ITPP2/443-162/11/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-162/11/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 3 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do opłat rocznych wnoszonych z tytułu prawa użytkowania wieczystego gruntu ustanowionego przed 1 stycznia 2011 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do opłat rocznych wnoszonych z tytułu prawa użytkowania wieczystego gruntu ustanowionego przed 1 stycznia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Urząd oddawał w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowe w okresie przed 1 stycznia 2011 r. Z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości pobiera opłaty roczne. Przed 1 stycznia 2011 r. stawka podatku od towarów i usług naliczana od opłat rocznych wynosiła 22% - art. 41 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z ustawą z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 wynosi 23%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste przed 1 stycznia 2011 r. a pobieranych przez podatnika po tej dacie stosuje się stawkę podatku obowiązującą w dniu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, tj. 22% czy stawkę 23%.

2.

Czy stawka 23% odnosi się tylko do opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste po 1 stycznia 2011 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, opłaty roczne z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 stycznia 2011 r. a wnoszone po tej dacie, opodatkowane będą podatkiem od towarów i usług w stawce 22%, natomiast opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego po 1 stycznia 2011 r. opodatkowane będą podatkiem w stawce 23%

Urząd wskazał, iż obowiązek podatkowy w przypadku oddania gruntów w użytkowanie wieczyste powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Jeśli zatem użytkowanie wieczyste zostało ustanowione przed 1 stycznia 2011 r., to czynność ta w całości była wykonana przed zmianą stawki podatku. Zdaniem Urzędu użytkowanie wieczyste jest w całości wykonane z chwilą ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Wówczas to bowiem właściciel oddaje grunt do używania i przyjmuje na siebie określone zobowiązania, mocą których zgadza się na znoszenie ograniczenia swojego prawa własności do gruntu. Nie można więc zastosować do użytkowania wieczystego art. 41 ust. 14b ustawy o podatku od towarów usług i w związku z tym, potraktować tej czynności jako w części wykonanej w każdym kolejnym roku (którego dotyczą opłaty). Tak więc niezależnie od tego kiedy będzie powstawał obowiązek podatkowy - opłaty roczne należy opodatkować stawkami obowiązującymi w dniu wydania gruntu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl