ITPP2/443-156/07/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-156/07/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.), uzupełnionym w dniu 11 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek położonych przy ul. K. w H. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek położonych przy ul. K. w H.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 15 maja 2006 r. nabyła Pani wraz z małżonkiem do wspólnego majątku małżeńskiego działki za kwotę 245.000 zł o łącznej powierzchni 776 m 2 położone przy ul. K. w H. od osób fizycznych - małżeństwa A. i I. M. Działki zakupione zostały w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

W dniu 23 maja 2007 r. Pani oraz małżonek zakupiliście od miasta H. działki o łącznej powierzchni 227 m 2 za łączną kwotę 60.878 zł. Działki zostały sprzedane przez miasto H. w celu poprawy zagospodarowania posiadanych działek znajdujących się na terenie zwartej zabudowy mieszkaniowej. Działki graniczą ze sobą i stanowią w sensie funkcjonalnym jedną całość gospodarczą. Na Pani wniosek Burmistrz H. w dniu 16 listopada 2006 r. wydał decyzję nr o ustaleniu warunków zabudowy na terenie działki obejmującej działki nr. Nie rozpoczęliście Państwo inwestycji.

W dniach 13 lipca oraz 7 sierpnia 2007 r. sprzedaliście Państwo przedmiotowe działki aktami notarialnymi: oraz przed notariuszem M. R. w G. Nabywcą działek jest "I" z siedzibą w G. Pani i małżonek złożyliście oświadczenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z zakupem przedmiotowych działek nie dokonywaliście Państwo odliczenia podatku VAT. W odniesieniu do przedmiotowych działek nie nastąpiła zmiana sposobu zagospodarowania terenu w okresie ich posiadania przez Państwa.

W dniu 11 grudnia 2007 r., w odpowiedzi na wezwanie tut. organu nr ITPP2/443-156/07/AW z dnia 9 listopada 2007 r., wpłynęło pismo, w którym udzieliła Pani odpowiedzi na zadane pytania. Wyjaśniła Pani, że zarejestrowała się jako podatnik VAT, a następnie wyrejestrowała. Przedmiotowa transakcja nie była przedmiotem działalności gospodarczej. Czynność nie została opodatkowana podatkiem VAT. Wskazała Pani, że nie podejmowała czynności mających na celu przygotowanie działek do sprzedaży. Nie oferowała Pani również działek na rynku nieruchomości. Natomiast powołana we wniosku decyzja z 16 listopada 2006 r. dotyczy działek i w decyzji tej ustalono warunki zabudowy terenu: budowa budynku usługowo-mieszkalnego. Dodała Pani, że przedmiotowe działki zakupiła wyłącznie z zamiarem wybudowania budynku mieszkalnego, który miał być przeznaczony dla trzech synów.

Ponadto ustalono, że w przeszłości dokonała Pani następujących transakcji nabycia i zbycia nieruchomości:

* w 1993 r. zakupiła Pani nieruchomość niezabudowaną o powierzchni 1438 m 2 w miejscowości P.

,

* w 2002 r. zakupiła Pani nieruchomość niezabudowaną o powierzchni 0.37.00 ha w J. gm. N.

,

* w 2005 r. nabyła Pani nieruchomość zabudowaną z budynkami przeznaczonymi do rozbiórki (z nakazem rozbiórki) w B. o powierzchni 0.08.38 ha

.

Wymienione wyżej nieruchomości posiada Pani do dnia dzisiejszego.

* w 1994 r. zakupiła Pani 1/16 cześć nieruchomości zabudowanej o powierzchni 1.840 m 2 położonej w B., która sprzedała Pani w 1997 r.

,

* w 1980 r. w drodze dziedziczenia nabyła Pani 1/3 udziału w nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 668 m 2 w B., następnie w 1992 r. w drodze działu spadku nabyła dalsze 2/3 udziału w tej nieruchomości, która następnie została sprzedana w roku 2005

.

Końcowo wyjaśniła Pani, iż nie planuje w przyszłości nabywania i sprzedawania nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym w związku ze sprzedażą w dniach 13 lipca oraz 7 sierpnia 2007 r. działek położonych przy ul. K. w H. o łącznej powierzchni 1003 m 2, spoczywa na Pani obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług, w sytuacji jeśli czynność sprzedaży działek była niezwiązana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a Pani nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z obrotem gruntami i nieruchomościami.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podniosła Pani, że czynność polegająca na sprzedaży działek położonych w H. przy ul. K. nie jest obciążona podatkiem od towarów i usług. Kupując działki zamierzaliście Państwo na nich wybudować budynek mieszkalny i zamieszkać w nim. Przyczyną sprzedaży działki był brak środków na wybudowanie budynku ze względu na galopujące ceny materiałów budowlanych. Uzyskane środki przeznaczyliście Państwo na zakup gruntu wraz z już istniejącym budynkiem mieszkalnym położonym w tej samej miejscowości - w H.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z ww. przepisów wynika, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia częstotliwości, przez zamiar wykonywania działalności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. O kwestii częstotliwości nie decyduje okres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności.

Z kolei art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy stanowi, że zwalania się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Z wniosku oraz pisma uzupełniającego z dnia 10 grudnia 2007 r. wynika, że w przedmiotowej sprawie wystąpił szereg okoliczności, które łącznie wskazują, że dostawa działek nosi znamiona częstotliwości, a Wnioskodawca posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Należy wskazać, iż wystąpiono o wydanie decyzji (i taką decyzję o nr otrzymano w dniu 16 listopada 2007 r.) o ustaleniu warunków zabudowy terenu: budowa budynku usługowo-mieszkalnego. Rodzaj zabudowy wskazuje, że działki nabyto nie tylko dla realizacji potrzeb osobistych (wybudowanie budynku mieszkalnego przeznaczonego dla synów), ale był też inny zamiar nabycia działek, jak np. wykorzystanie gruntów lub budynków na nim wzniesionych do celów działalności gospodarczej czy wynajmu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabyliście Państwo działki od miasta H. w maju 2007 r., zaś ich sprzedaż nastąpiła około 2 miesięcy później. Fakt ten w połączeniu z wydaniem dla nieruchomości warunków zabudowy na budynek usługowo-mieszkalny świadczyć może, iż zakup tych 2 działek nastąpił już w związku z planowaną sprzedażą i miał na celu stworzenie funkcjonalnej całości oraz uatrakcyjnienie posiadanych nieruchomości dla potencjalnego nabywcy. Zachowanie takie wskazuje na przygotowanie działek do sprzedaży w taki sposób, aby uzyskać jak najwyższą cenę.

Ponadto w rozpatrywanej sprawie występuje częstotliwość przejawiająca się powtarzalnością transakcji oraz ilością działek. W przeszłości dokonywała Pani transakcji zbycia i nabycia nieruchomości, a obecnie jest właścicielką 4 nieruchomości, w tym jednej z nakazem rozbiórki.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że dostawa przez Panią i małżonka przedmiotowych działek położonych przy ul. K. w H. przeznaczonych pod zabudowę usługowo-mieszkalną nosi znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Zatem czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w związku z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między nadaniem wezwania przez tut. organ w dniu 9 listopada 2007 r. a złożeniem odpowiedzi przez wnioskodawcę w dniu 11 grudnia 2007 r. nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl