ITPP2/443-134a/09/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-134a/09/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 23 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego występującego przy realizacji projektu pod nazwą "Przekwalifikowanie - szansą na rynku pracy" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego występującego przy realizacji projektu pod nazwą "Przekwalifikowanie - szansą na rynku pracy".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach Działania 2.4 Reorientacja zawodowa osób zagrożonych procesami restrukturyzacyjnymi, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Spółka realizowała projekt: "Przekwalifikowanie - szansą na rynku pracy" w okresie od 9 stycznia 2006 do 16 sierpnia 2006 r. o wartości 104.078,78 zł.

W ramach projektu oferowane były nieodpłatne szkolenia w całości finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Realizując Projekt, a także po jego zakończeniu Spółka nie dokonywała pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (dotyczy tylko wydatków ponoszonych, w ramach Projektu). Koszt podatku od towarów i usług był kosztem kwalifikowanym Projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółka postąpiła prawidłowo nie odliczając podatku od towarów i usług.

2.

Czy w odniesieniu do zrealizowanych Projektów istniała, czy też istnieje możliwość odliczania podatku od towarów i usług w całości lub części.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, nie miał prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dotyczących zrealizowanego Projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 114, art. 119 ust. 4 art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem związany jest podatek, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zakup towarów i usług dokonywanych w ramach projektu nie były związane ze sprzedażą opodatkowaną. Oferowane szkolenia były przeprowadzane całkowicie nieodpłatnie.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług w ramach realizacji przedmiotowego projektu. Szkolenia realizowane w ramach projektu były nieodpłatne, a więc uznać należy, że wydatki poniesione w jego toku nie były związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl