ITPP2/443-1184/13/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1184/13/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 31 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku transakcji sprzedaży statku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży statku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest właścicielem pięciu statków pływających pod polską banderą. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą na transporcie towarów głównie po Morzu Bałtyckim, Północnym i Śródziemnym. W 2008 r. nabyła statek od zagranicznego podatnika podatku od wartości dodanej pochodzącego z Unii Europejskiej. Nabycie to nie zostało wykazane w deklaracji VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ze względu na zastosowanie art. 10. ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. wyłączania z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dostaw armatorom morskim statków pełnomorskich określonych w PKWiU pod numerem 30.11.24.0, tj. (art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W 2013 r. Spółka zamierza sprzedać statek polskiemu podatnikowi - firmie leasingowej, która nie jest armatorem. Statek zostanie sprzedany w celu zastosowania finansowego leasingu zwrotnego. Przy sprzedaży Spółka zamierza zastosować zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. "zwalnia się z podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka postąpi prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży z zastosowaniem zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 do opisanej dostawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, do końca 2013 r. przy dostawie statku na fakturze sprzedaży należy zastosować stawkę zwolnioną VAT, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka stoi na stanowisku, że warunki zawarte w tym artykule zostały spełnione: nie miała prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zakup ten nie podlegał opodatkowaniu na terytorium Polski, a także warunek o towarze używanym, jako że statek po remoncie i uzyskaniu certyfikatów klasowych został wpisany do rejestru środków trwałych Spółki w październiku 2008 r. i od tego momentu cały czas był używany w jej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Z uwagi na fakt, że - jakkolwiek złożony wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego - dostawa statku miała mieć miejsce w 2013 r., oceny prawnej tego zdarzenia przyszłego dokonano na podstawie przepisów prawnych obowiązujących w tym okresie.

Niniejszej interpretacji udzielono przy założeniu, że dostawa statku nastąpiła do dnia 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Przepis art. 8 ust. 1 przywołanej ustawy stanowi, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...).

Stawka podatku - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak wynika z treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepis ten z dniem 1 stycznia 2014 r. uzyskał brzmienie: "W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

W świetle przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2013 r., zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (ust. 2 tego artykułu).

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy, powoduje, że dostawa towarów nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem "używanie". Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku języka polskiego" Wydawnictwa Naukowego PWN S.A., "używanie" to stosowanie czegoś jako środka, narzędzia. Podana powyżej słownikowa definicja jest niewystarczająca dla potrzeb wydania niniejszej interpretacji. Dlatego też właściwym jest odwołanie się do jednego z synonimów słowa "używać", a mianowicie "stosować". "Stosować", w myśl powołanego wyżej słownika, oznacza używanie czegoś w określonym celu w określonych okolicznościach. Połączenie obu wymienionych znaczeń słów "używać" i "stosować" w pełni oddaje znaczenie użytego w ust. 2 art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług słowa "używa".

Należy zatem stwierdzić, że towarem używanym, w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy, nie jest towar w ogóle używany, lecz używany przez jego dostawcę. Użytkownikiem dokonującym sprzedaży towaru używanego jest taki właściciel, który korzystał z towaru w ten sposób, że faktycznie go używał przez okres co najmniej pół roku. Stąd "używanym" nie może być towar, który jest przedmiotem najmu i nie jest przez zbywcę faktycznie używany przez okres wymagany przepisem art. 43 ust. 2 ustawy.

W świetle przepisów obowiązujących od dnia 1 stycznia 2014 r., zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Artykuł 43 ust. 2 ustawy został uchylony.

Z treści wniosku wynika, że w 2008 r. Spółka nabyła statek od zagranicznego podatnika podatku od wartości dodanej pochodzącego z Unii Europejskiej. Nie miała prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Statek po remoncie i uzyskaniu certyfikatów klasowych został wpisany do rejestru środków trwałych Spółki w październiku 2008 r. i od tego momentu cały czas był używany w jej działalności gospodarczej. Spółka w 2013 r. zamierza sprzedać statek polskiemu podatnikowi - firmie leasingowej, która nie jest armatorem. Statek zostanie sprzedany w celu zastosowania finansowego leasingu zwrotnego.

Analiza okoliczności faktycznych sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa pozwala stwierdzić, że ze względu na fakt, że przedmiotowy statek spełnia definicję towaru używanego, o którym mowa w przepisie art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jego dostawa do dnia 31 grudnia 2013 r. - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy - podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2013 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl