ITPP2/443-1790/11/RS - Prawo organizacji pożytku publicznego do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1790/11/RS Prawo organizacji pożytku publicznego do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2011 r. (data wpływu 27 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Związek został założony w dniu 13 marca 2006 r. w ramach "Pilotażowego Programu Leader+" finansowanego z Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006". Jest organizacją pożytku publicznego i jest zwolniony podmiotowo od podatku od towarów i usług na mocy art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 nr 54 poz. 535 z późn. zm.) oraz nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w oparciu o art. 86 ust. 1 ww. ustawy, gdyż nabywane towary i usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Obecnie Związek realizuje projekt współpracy zgodnie z umową przyznania pomocy w ramach działania "Wdrażania projektów współpracy" w zakresie operacji polegającej na realizacji projektu współpracy, objętego PROW na lata 2007-2013 finansowanego w ramach środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszrów Wiejskich. Celem operacji jest poprawa atrakcyjności turystycznej obszaru LGD poprzez utworzenie wspólnej strony internetowej, promocję obszaru oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w proces wzrostu atrakcyjności turystycznej obszaru.

Cel zostanie osiągnięty m.in. przez:

1.

Zakup i zlecenie naniesienia logotypów na 1000 szt. kubków termicznych promujących obszar LGD i zachęcających do aktywnej turystyki na tym obszarze.

2.

Zaangażowanie społeczności lokalnej w rozdystrybuowanie 250 szt. gadżetów promocyjnych wśród turystów, mieszkańców i odwiedzających obszar LGD.

W ramach projektu współpracy odbędzie się jednodniowe spotkanie informacyjno-dyskusyjne partnerów projektu - 12 osób (po 3 osoby z każdego LGD). W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele partnerów zaangażowani w realizację projektu, omówione zostaną postępy w realizacji projektu i dalsze działania. Zapewniony zostanie obiad dla uczestników spotkania. Koszty kubków oraz obiadów zostaną poniesione na podstawie faktur wystawionych na Związek. Udział osób w spotkaniu informacyjno-dyskusyjnym będzie bezpłatny. Kubki termiczne oraz gadżety promocyjne również będą rozdawane bezpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Związkowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem lub ma możliwość ubiegania się o zwrot podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że korzysta ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług oraz nie wykonuje czynności opodatkowanych, od dokonanych zakupów w ramach realizowanego projektu współpracy nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nabywane towary i usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek stwierdził, że nie może również ubiegać się o zwrot podatku zgodnie z rozporządzeniem z dnia 22 grudnia 2010 r. oraz z uwagi na fakt, że korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że powołane we wniosku rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i sług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) obowiązywało do dnia 5 kwietnia 2011 r. Obecnie analogiczne uregulowania zawarte są w § 8 ust. 3 i 4 oraz rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl