ITPP2/443-178/10/MD - Moment dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz sposób przeliczenia waluty obcej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-178/10/MD Moment dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz sposób przeliczenia waluty obcej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 5 maja 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz sposobu przeliczenia waluty obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz sposobu przeliczenia waluty obcej.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT). W miesiącu czerwcu 2009 r. od jednego z kontrahentów unijnych otrzymała towar oraz fakturę z datą wystawienia 8 czerwca 2009 r. Do przeliczenia wartości z faktury zastosowała kurs zgodnie z art. 31a ustawy, tj. z dnia 5 czerwca 2009 r. W miesiącu listopadzie 2009 r. Spółka otrzymała notę kredytową, dokumentującą zmniejszenie wartości towaru, którą rozliczyła w tym samym miesiącu, wystawiając fakturę wewnętrzną obniżającą podatek należny oraz naliczony z tytułu WNT. Do przeliczenia wartości z noty kredytowej zastosowano kurs waluty z dnia 5 czerwca 2009 r. (czyli kurs dotyczący przeliczenia faktury pierwotnej).

W związku z powyższym w piśmie z dnia 5 maja 2010 r. zadano następujące pytania.

* Czy Spółka prawidłowo rozliczyła notę kredytową (miesiąc otrzymania noty - listopad 2009 r.).

* Czy zastosowany kurs waluty z dnia 5 czerwca 2009 r. można uznać za prawidłowy.

Zdaniem Wnioskodawcy - przedstawionym w piśmie z dnia z dnia 5 maja 2010 r. - cytującego treść art. 29 ust. 4 oraz art. 31a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawidłowo rozliczył notę kredytową, zarówno w zakresie momentu, jak i w zakresie zastosowanego kursu.

Uzasadniając powyższe stanowisko Spółka wskazała, iż w miesiącu czerwcu 2009 r. nie posiadała od kontrahenta informacji o udzielonym rabacie, dopiero po otrzymaniu noty kredytowej w miesiącu listopadzie 2009 r., mogła zrealizować przyznany rabat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W myśl ust. 2 ww. artykułu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b.

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a)

- z zastrzeżeniem art. 10;

2.

dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

W świetle art. 31 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio (ust. 3 ww. artykułu)

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Na mocy art. 31a ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 106 ust. 7 ustawy).

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W świetle § 23 ust. 1 ww. rozporządzenia, przepis § 13 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, w tym wystawianych w formie elektronicznej (...).

Z przytoczonych przepisów wynika, że korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów winna być udokumentowana fakturą wewnętrzną korygującą, sporządzoną w oparciu o otrzymany dokument potwierdzający przez dostawcę towarów istnienie okoliczności powodujących konieczność dokonania korekty wartości pierwotnie dokonanej (dokonanych) transakcji.

Należy zaznaczyć, że przepisy z zakresu podatku od towarów i usług nie wskazują wprost, w którym momencie podatnik powinien uwzględnić otrzymaną od zagranicznego kontrahenta fakturę korygującą (notę korygującą, notę kredytową).

Sposób rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w przypadku otrzymania noty (np. noty kredytowej), uzależniony jest od okoliczności, które były przyczyną jej wystawienia. Obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury (np. udzielenia rabatu), powinno nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano dokument potwierdzający przyznanie tego rabatu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w listopadzie 2009 r., na podstawie otrzymanej w tym miesiącu noty kredytowej (dokumentującej przyznanie rabatu), Spółka dokonała zmniejszenia wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia, rozpoznanego w miesiącu czerwcu 2009 r. Do przeliczenia wartości z noty kredytowej zastosowała kurs uwzględniony uprzednio przy przeliczeniu wartości z faktury pierwotnej.

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą prawidłowości ww. postępowania.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 31 ust. 3 w zw. z art. 29 ust. 4 ustawy, należy stwierdzić, że otrzymanie noty kredytowej od kontrahenta unijnego - tj. funkcjonującego w obrocie międzynarodowym dokumentu potwierdzającego (dokumentującego) zmniejszenie należności z tytułu zrealizowanej transakcji (tu: nabycia wewnątrzwspólnotowego) - było podstawą do zmniejszenia kwoty obrotu z tego tytułu. Zmniejszenie to winno być uwzględnione w okresie rozliczeniowym otrzymania tego dokumentu, z uwagi na charakter przyczyny jego wystawienia przez kontrahenta, tj. udzielenia rabatu posprzedażowego.

Za zasadne należy również uznać zastosowanie przez Spółkę do przeliczenia wartości otrzymanego rabatu, kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 31a ust. 1 ww. ustawy).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl