ITPP2/443-1629b/11/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1629b/11/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 13 lutego 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu naprawy samochodu osobowego oraz okresu rozliczeniowego, za który można dokonać realizacji tego prawa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 13 lutego 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu naprawy samochodu osobowego oraz okresu rozliczeniowego, za który można dokonać realizacji tego prawa.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od grudnia 2005 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą. W chwili jej podjęcia zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, ponieważ część początkowo wykonywanych przez Pana usług (pośrednictwo w obrocie nieruchomościami) była objęta podatkiem od towarów i usług. W kwietniu 2008 r., dla potrzeb prowadzonej działalności, nabył Pan, za kwotę 100.000 zł, nowy samochód osobowy, który natychmiast wprowadził do rejestru środków trwałych. Z uwagi na fakt, że w tamtym roku podatkowym (2008) uzyskiwał Pan przychód wyłącznie ze sprzedaży usług zwolnionych od podatku (działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana - wg ówczesnej PKD), a pojazd nabył z zamiarem użytkowania w związku ze sprzedażą tych usług, uznał Pan, iż nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie. Od 2010 r. pojazd jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku.

Obecnie, w następstwie likwidacji szkody komunikacyjnej, Towarzystwo Ubezpieczeniowe przyznało Panu odszkodowanie pomniejszone o podatek od towarów i usług, przyjmując, że przy nabyciu samochodu miał Pan możliwość obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wskazanej w fakturze nabycia. W uchwale z dnia 22 kwietnia 1997 r. Sąd Najwyższy orzekł, że "odszkodowanie za szkodę poniesioną przez podatnika podatku VAT na skutek zniszczenia rzeczy, ustalone według ceny rzeczy, nie obejmuje podatku VAT mieszczącego się w tej cenie, w zakresie, w jakim poszkodowany może obniżyć należny od niego podatek o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu rzeczy."

Kierując się okolicznością dotyczącą braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu oraz ww. orzeczeniem Sądu, stwierdził Pan, że przysługuje odszkodowanie w wysokości uwzględniającej podatek od towarów i usług. Wypłata odszkodowania na Pana rzecz nie będzie udokumentowana fakturą wystawioną przez ubezpieczyciela, natomiast naprawa pojazdu "będzie pociągała za sobą" wystawienie przez warsztat faktury za usługę. Na jej podstawie zamierza Pan rozliczyć podatek naliczony, podobnie jak przy ewentualnej sprzedaży pojazdu rozliczy Pan podatek należny, wynikający z wystawionej faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wobec zapłaty w całości podatku należnego z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu i braku możliwości jego odliczenia, przysługiwać będzie "prawo do podatku VAT naliczonego w kwocie brutto przyznanego odszkodowania" z możliwością jego rozliczenia w miesiącu następnym po otrzymaniu odszkodowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie przysługiwać prawo do rozliczenia podatku naliczonego po otrzymaniu odszkodowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu podano, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Brzmienie cyt. wyżej przepisów wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi oraz w sytuacji, gdy towary i usługi zostały nabyte przez podmiot inny niż podatnik VAT czynny (z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie).

Przepis art. 86 ust. 10 pkt 1) ustawy wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ustęp 11 tego artykułu).

Nadmienić należy, że realizacja prawa do odliczenia podatku została obostrzona ograniczeniami ustawowymi wynikającymi z artykułów 88 i 90 ww. ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego (art. 91 ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika, że od grudnia 2005 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą. W chwili jej podjęcia zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, ponieważ część początkowo wykonywanych usług (pośrednictwo w obrocie nieruchomościami) była objęta podatkiem od towarów i usług. W kwietniu 2008 r., dla potrzeb prowadzonej działalności, nabył Pan nowy samochód osobowy za kwotę 100.000 zł, który natychmiast wprowadził do rejestru środków trwałych. Z uwagi na fakt, że w 2008 r. uzyskiwał Pan przychód wyłącznie ze sprzedaży usług zwolnionych od podatku (działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana - wg ówczesnej PKD), a pojazd nabył z zamiarem użytkowania w związku ze sprzedażą tych usług, uznał Pan, iż nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie. Od 2010 r. pojazd jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro - jak wskazano we wniosku - przedmiotowy samochód osobowy jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku, będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej jego naprawę, w zakresie, w jakim występuje związek poniesionego wydatku z wykonywanymi przez Pana czynnościami opodatkowanymi, o ile nie zajdą okoliczności wyłączające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo to powinien Pan zrealizować w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy, a zatem w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Podkreślenia wymaga, że z treści przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby ustawodawca uzależniał prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak również terminy, w których uprawnienie to powstaje, od terminu otrzymania odszkodowania. Wobec powyższego stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl