ITPP2/443-1186/10/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1186/10/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2010 r. (data wpływu 22 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 2 lutego 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynku użytkowo - mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynku użytkowo - mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od kwietnia 2009 r. i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W majątku prywatnym posiada Pan wspólnie z żoną, budynek użytkowo - mieszkalny, wybudowany od podstaw na terenie rolnym. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w dniu 1 sierpnia 2007 r., a zakończenie (odbiór techniczny, pozwolenie na użytkowanie) w dniu 6 kwietnia 2009 r. Budynek budowany był z zamiarem prywatnego wykorzystania (góra budynku - część mieszkaniowa, dół - przeznaczenie użytkowe). Od listopada 2009 r. budynek jest wynajmowany na działalność gospodarczą osobie trzeciej z majątku prywatnego. W związku z najmem wystawia Pan faktury VAT, rozliczając podatek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Opłaca Pan ryczałt w wysokości 8,5%. Ponieważ budynek został wybudowany przed założeniem działalności gospodarczej, od zakupów dotyczących budowy nie został odliczony podatek naliczony. Obecnie zamierza Pan wraz z żoną sprzedać budynek aktualnemu najemcy.

Budynek sklasyfikowany jest według PKOB 1230 - budynki handlowo - usługowe, stacje obsługi. Wartość budynku przekracza 15.000 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sprzedaż budynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy (nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego), ponieważ od pierwszego zasiedlenia (listopad 2009 r.) upłynął dopiero rok.

2.

Czy musi Pan czekać do grudnia 2011 r. aby móc sprzedać przedmiotowy budynek ze zwolnieniem od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

3.

Czy biorąc pod uwagę fakt, że sprzedaż budynku nastąpi z majątku prywatnego, może Pan korzystając ze statusu rolnika, zastosować zwolnienie od podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa budynku powinna korzystać ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie istniał związek zakupów z działalnością opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ww. ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu, ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy - wynosi 22%. Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym na mocy art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług określono, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 14 ww. ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności opodatkowanych, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu,

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwestie korekty podatku naliczonego zostały uregulowane w art. 91 powołanej ustawy. I tak, stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Z przepisu art. 91 ust. 7 ustawy wynika, iż przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że wybudował Pan wraz żoną budynek (sklasyfikowany według PKOB 1230 - budynki handlowo - usługowe, stacje obsług) z zamiarem prywatnego wykorzystania (góra budynku - część mieszkalna, a dół - przeznaczenie użytkowe). Budowę rozpoczął Pan w dniu 1 sierpnia 2007 r., a zakończył w dniu 6 kwietnia 2009 r. Od listopada 2009 r. budynek jest wynajmowany na działalność gospodarczą osobie trzeciej. Od kwietnia 2009 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Za najem wystawia Pan faktury VAT. Nie dokonywał Pan odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami na jego budowę. Budynek, którego wartość przekracza 15.000 zł, zamierza Pan sprzedać aktualnemu najemcy.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że w sytuacji gdy planowana sprzedaż budynku nastąpi przed upływem dwóch lat od jego pierwszego zasiedlenia (wynajmu budynku od listopada 2009 r.), to nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Dostawa nie będzie również korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, ponieważ - wbrew Pana stanowisku - w stosunku do budynku przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co wynika z treści powołanego wyżej art. 91 ustawy. Natomiast w przypadku, gdy dostawa budynku nastąpi po upływie dwóch lat od jego pierwszego zasiedlenia, wówczas korzystać będzie ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że dla oceny możliwości korzystania ze zwolnienia przy dostawie ww. budynku bez znaczenia pozostaje okoliczność bycia przez Pana rolnikiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsk. Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl