ITPP2/443-164/14/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-164/14/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2014 r. (data wpływu 10 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia używanych maszyn rolniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia używanych maszyn rolniczych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan właścicielem szeregu maszyn rolniczych, w tym z między innymi:

a.

ciągnika rolniczego Deutz-Fahr, nabytego w 2004 r.;

b.

ciągnika rolniczego Zetor Proxima, nabytego w 2012 r.;

c.

ciągnika rolniczego Ursus C-330, nabytego w 1964 r.;

d.

przyczepy do ciągnika, nabytej w 1974 r.;

e.

kombajnu Tucano 440, nabytego w 2012 r.

Zrezygnował Pan ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w artykule 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 stycznia 2013 r. Obecnie planuje dokonanie sprzedaży (dostawy) powyższych, używanych maszyn rolniczych, tj. maszyn które kupił jeszcze przed rezygnacją ze zwolnienia od podatku (tekst jedn.: przed dniem 1 stycznia 2013 r.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy obecnie dokonanie dostawy towarów używanych, zakupionych jeszcze przed rezygnacją ze zwolnienia od podatku (tekst jedn.: przed dniem 1 stycznia 2013 r.) i używanych przez okres ponad 6 miesięcy od nabycia będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, od dnia 1 stycznia 2014 r. dostawa towarów używanych niezależnie od tego, czy podatnik odliczył podatek od towarów i usług przy zakupie tych towarów i niezależnie od długości okresu używania tych towarów przez podatnika, nie korzysta ze zwolnienia z podatku. Dzieje się tak ponieważ z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie dwie zmiany w artykule 43 ustawy o podatku od towarów i usług, tj.:

a.

uległ zmianie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, na skutek czego zwolnienie od podatku jest obecnie możliwe tylko po spełnieniu wymogu wykorzystywania towarów używanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku;

b.

skreślony został art. 43 ust. 2 ustawy, który zawierał definicję towarów używanych.

Skutkiem powyższych zmian legislacyjnych jest, w Pana ocenie, konieczność naliczenia podatku przy dokonywaniu dostawy towarów używanych i to nawet wtedy, gdy nie odliczył Pan podatku przy zakupie tych towarów (bo korzystał ze zwolnienia od podatku) i korzystał z nich dłużej niż 6 miesięcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl