ITPP2/443-114B/07/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-114B/07/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu pod nazwą "Modernizacja oczyszczalni ścieków z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w C." niezwiązanego z wykonywaniem czynnościami opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 25 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją projektu pod nazwą "Modernizacja oczyszczalni ścieków z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej C.".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina ubiegała się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego projektu o nazwie "Modernizacja oczyszczalni ścieków z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w C." zrealizowanego w 2006 r., w ramach którego wykonano sieci wodociągowe, kanalizacje sanitarne, deszczowe oraz zmodernizowano oczyszczalnię ścieków. Po zakończeniu inwestycji przekazano ją nieodpłatnie "F" w C. - jednostce pomocniczej Gminy, która zajęła się obsługą, ponosząc z tego tytułu koszty i uzyskując przychody ze sprzedaży wody i odbioru ścieków. Wskazana inwestycja nie była związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych w związku z tym Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług (art. 86 ustawy o podatku od towar usług).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina jest płatnikiem podatku od towarów i usług i czy w odniesieniu do realizowanej inwestycji istnieje możliwość odliczenia w całości lub części podatku naliczonego.

Zdaniem wnioskodawcy Gmina nie jest płatnikiem podatku od towarów usług, nie figuruje w ewidencji podatników podatku od towarów i usług. Czynnym podatnikiem od towarów i usług jest Urząd Miejski w C., a NIP o podanym numerze stosowany jest zarówno przez Urząd Miejski jak i Gminę. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, do realizacji których zostały one powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Takie stanowisko zajął też Minister Finansów w piśmie z dnia 19 grudnia 1994 r. nr PP1-7207-69/94/SK, zgodnie z którym podatnikiem jest zawsze odpowiedni Urząd działający za osobę prawną (skarb państwa, gminę). Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. Zgłoszenie dokonuje się jednokrotnie bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania liczbę oraz rodzaje działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Powołano także pismo Izby Skarbowej w Poznaniu nr PP-A/406-44/05/JC, z którego wynika, że Gmina i Urząd Gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer) NIP.

Po zakończeniu inwestycji (sieć wodociągowa, sanitarna i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków) przekazano ją w administrowanie "F" w C., które jako jednostka pomocnicza Gminy zajęła się obsługą, ponosząc z tego tytułu koszty i uzyskując przychody. Gmina jako inwestor nie prowadzi działalności gospodarczej, nie uzyskuje dochodów z tytułu sprzedaży wody i odbioru ścieków, w związku z tym nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Niemniej jednak stwierdzić należy, iż błędnie przywołane zostały w uzasadnieniu złożonego wniosku przepisy prawne będące podstawą do przyjęcia takiego rozstrzygnięcia.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Gmina stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) posiada osobowość prawną wykonując zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

W myśl dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ustawodawca przewidział jednakże w par. 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwolnienie od podatku czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanymi w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W oparciu o powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, że Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia w zakresie wykonywanych czynności statutowych (budowa sieci wodociągowej i sanitarnej) związanych z wykonywaniem zadań publicznych, nałożonych odrębnymi przepisami wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż realizowana inwestycja nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi, w przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym brak jest możliwości odliczenia podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl