ITPP2/443-1200/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1200/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2010 r. (data wpływu 25 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 11 stycznia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku do czynności zbycia lokali użytkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 11 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku do czynności zbycia lokali użytkowych.

W przedmiotowym wniosku oraz w uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W październiku 2005 r. nabyła, w formie aktu notarialnego, od dewelopera, trzy lokale użytkowe (za cenę netto + 22% VAT). W związku z dokonanym zakupem przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Lokale te są ujęte w ewidencji środków trwałych i amortyzowane. Dwa z ww. lokali od dnia 15 lutego 2006 r. do dnia 30 maja 2010 r. były wynajmowane. Trzeci lokal od momentu zakupu do dnia 30 maja 2010 r. był wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej w formie zakładu. Od dnia 15 czerwca 2010 r. wszystkie trzy lokale są wynajmowane. Dokonane prace adaptacyjne i wykończeniowe w ww. lokalach, które nie były ulepszeniami w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekraczały 30% wartości tych lokali. Z tytułu poniesionych nakładów Spółka nie odliczała podatku. W październiku 2010 r. zawarła umowę przedwstępną, na mocy której, do dnia 31 marca 2011 r. zobowiązała się sprzedać ww. lokale.

W związku z powyższym zadano pytania sprowadzające się do kwestii:

1.

Czy istnieje możliwość zwolnienia sprzedaży w marcu 2011 r. ww. lokali od podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedający dokona korekty podatku, z uwagi na wcześniejsze odliczenie związane z zakupem lokali, a kupujący musi wyrazić na to zgodę.

2.

Czy transakcja ta będzie opodatkowana 23% stawką podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedający za zgodą kupującego ma prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku. Jednak musi obligatoryjnie dokonać korekty podatku z uwagi na dokonanie wcześniejszych odliczeń przy zakupie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się - w myśl dyspozycji art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z treści art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1, wprowadzonym do ustawy art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym na mocy art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Na podstawie regulacji zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwolniona od podatku została dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało zatem miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt będzie przedmiotem sprzedaży albo będzie oddany w najem, bądź dzierżawę. Zarówno bowiem dostawa, jak też najem, bądź dzierżawa, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na mocy art. 43 ust. 10 wskazanej wyżej ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl ust. 11 powołanego artykułu, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a powołanej ustawy, zwalnia się od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Na podstawie ust. 7a tegoż artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż w październiku 2005 r. Spółka (podatnik podatku od towarów i usług) nabyła trzy lokale użytkowe, z tytułu którego przysługiwało Jej prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Dwa z ww. lokali były wynajmowane od dnia 15 lutego 2006 r. do dnia 30 maja 2010 r., natomiast trzeci od momentu zakupu do dnia 30 maja 2010 r. był wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia 15 czerwca 2010 r. wszystkie trzy lokale są wynajmowane. Dokonane prace adaptacyjne i wykończeniowe w ww. lokalach, które nie były ulepszeniami w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekraczały 30% wartości tych lokali. W październiku 2010 r. Spółka zawarła umowę przedwstępną, zgodnie z którą, do dnia 31 marca 2011 r. lokale te będą sprzedane.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść regulacji zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowe lokale użytkowe były wynajmowane, doszło do ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ww. przepisu. W związku z tym, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem dwóch lokali (wynajmowanych od dnia 15 lutego 2006 r.), a planowaną dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa tych lokali będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, bez wymagania jakiejkolwiek zgody ze strony kupującego. Z uwagi na fakt, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem trzeciego lokalu, a jego dostawą upłynie okres krótszy niż 2 lata, a Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jego nabyciem, jego dostawa nie może korzystać ze zwolnienia, lecz będzie podlegała opodatkowaniu według 23% stawki podatku.

Należy jednocześnie podkreślić, że ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego. W związku z powyższym Spółka nie ma prawnej możliwości zastosowania zwolnienia do dostawy ww. lokalu, nawet jeżeli skorygowałby odliczony uprzednio podatek z tytułu dokonania jego nabycia.

Ponadto informuje się, że w przypadku dostaw lokali objętych zwolnieniem, mogą mieć zastosowanie regulacje zawarte w art. 91 powołanej ustawy dotyczące korekt podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl