ITPP2/443-1469/14/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 stycznia 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1469/14/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2014 r. (data wpływu 27 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia podstawowym jego celem jest szeroko rozumiana pomoc i wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie realizuje swoje cele przy współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi. Cele te realizuje m.in. poprzez działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej, społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. poprzez prowadzenie Centrum Integracji Społecznej oraz Klubu Integracji Społecznej.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 225 z późn. zm.), status centrum integracji społecznej nadaje wojewoda w drodze decyzji administracyjnej. Stowarzyszenie uzyskało status centrum integracji społecznej na podstawie decyzji Wojewody z dnia 15 lipca 2005 r. Status został nadany na okres od 1 sierpnia 2005 r. do 31 lipca 2008 r., a następnie okres ten został zmieniony decyzją Wojewody z dnia 1 kwietnia 2009 r. na okres od 1 sierpnia 2005 r. do 31 lipca 2010 r., a następnie przedłużony decyzją Wojewody z dnia 18 czerwca 2010 r. na okres od 1 sierpnia 2010 r. do 31 lipca 2015 r. Zgodnie z artykułem 18 ustawy o zatrudnieniu socjalnym, klub integracji społecznej prowadzony jest po dokonaniu wpisu w rejestrze, o którym mowa w art. 18a ustawy. W myśl art. 18a ust. 1 ustawy, wojewoda prowadzi rejestr klubów integracji społecznej. Klub integracji społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie został z dniem 16 listopada 2012 r. wpisany do Rejestru Klubów Integracji Społecznej Wojewody.

Stowarzyszenie w ramach Centrum prowadzi usługi reintegracji zawodowej i społecznej polegające, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zatrudnieniu socjalnym, na:

1.

kształceniu umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych dostępnych osobom niepodlegającym wykluczeniu społecznemu,

2.

nabywaniu umiejętności zawodowych oraz przyuczeniu do zawodu, przekwalifikowaniu lub podwyższeniu kwalifikacji zawodowych,

3.

nauce planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem, zwłaszcza przez możliwość osiągnięcia własnych dochodów przez zatrudnienie lub działalność gospodarczą,

4.

uczeniu umiejętności racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami pieniężnymi.

W Centrum dla każdego z uczestników opracowywany jest indywidualny program zatrudnienia socjalnego uwzględniający indywidualne potrzeby danego uczestnika w ramach reintegracji zawodowej i społecznej. Uczestnicy kierowani są na zajęcia w określonych grupach zawodowych w pracowniach: pielęgnacji i konserwacji terenów zielonych, remontowo-porządkowo-budowlanej, remontowo-budowlanej, sprzątającej, rękodzielniczej, gastronomicznej, krawieckiej, opiekunek, gdzie zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym są przystosowywani i przyuczani do pracy zawodowej poprzez praktyczną naukę w wymienionych zawodach.

W ramach reintegracji zawodowej uczestnik jest zobowiązany do realizacji programu obejmującego:

1.

przygotowanie teoretyczne do zajęć w poszczególnych pracowniach, warsztatach, komórkach produkcyjno-usługowo-handlowych,

2.

przygotowanie stanowiska pracy - szkolenie zawodowe,

3.

dobranie i przygotowanie narzędzi oraz materiałów do wykonywania określonych prac,

4.

wykonywanie wyznaczonych zadań,

5.

przestrzeganie przepisów bhp i p-poż. w czasie wykonywania zadań,

6.

przygotowanie do egzaminu z nabytych umiejętności zawodowych - w miarę potrzeb,

7.

egzamin końcowy-w miarę potrzeb.

Ilość godzin uczestnictwa w szkoleniu zawodowym i praktycznym, do którego uczestnik został zakwalifikowany określa Dyrektor Centrum.

W celu kształcenia umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych, nauki planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem, uczenia umiejętności racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami pieniężnymi, uczestnik jest zobowiązany do realizacji programu poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez pracownika socjalnego, psychologa, doradcę zawodowego oraz instruktora zawodu. Opcjonalnie (indywidualnie) korzystają z pomocy doradcy rodzinnego, doradcy społecznego, pedagoga, terapeuty.

Usługa reintegracji zawodowej i społecznej realizowana przez Stowarzyszenie obejmuje osoby skierowane do uczestnictwa w zajęciach w Centrum przez właściwy ośrodek pomocy społecznej. Wynagrodzenie dla Stowarzyszenia za realizację tej usługi płatne będzie z budżetu właściwych jednostek samorządu terytorialnego (urzędy gmin) w określonej wysokości za każdą skierowaną osobę. Wynagrodzenie może zostać współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, bądź w całości ze środków publicznych.

Stowarzyszenie wpisane jest ponadto do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy. Stowarzyszenie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Usługa reintegracji zawodowej i społecznej, jako usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, jest kompleksową usługą kształcenia świadczoną zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 225 z późn. zm.). Zgodnie z ww. ustawą z uczestnikami podpisuje się indywidualny program zatrudnienia socjalnego. Program opracowuje pracownik socjalny zatrudniony w Stowarzyszeniu. Program określa w szczególności:

1.

zakres i formy reintegracji zawodowej i społecznej;

2.

rodzaje sprawności psychofizycznych niezbędnych do podjęcia pracy oraz metody ich ćwiczenia;

3.

osoby odpowiedzialne za realizację programu.

Stowarzyszenie zapewnia prowadzących zajęcia reintegracji zawodowej i społecznej, w tym instruktorów zawodu, pracownika socjalnego, doradcę zawodowego. Opracowuje się dla uczestników program zajęć. Uczestnikom zapewnia się:

1.

szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;

2.

przeprowadzenie odpowiednich badań lekarskich;

3.

odzież roboczą i obuwie robocze;

4.

bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach, w tym środki ochrony indywidualnej.

Uczestnikom zajęć przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadku na podstawie przepisów o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Uczestnikom zajęć przysługuje ponadto nieodpłatnie jeden posiłek dziennie w trakcie pobytu. Zajęcia odbywają się w pracowniach, warsztatach. Miejsce zajęć i infrastrukturę, narzędzia, materiały zapewnia Stowarzyszenie.

W Centrum opracowywany zostaje indywidualny program zatrudnienia socjalnego (art. 12 ust. 4, art. 13 ust. 1 i 2 ustawy). Po zakończeniu uczestnictwa w zajęciach wydaje się uczestnikowi zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w zajęciach i umiejętności nabyte w ramach reintegracji zawodowej i społecznej (art. 13 ust. 5a). Czas dziennego pobytu uczestnika nie jest krótszy niż 6 godzin (art. 14 ust. 1). Opracowywany jest miesięczny program zajęć (art. 14 ust. 1a ustawy).

W ramach zajęć prowadzonych w Klubie Integracji Społecznej, uczestnicy odbywają także zajęcia z reintegracji społecznej i zawodowej (ustawa o zatrudnieniu socjalnym, art. 2 ust. 4 i 5 ustawy).

Uczestnictwo w Klubie Integracji Społecznej ma pomóc w odbudowaniu i podtrzymaniu u osoby uczestniczącej w zajęciach umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu (reintegracja społeczna). Realizowane są też działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie u osoby uczestniczącej w zajęciach zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy (reintegracja zawodowa). Zgodnie z artykułem 18 ust. 2 pkt 1 ustawy, w klubach integracji społecznej można organizować w szczególności działania mające na celu pomoc w znalezieniu pracy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawców, wykonywania usług na podstawie umów cywilnoprawnych oraz przygotowanie do podjęcia zatrudnienia lub podjęcia działalności w formie spółdzielni socjalnej.

Zgodnie z tymi założeniami uczestnicy KIS odbywają zajęcia w ramach reintegracji społecznej z doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym i psychologiem. W ramach reintegracji zawodowej, odbywają szkolenie zawodowe w zawodzie, na który jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Dzięki temu nabywają nowe umiejętności zawodowe. Reintegracja społeczna pozwala na odbudowanie i podtrzymanie tych cech, dzięki którym możliwy jest powrót na rynek pracy i efektywne poruszanie się po nim. Uczestnictwo w klubach integracji społecznej jest dobrowolne. Warunkiem uczestnictwa w klubie integracji społecznej jest realizacja kontraktu socjalnego. Okres uczestnictwa ustalany jest indywidualnie z każdym z uczestników.

Usługi świadczone są w formie i na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 225 z późn. zm.) przez podmiot posiadający nadany przez wojewodę status centrum integracji społecznej (usługi reintegracji społecznej i zawodowej w ramach uczestnictwa w centrum integracji społecznej) oraz posiadający wpis do Rejestru Klubów Integracji Społecznej Wojewody (usługi reintegracji społecznej i zawodowej w ramach uczestnictwa w klubie integracji społecznej).

Stowarzyszenie nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Przedmiotowe usługi reintegracji zawodowej i społecznej są w całości finansowane ze środków publicznych.

Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym obie usługi świadczone są w szczególności na rzecz osób bezrobotnych, gdyż mają pomóc osobie bezrobotnej w powrocie do aktywności zawodowej poprzez przyuczenie do zawodu, przekwalifikowanie lub podwyższenie jej kwalifikacji zawodowych. Celem głównym jest wzrost zatrudnienia i w związku z tym generalnie przedmiot zajęć reintegracji zawodowej i społecznej nie może być związany z kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym zdefiniowanym w przepisach podatkowych. W myśl przepisów unijnych wiedzę uzyskiwaną na takich zajęciach traktuje się jako uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy dla celów zawodowych. Zgodnie z artykułem 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane na warunkach określonych w art. 13 część A ust. 1 lit. i) dyrektywy 77/388/EWG, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

Efektem świadczonej usługi może być rozwój merytorycznych kwalifikacji w posiadanym przez uczestnika zawodzie. Różne są kwalifikacje zawodowe posiadane przez osoby, które uczestniczą w zajęciach organizowanych przez Stowarzyszenie, dlatego opracowywane są indywidualne programy zatrudnienia socjalnego (dla uczestników Centrum) oraz kontrakty socjalne (dla uczestników Klubu). Dla części z takich osób poszerzenie i uaktualnienie wiedzy pozostaje w związku z wcześniej wykonywanym, czy wyuczonym zawodem, a w konsekwencji umożliwia podjęcie zatrudnienia w posiadanym zawodzie, dla części jest to nabycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do świadczenia pracy i daje możliwość podjęcia zatrudnienia na rynku pracy.

Stowarzyszenie nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Prowadzi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Świadczone usługi obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z określoną branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

* Czy świadczenie usługi reintegracji zawodowej i społecznej, jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, prowadzonej w formie i na zasadach określonych w ustawie o zatrudnieniu socjalnym, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy.

* W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie pierwsze, czy świadczenie usługi reintegracji zawodowej i społecznej, jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, w przypadku finansowania tej usługi w całości ze środków publicznych, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy.

* W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie pierwsze, czy świadczenie usługi reintegracji zawodowej i społecznej, jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, w przypadku dofinansowania tej usługi w co najmniej 70% ze środków publicznych podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa reintegracji zawodowej i społecznej, jako usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, prowadzona w formie i na zasadach określonych w ustawie o zatrudnieniu socjalnym, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ze wzglądu na fakt, że tut. organ w wydanym rozstrzygnięciu ocenił stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jako prawidłowe, przy warunkowej formule pytań nr 2 i 3, ocena stanowiska korelującego z tymi pytaniami stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl