ITPP2/443-12/11/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-12/11/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2011 r. (data wpływu 5 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 7 i 10 lutego 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku do dostawy pierścionka i określenia podstawy opodatkowania tej czynności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 7 i 10 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku do dostawy pierścionka i określenia dla tej dostawy podstawy opodatkowania tej czynności.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 29 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 23, poz. 1476) m.in. usługi lombardów zostały z dniem 1 stycznia 2011 r. zwolnione od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 38). Prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek, osobom fizycznym niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, pod zastaw, najczęściej używanej złomowej złotej biżuterii. Przedmioty te nie są metalami szlachetnymi, a wyrobami z udziałem tych metali (złota). Wszystkie przychody, jak prowizje, odsetki uzyskiwane od zwróconych pożyczek, są zwolnione od podatku. W prowadzonej działalności nie stosuje Pani procedury VAT-marża. W przypadku, gdy pożyczka nie zostanie zwrócona w przewidzianym umową terminie, zastawiony przedmiot (złoty pierścionek) zostaje sprzedany na zaspokojenie roszczeń wobec pożyczkobiorcy (np. udzielono pożyczki 200 zł pod zastaw, pierścionek został sprzedany za kwotę 250 zł). Wobec zaistniałych wątpliwości sprzedaż pierścionka kwalifikowana jest jako sprzedaż opodatkowana stawką podstawową t.j. 23%.

W związku z powyższym zadano pytania sprowadzające się do kwestii:

* Czy sprzedaż zastawionego złotego pierścionka jako "działalność lombardu" jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

* Jeżeli nie, czy podstawą opodatkowania jest cała kwota (250 zł) uzyskana ze sprzedaży, czy różnica między uzyskaną kwotą, a kwotą udzielonej pożyczki (200 zł) t.j. przychód 50 zł.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż złotego pierścionka mająca na celu odzyskanie pożyczonej kwoty, wchodzi w zakres działalności lombardu korzystając ze zwolniona od podatku od towarów i usług. Przy założeniu, że sprzedaż jest opodatkowana, podstawą opodatkowania jest różnica między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy (pierścionka), a kwotą udzielonej pożyczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W oparciu o art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1, wprowadzonym do ustawy art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym na mocy art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Z przestawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw używanej złotej biżuterii. W przypadku, gdy pożyczka nie zostanie zwrócona w przewidzianym umową terminie, zastawiony przedmiot (np. złoty pierścionek) zostaje sprzedany na zaspokojenie roszczeń wobec pożyczkobiorcy. W prowadzonej działalności nie stosuje Pani procedury VAT-marża.

W tym miejscu należy wskazać, że działalność lombardu polega na pożyczaniu pieniędzy pod zastaw. Klient korzystający z pożyczki lombardowej może odzyskać przedmiot zastawu po dokonaniu zwrotu pożyczonej kwoty wraz z prowizją naliczoną przez właściciela lombardu.

Zabezpieczenie udzielonej przez lombard pożyczki może być dokonane w drodze przewłaszczenia. Przewłaszczenie rzeczy na zabezpieczenie polega na przeniesieniu własności rzeczy na wierzyciela z równoczesnym zobowiązaniem go - pod warunkiem uiszczenia w terminie zabezpieczonego długu - do powrotnego przeniesienia własności rzeczy na dłużnika. W razie niewykonania przez pożyczkobiorcę zobowiązania w umówionym terminie, podmiot świadczący usługę lombardową staje się nieograniczonym właścicielem rzeczy będącej przedmiotem przewłaszczenia. Przewłaszczone rzeczy najczęściej sprzedawane są w ramach prowadzonej działalności lombardowej.

Lombard wykonuje więc co do zasady, dwa główne rodzaje czynności, odmiennie opodatkowane podatkiem od towarów i usług, czyli udzielanie pożyczek pieniężnych pod zastaw w zamian za określone wynagrodzenie (prowizję), oraz sprzedaż zastawionych i nieodebranych rzeczy, t.j. dostawę towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy należy zauważyć, że odpłatna dostawa biżuterii np. pierścionka (przedmiotu zastawu) - będąca odrębną transakcją - nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, gdyż nie jest czynnością, o której mowa w ww. przepisie. W związku z powyższym podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku. Z uwagi na fakt, że - jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego-nie stosuje Pani procedury VAT-marża, podstawą opodatkowania jest - zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy - kwota należna otrzymana od nabywcy, pomniejszona o podatek należny.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl