ITPP2/443-1118/13/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1118/13/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2013 r. (data wpływu 16 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "C." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "C.".

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Towarzystwo jest stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest ochrona ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ich naturalnych środowisk (PKWiU 94.99.12). Swoje cele realizuje zgodnie ze statutem między innymi poprzez: wykup i dzierżawę gruntów w ważnych ostojach ptaków, wykonywanie zabiegów ochronnych w ptasich ostojach, odtwarzanie zarastających łąk, czy też sporządzanie planów zarządzania ostojami szczególnie cennymi. Towarzystwo posiada status OPP i jako osoba prawna jest zarejestrowane jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Dnia 3 września 2012 r. rozpoczęło realizację projektu pn. "C.", współfinansowanego przez Unię Europejską zgodnie z umową LIFE 11 oraz NFOŚiGW.

Głównym celem projektu jest zahamowanie spadku i poprawa stanu liczebności (...) w obszarze (...). Do zadań, które w ramach prowadzonego projektu realizuje Towarzystwo, należą:

* rozpoznanie stanu populacji (...), siedlisk gatunku i zagrożeń,

* wybudowanie 24 brodów i 16 zastawek, jak też odtworzenie 230 ha nieużytkowanych łąk, które wpłynie na zwiększenie powierzchni żerowisk i poprawę bazy pokarmowej (...),

* działania informacyjne i edukacyjne promujące ideę ochrony (...).

W ramach projektu zakupiono sprzęt do odłowu i śledzenia (...) (nadajniki, lornetki, itp.) oraz sprzęt do przeprowadzania badań siedliskowych (divery, pH-metry, samochód terenowy, odbiorniki, sprzęt biurowy (komputery wraz z oprogramowaniem, kserokopiarkę) oraz 117 ha gruntów, które stanowią cenne ostoje (...).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Towarzystwu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją ww. projektu. Towarzystwo wskazało, ze w oparciu o art. 86 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług zasadniczo uprawniony jest do rozliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. Stwierdziło, że wydatki dokonywane w ramach realizowanego projektu nie mają żadnego związku ze sprzedażą opodatkowaną, a więc nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem towarów i usług w ramach projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl