ITPP2/443-1B/07/KL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1B/07/KL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.), uzupełnionym pismami z dnia 16 listopada i 6 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W wyniku weryfikacji umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Wnioskodawca wystawił faktury zwykłe i korygujące zwiększające sprzedaż (nieopodatkowaną) w roku 2007 za rok 2006. Szpital uznał, że momentem powstania obowiązku podatkowego był grudzień 2006 r. i dokonał korekty deklaracji za rok 2006.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wystawienia w październiku 2007 r. kolejnej faktury za świadczenia wykonane w roku 2006 obowiązek podatkowy należy przypisać do grudnia 2006 czy do miesiąca jej wystawienia.

Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy należy przypisać do grudnia 2006 r., jednak budzi to wątpliwości Szpitala w związku z tym, że faktura wystawiona została z powodu okoliczności (weryfikacji kontraktu), które zaistniały kilka miesięcy od daty wykonania usług a ponadto wykonywane były nie tylko w miesiącu grudniu 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Z kolei sposób rozliczania u sprzedawcy wystawionych przez niego faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn będących podstawą ich sporządzenia. I tak, jeżeli faktura korygująca wystawiona została:

1.

w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie wartości sprzedaży - taką fakturę sprzedawca jest zobowiązany rozliczyć w miesiącu, w którym rozliczona została faktura pierwotna tzn. ująć ją w rejestrze sprzedaży za ten miesiąc i jednocześnie skorygować deklarację VAT-7 za ten okres,

2.

w wyniku okoliczności zaistniałych po dokonaniu pierwotnej sprzedaży - to korekta taka wywoła skutek w miesiącu jej wystawienia, czyli fakturę korygującą rozlicza się na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży i deklaracji za miesiąc, w którym ją wystawiono.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca wystawił w roku 2007 faktury korygujące zwiększające obrót, dotyczące usług wykonanych między innymi w miesiącu grudniu 2006 r. Zdarzenia te spowodowane były zmianą kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia, która miała miejsce w 2007 r. Oznacza to, że podwyższenie ceny nie było nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktur pierwotnych i powinno zostać uwzględnione w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi. Innymi słowy - w zaistniałym stanie faktycznym - korektę zwiększającą wartość sprzedaży odnieść należy do tych okresów rozliczeniowych (miesięcy), w których wystąpił obowiązek podatkowy oraz ująć w deklaracjach VAT -7 za poszczególne okresy, w których wykazano świadczone usługi (ujęto pierwotne faktury).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl