ITPP2/443-1488/11/AF - Opodatkowanie darowizny nieruchomości zabudowanej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1488/11/AF Opodatkowanie darowizny nieruchomości zabudowanej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2011 r. (data wpływu 20 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Aktem notarialnym z dnia 12 sierpnia 1994 r. Wójt Gminy oddał na rzecz Skarbu Państwa Oddziału Straży Granicznej w wieczyste użytkowanie grunt położony w M. oraz sprzedał na własność budynki znajdujące się na przedmiotowym gruncie. Protokołem zdawczo-odbiorczym sporządzonym w dniu 12 maja 2010 r., Oddział Straży Granicznej przekazał wraz z budynkami ww. nieruchomość położoną w M. na rzecz Skarbu Państwa Starosty. Po przejęciu nieruchomości nie dokonywano na niej żadnych remontów, ani jej nie ulepszano.

Na podstawie zarządzenia Wojewody z dnia 5 lipca 2011 r. wyrażono zgodę Staroście, wykonującemu zadania z zakresu administracji rządowej, na dokonanie darowizny na rzecz Gminy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności Skarbu Państwa.

Rzeczoznawca majątkowy sporządził ekspertyzę szacunkową, ustalającą wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu i prawa własności budynków w celu określenia wartości darowizny.

Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę będzie dokonywał darowizny na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega darowizna działki zabudowanej, stanowiącej własność Skarbu Państwa dokonana pomiędzy Skarbem Państwa, reprezentowanym przez starostę wykonującego zadania z administracji rządowej, a jednostką samorządu terytorialnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna nieruchomości dokonana pomiędzy Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Zarówno nieodpłatny charakter darowizny, jaki i charakter obdarowanego organu przemawiają przeciwko jej opodatkowaniu. W przedmiotowej sprawie należy uwzględnić art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczących wyłączenia z kręgu podatników organów władzy publicznej, realizujących zadania publiczne. W rozpatrywanej sprawie Starosta S. występuje jako organ władzy publicznej w zakresie realizacji celów publicznych Skarbu Państwa, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa. Darowizna gruntów zabudowanych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ podatnik nie odliczał podatku przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości. Po nabyciu nieruchomości podatnik nie remontował budynków, ani nie ulepszał ich w inny sposób.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, zarówno na cele związane, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru w całości lub w części. Jeżeli natomiast nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nieodpłatne przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę treść wniosku, w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, że skoro Skarbowi Państwa nie przysługiwało przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie dokonywał jej remontów oraz ulepszeń, planowana darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w przedmiotowej sprawie należy rozróżnić pojęcia czynności "niepodlegających opodatkowaniu" oraz czynności "zwolnionych z podatku". Art. 5 ustawy określa przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co oznacza, że przepisy ustawy znajdują zastosowanie do określonych w nim czynności i zdarzeń. Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 23% jednakże, zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Jak wskazano w niniejszej interpretacji, przekazanie umową darowizny nieruchomości będącej przedmiotem niniejszej sprawy jest czynnością niepodlegającą regulacji ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie wypełnia dyspozycji zawartej w art. 5 ust. 1 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl