnoty innego niż Polska, to sposób rozliczania podatku z tytułu świadczenia tych usług będzie następował zgodnie z regulacjami obowiązującymi w kraju uznanym za miejsce świadczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Z kolei z treści ust. 2 powyższego artykułu wynika, że w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług, ustawodawca odrębnie zdefiniował pojecie podatnika. Z art. 28a pkt 1 ustawy wynika, iż przez podatnika należy rozumieć:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że ma Pani zamiar rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w zakresie uruchomienia i prowadzenia na polskim rynku, internetowej strony afiliackiej. Głównym zadaniem tej strony będzie generowanie ruchu, za pomocą umieszczonych na stronie linków, do stron internetowych przedsiębiorców oferujących swoje produkty i usługi w internecie. Do zadań spółki będzie należała ponadto aktualizacja linków, danych, informacji i ofert przedsiębiorców zamieszczonych na prowadzonej przez nią stronie. Opisany wyżej model będzie wykorzystywany w relacjach bezpośrednich z przedsiębiorcami, jak również przy użyciu pośredników - platform afiliacyjnych (firm zarządzających grupą programów partnerskich). W pierwszym przypadku udział będą brały następujące podmioty: strona afiliacja (firma świadcząca usługi na rzecz przedsiębiorcy), użytkownicy strony afiliackiej (klienci indywidualni - osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, posiadają pełną zdolność do czynność prawnych, zamieszkałe w Polsce, dokonujące zakupów na cele nie związane z działalnością gospodarczą) oraz przedsiębiorcy oferujący produkty i usługi, będący usługobiorcami strony afiliackiej. W drugim przypadku w programie partnerskim oprócz ww. podmiotów będzie brała udział także platforma afiliacyjna (podmiot organizujący program i zarządzający nim). Usługi początkowo będą świadczone na rzecz szwedzkiej firmy - podatnika podatku od wartości dodanej, która ma siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Szwecji. W przyszłości usługi będą wykonywane na rzecz innych firm, których adresy stałych miejsc prowadzenia działalności mogą być inne od ich siedzib. W sytuacji, gdy usługi będą świadczone dla stałych miejsc prowadzenia działalności, znajdować się one będą na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy - w odniesieniu do zadanego pytania - należy stwierdzić, iż przedmiotowe usługi będą świadczone na rzecz podatników terytorium Wspólnoty w rozumieniu art. 28a pkt 1 ustawy, gdyż kontrahent ze Szwecji (osoba prawna) będzie podatnikiem podatku od wartości dodanej, a pozostałe podmioty będą prowadziły działalność gospodarczą. Wobec powyższego znajdzie zastosowanie ogólna zasada wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy. Zatem miejscem świadczenia ww. usług, wykonywanych na rzecz kontrahenta szwedzkiego będzie Szwecja, a w przypadku pozostałych podmiotów - terytoria państw członkowskich, w których znajdować się będzie ich siedziba.

Ponadto należy nadmienić, że w sytuacji, kiedy spółka będzie świadczyła usługi dla stałych miejsc prowadzenia działalności, miejsce świadczenia i opodatkowania usług będzie znajdować się na terytoriach tych państw członkowskich, na których te stałe miejsca się znajdują, a więc również na terytorium Polski.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii: uznania usług, które będzie świadczyła nowotworzona spółka, za usługi elektroniczne w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy, obowiązku rejestracji spółki dla potrzeb podatku, obowiązku wystawiania faktur VAT, składania informacji podsumowujących, rozliczenia i odprowadzenia podatku w Polsce z tytułu świadczenia usług elektronicznych na rzecz kontrahentów z terytorium Wspólnoty oraz opodatkowania przekazywanych nagród w postaci cashback, dokonano w interpretacjach indywidualnych odpowiednio nr ITPP2/443-211a/10/RS, nr ITPP2/443-211c/10/RS oraz nr ITPP2/443-211d/10/RS. Natomiast w kwestii opodatkowania otrzymanych nagród w postaci cashback przez użytkowników strony afiliackiej wydano postanowienie nr ITPP2/443-211e/10/RS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl