ITPP2/443-190/07/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-190/07/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2007 r. (data wpływu 12 listopada 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 30 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 30 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Posiada Pan wraz z żoną działkę budowlaną, będącą wspólną własnością (nie ma ustanowionej rozdzielności majątkowej). Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż na działce zamierza wybudować budynek mieszkalny, którego parter przeznaczy na działalność gospodarczą prowadzoną w zakresie usług weterynaryjnych. Piętro natomiast przeznaczone będzie na mieszkanie. Pozwolenie na budowę wydane jest na imię obojga małżonków. W tym roku zamierza Pan rozpocząć budowę. Inwestycja będzie służyła zaspokojeniu potrzeb osobistych. Dzięki niej będzie mógł Pan realizować działalność gospodarczą, która będzie służyła wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Wskazał Pan, że całkowita powierzchnia budynku stanowi - 302,23 m 2. Powierzchnia użytkowa związana z działalnością gospodarczą wynosi - 109,26 m 2, poczekalnia - 41,70 m 2. Łączna powierzchnia dotycząca działalności gospodarczej wynosić będzie 150,96 m 2. Część mieszkalna wynosić będzie 116,45 m 2, klatka schodowa, przedpokój, komunikacja wyniesie 34,82 m 2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki udział procentowy podatku naliczonego zawartego w cenie materiałów i usług budowlanych będzie przysługiwał do odliczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana sytuacja jest analogiczna jak sprawa rozpatrzona przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w wyroku z dnia 21 kwietnia 2005 r. w sprawie C-25/03 ETS orzekł, że odliczeniu będzie podlegała jedna czwarta podatku naliczonego odnoszącego się do części dotyczącej działalności gospodarczej. Stąd też Wnioskodawca uważa, że odliczeniu podlegać będzie 25% podatku naliczonego zawartego w materiałach i usługach budowlanych dotyczących części związanej z działalnością gospodarczą. Jeżeli podatek naliczony w danym miesiącu wyniesie x, to odliczeniu podlegać będzie x #1468; 49,95%:2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Odnosząc zatem powyższe przepisy do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku stwierdzić należy, że w przypadku gdy małżonkowie pozostają we wspólności małżeńskiej i nabywają dobro inwestycyjne (kupują działkę i budują na niej dom), którego część jest używana w sposób wyłączny do celów zawodowych przez jednego z małżonków będących współwłaścicielami, to Wnioskodawca korzysta z prawa do odliczenia całości podatku naliczonego od części towarów i usług, które będą używane do celów przedsiębiorstwa, o ile odliczona kwota nie będzie przekraczała udziału podatnika we współwłasności tego budynku.

W przedmiotowej sprawie każdemu z małżonków przysługuje po 50% udziału we współwłasności nieruchomości, stąd też Wnioskodawca prawidłowo przyjął procentową metodę wynikającą z udziału powierzchni przeznaczonej na działalność (150,96 m 2) do powierzchni całego budynku (302,23 m 2) stanowiącego 49,94%. Odliczeniu zatem podlegać będzie cała kwota podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie usług weterynaryjnych opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a nie w części w jakiej wskazał Wnioskodawca, jako że mieści się w przysługującym mu udziale we własności nieruchomości.

Wyjaśnić należy, że z powołanego wyroku Europejski Trybunał Sprawiedliwości z dnia 1 kwietnia 2005 r. sprawa C-25/03 ETS wynika między innymi, że małżonkowi prowadzącemu działalność gospodarczą w budynku mieszkalnym przysługuje dlatego 25% kwoty podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą, gdyż jego udział we współwłasności wynosił #188;, stąd też mógł on odliczyć w tej wysokości podatek naliczony.

W kontekście powyższego przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na realizację inwestycji związane z prowadzoną działalnością gospodarczą pod warunkiem jednakże, że nie występują przesłanki ograniczające to prawo wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl