ITPP2/443-1665/11/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1665/11/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011 r. (data wpływu 29 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 26 czerwca 2009 r. zawarł Pan umowę kupna-sprzedaży dwóch używanych elektrowni wiatrowych za cenę 180.000 euro netto. Wydanie przedmiotu miało nastąpić w terminie do 30 czerwca 2010 r. Zgodnie z § 4 umowy, uiszczenie ceny miało nastąpić w następujący sposób: - do dnia 30 czerwca 2009 r. 30.000 euro netto (zaliczka na poczet ceny);

* do dnia 31 października 2009 r. 30.000 euro netto (zaliczka na poczet ceny);

* pozostała część ceny, tj. kwota 120.000 euro netto najpóźniej na 14 dniu przed planowanym demontażem.

Na poczet realizacji umowy dokonał Pan wpłaty zaliczek w dniach 26 września 2009 r. oraz 24 listopada 2009 r., o łącznej wartości 73.200 euro, w tym 13.200 euro podatku naliczonego (stawka 22%). Płatności dokonane zostały w euro. Otrzymał Pan dwie faktury zaliczkowe. Wartości tych zaliczek, przeliczone na złote polskie, zostały odpowiednio ujęte w rejestrach, a podatek należny został pomniejszony o podatek naliczony zawarty w ww. fakturach zaliczkowych.

Do realizacji umowy nie doszło. Wezwał Pan kontrahenta do zwrotu wpłaconych zaliczek z ostatecznym terminem na dzień 28 kwietnia 2011 r. W wyznaczonym terminie do zwrotu powyższych kwot nie doszło. W związku z tym został wniesiony pozew do sądu. W dniu 4 października 2011 r. zapadł wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, zasądzający zapłatę wpłaconych zaliczek, które zostały przeliczone według kursu na dzień 28 kwietnia 2011 r. Należną kwotę w złotych polskich otrzymał Pan w dniu 3 listopada 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko, że podatek naliczony wynikający z wpłaconych zaliczek powinien być pomniejszony, skorygowany tylko i wyłącznie na podstawie otrzymanego prawomocnego wyroku sądowego, w wartości faktycznie zwróconej kwoty, wyrażonej w polskich złotych, w miesiącu otrzymania zwróconej zaliczki.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek naliczony powinien pomniejszyć proporcjonalnie w wartości faktycznie otrzymanej kwoty zwróconej w polskich złotych zaliczki w dniu 3 listopada 2011 r., a nie cofać się do kursu historycznego zastosowanego do obliczenia i odliczenia w 2009 r. podatku naliczonego, ponieważ kwota obecnie otrzymana jest kwotą niższą niż kwota zapłacona w 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cyt. wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia (ust. 10a ww. artykułu).

Szczegółowe zasady wystawiania faktur określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.). Stosownie do § 10 ust. 1 rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy, podatnik może wystawić fakturę potwierdzającą otrzymanie całości lub części ceny. W przypadku wystawienia faktury przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio (ust. 2).

Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę) - ust. 3.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Jak stanowi ust. 2 ww. paragrafu, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;

3.

kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4.

kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Stosownie do ust. 3 powołanego paragrafu, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

1.

zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;

2.

zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów - uwzględniając treść ogólnej zasady, dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ww. ustawy), zakładającej konieczność wystąpienia związku pomiędzy dokonanym zakupem a wykorzystaniem nabytych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych - stwierdzić należy, że skoro związku tego w opisanym przypadku nie było, bowiem transakcja nie doszła do skutku, prawo do odliczenia podatku naliczonego w ostateczności nie wystąpiło i powinien Pan w rozliczeniu za okres, w którym doszło do rozwiązania umowy, skorygować podatek naliczony w takiej wysokości, jaka została pierwotnie odliczona, tzn. 13.200 euro, stosując pierwotnie zastosowany kurs euro.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl