ITPP2/443-1323/10/RS - Usługi edukacyjne a zwolnienie w VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1323/10/RS Usługi edukacyjne a zwolnienie w VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2010 r. (data wpływu 30 grudnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 2 lutego 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług edukacji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług edukacji.

W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna prowadzi Pani działalność gospodarczą sklasyfikowaną na podstawie PKD z 2007 r. pod symbolem 85.52.Z "pozostałe formy edukacji artystycznej". Posiadany dyplom ukończenia Akademii potwierdzający ukończenie studiów wyższych magisterskich na kierunku pedagogika instrumentalna, uprawnia Panią do nauczania muzyki na poszczególnych poziomach nauki jako nauczyciel (pedagog). Formą organizacyjną prowadzonej działalności jest ognisko muzyczne w zakresie nauki gry na instrumentach muzycznych. Stanowi ono placówkę edukacyjno - artystyczną umożliwiającą rozwijanie uzdolnień muzycznych. Placówka została założona po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez urząd miasta. Nie posiada Pani wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia ewidencji odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych. Prywatne lekcje gry na instrumentach muzycznych prowadzone są na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Świadczenia są odpłatne. Nauka prowadzona jest zarówno w grupach (lekcje teorii muzyki, kształcenie słuchu), jak i indywidualnie (nauka gry na wybranym instrumencie). W części zajęcia prowadzone są przez Panią osobiście, a w pozostałych przypadkach z wykorzystaniem osób posiadających odpowiednie kwalifikacje, poprzez zawierane umowy zlecenia. Po zakończeniu edukacji uczniowie otrzymują dyplom ukończenia pierwszego prywatnego ogniska muzycznego, który jest dokumentem wewnętrznym wystawianym przez Panią, potwierdzającym zdobyte umiejętności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi świadczone przez osobę o wspomnianych kwalifikacjach są objęte zapisem art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczone usługi są usługami prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie wymienionym w powołanym wyżej przepisie, wykonywanymi przez nauczyciela (nauczycieli). Według Pani, w związku z tym, że spełnia warunki zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, świadczone usługi mają status zwolnionych od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy, stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1, wprowadzonym do ustawy art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym na mocy art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwolnił od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Analizując powołaną wyżej regulację należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, t.j. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Nie spełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pani naukę gry na instrumentach muzycznych w formie ogniska muzycznego, które jest placówką edukacyjno - artystyczną. Nie posiada Pani wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia ewidencji odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych. Nauka ma charakter odpłatny i jest prowadzona na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, zarówno w grupach (lekcje teorii muzyki, kształcenie słuchu), jak i indywidualnie (nauka gry na wybranym instrumencie). Zajęcia częściowo są prowadzone przez Panią, a częściowo przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Posiadany dyplom potwierdzający ukończenie studiów wyższych magisterskich na kierunku pedagogika instrumentalna, uprawnia Panią do nauczania muzyki na poszczególnych poziomach nauki, jako nauczyciel (pedagog).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy ww. usługi świadczone są osobiście przez Panią, spełnione zostają przesłanki zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe wynikające z treści art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy. Zatem świadczenie tych usług korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Natomiast w sytuacji, kiedy usługi te nie są wykonywane przez Panią osobiście, ale przez osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, nie podlegają temu zwolnieniu, ani opodatkowaniu stawkami obniżonymi jako niewymienione ani w ustawie, ani w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, ale podlegają opodatkowaniu 23% stawką podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl