ITPP2/443-114A/07/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-114A/07/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu o nazwie "Ostatni etap budowy sieci wodociągowej na obszarach wiejskich Gminy C." niezwiązanego z wykonywaniem czynnościami opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 25 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją projektu o nazwie "Ostatni etap budowy sieci wodociągowej na obszarach wiejskich Gminy C.".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina ubiegała się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego projektu o nazwie "Ostatni etap budowy sieci wodociągowej na obszarach wiejskich Gminy C.". Po zakończeniu inwestycji w 2005 r. (doprowadzono sieć wodociągową i wykonano przyłącza wodociągowe) przekazano ją nieodpłatnie "F" w C. - jednostce pomocniczej, która zajęła się obsługą, ponosząc z tego tytułu koszty i uzyskując przychody. Wskazane przedsięwzięcie nie było związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych stąd też Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług (art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina jest płatnikiem podatku od towarów i usług i czy w odniesieniu do realizowanej inwestycji istnieje możliwość odliczenia w całości lub części podatku naliczonego.

Zdaniem wnioskodawcy Gmina nie jest płatnikiem podatku od towarów usług, nie figuruje w ewidencji podatników podatku od towarów i usług. Czynnym podatnikiem od towarów i usług jest Urząd Miejski, a nadany NIP o wskazanym numerze stosowany jest zarówno przez Urząd Miejski jak i Gminę. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Takie stanowisko zajął też Minister Finansów w piśmie z dnia 19 grudnia 1994 r. nr PP1-7207-69/94/SK, z którego wynika że podatnikiem jest zawsze odpowiedni Urząd działający za osobę prawną (skarb państwa, gminę). Ponadto w myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, które dokonuje się jednokrotnie bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania liczbę oraz rodzaje działalności gospodarczej, a także liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Powołano także pismo Izby Skarbowej w Poznaniu nr PP-A/406-44/05/JC, z którego wynika, że Gmina i Urząd Gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer) NIP.

Po zakończeniu inwestycji (sieć wodociągowa, sanitarna i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków) przekazano ją w administrowanie "F" w C., które jako jednostka pomocnicza Gminy zajęła się obsługą, ponosząc z tego tytułu koszty i uzyskując przychody. Gmina jako inwestor nie prowadzi działalności gospodarczej, nie uzyskuje dochodów z tytułu sprzedaży wody i odbioru ścieków, w związku z tym nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Niemniej jednak stwierdzić należy, iż błędnie przywołane zostały w uzasadnieniu złożonego wniosku przepisy prawne będące podstawą do przyjęcia takiego rozstrzygnięcia.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Gmina stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) posiada osobowość prawną wykonując zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

W myśl dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ustawodawca przewidział jednakże w par. 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwolnienie od podatku czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanymi w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W oparciu o powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, że Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia w zakresie wykonywanych czynności statutowych (budowa sieci wodociągowej) związanych z wykonywaniem zadań publicznych, nałożonych odrębnymi przepisami wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż realizowana inwestycja nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi, w przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym brak jest możliwości odliczenia podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl