ITPP2/443-128b/10/AK - Prawo do otrzymania zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta z siedzibą w Japonii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-128b/10/AK Prawo do otrzymania zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta z siedzibą w Japonii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 kwietnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta z siedzibą w Japonii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta z siedzibą w Japonii.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy z siedzibą w Holandii, której podstawowa działalność sklasyfikowana jest jako transport wodny morski i przybrzeżny (towarów) - PKD 6110. Na podstawie posiadanego pełnomocnictwa Spółka zajmuje się obsługą armatora z siedzibą w Japonii. Armator ten zarejestrowany jest w Polsce od 2007 r. jako czynny podatnik VAT i dokonuje rozliczenia podatku przez przedstawiciela podatkowego. Spółka w zakresie wykonywanych czynności wystawia m.in. faktury VAT w imieniu i na konto armatora japońskiego (z Nr NIP nadanym w Polsce), jako agent wystawiający. Za świadczone usługi serwisowe (opłata serwisowa) Spółka wystawia na armatora japońskiego comiesięczną fakturę. Od 1 stycznia 2010 r. faktura wystawiana jest zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług i rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2009 r. - § 1 pkt 1 (zmiana § 5 ust. 15), nie wykazuje podatku od towarów i usług i zawiera adnotację, że podatek rozlicza nabywca usługi.

Usługi świadczone przez Spółkę na rzecz armatora japońskiego wykonywane są dla znajdującej się w Japonii siedziby tej firmy, nie dla stałego miejsca prowadzenia działalności. Armator japoński, który nie posiada na terytorium Polski, ani w żadnym innym kraju Unii Europejskiej, siedziby czy stałego miejsca prowadzenia działalności, zobligowany był do ustanowienia przedstawiciela podatkowego w Polsce, w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Firma ta zarejestrowała się w 2007 r. w celu wykonywania działalności - transport morski towarów.

Usługi świadczone przez Spółkę na rzecz armatora japońskiego polegają na:

*

wystawianiu i podpisywaniu faktur w szczególności obejmujących należności z tytułu frachtu, innych opłat związanych z transportem morskim towarów,

*

negocjowaniu i zawieraniu umów cywilnoprawnych z portami, terminalami, firmami transportowymi itp. w zakresie działalności armatora japońskiego, pod warunkiem jego wcześniejszej zgody,

*

windykacji wszelkich należności i opłat,

*

wystawianiu dla klientów konosamentów i wszelkich innych dokumentów tego rodzaju,

*

sporządzaniu dla siedziby różnych raportów, zestawień, informacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce przysługuje zwrot podatku naliczonego z faktur zakupu, które są związane z tą sprzedażą...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce przysługuje zwrot podatku, gdyż kwoty te mogłyby być odliczone gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2.

w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;

3.

zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4.

kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

5.

kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadku, o którym mowa w art. 33a.

W oparciu o ust. 8 pkt 1 tegoż artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W myśl z art. 87 ust. 5 cyt. ustawy, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 2 zdanie pierwsze. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Natomiast w myśl ust. 5a powołanego artykułu, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż na podstawie posiadanego pełnomocnictwa Spółka zajmuje się obsługą armatora z siedzibą w Japonii, zarejestrowanego w Polsce od 2007 r. jako czynny podatnik VAT i dokonującego rozliczenia podatku przez przedstawiciela podatkowego. Usługi świadczone przez Spółkę na rzecz armatora japońskiego wykonywane są dla znajdującej się w Japonii siedziby tej firmy. Armator nie posiada na terytorium Polski, ani w żadnym innym kraju Unii Europejskiej, siedziby czy stałego miejsca prowadzenia działalności. W zakresie czynności wykonywanych na jego rzecz Spółka: wystawia i podpisuje faktury w szczególności obejmujące należności z tytułu frachtu, inne opłaty związane z transportem morskim towarów, negocjuje i zawiera umowy cywilnoprawne z portami, terminalami, firmami transportowymi itp. w zakresie działalności armatora japońskiego, pod warunkiem jego wcześniejszej zgody, windykuje wszelkie należności i opłaty, wystawia dla klientów konosamenty i wszelkie inne dokumenty tego rodzaju, sporządza dla siedziby różne raporty, zestawienia i informacje. Za świadczone usługi serwisowe (opłata serwisowa) Spółka wystawia na armatora japońskiego comiesięczną fakturę.

Miejsce świadczenia i opodatkowania usług polegających na obsłudze armatora morskiego z siedzibą w Japonii będzie znajdować się poza terytorium kraju, co zostało rozstrzygnięte w interpretacji indywidualnej Nr ITPP2/443-128a/10/AK. Należy podkreślić, że usługi te nie zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w jej przepisach wykonawczych, jako zwolnione od podatku. Zatem, gdyby miejscem ich świadczenia było terytorium Polski, przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nimi związanych.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że - w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego - na podstawie art. 87 ust. 5 w związku z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy, w terminie i w trybie określonym powołanymi wyżej przepisami, pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów, które potwierdzą związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju, o ile nie zajdą ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl